Najłatwiej jest szukać pracy w Internecie, jednak podczas poszukiwań trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli przeglądamy portale w których zamieszczane są oferty pracy, musimy najpierw obrać sobie cel.

Data dodania: 2009-09-04

Wyświetleń: 2208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastanowić się nad tym jaką pracą chcemy wykonywać, w jakim wymiarze godzin i w jakim mieście, żeby dojazd nie był dla nas kłopotliwy.Jeśli nie mamy określonego jeszcze celu, to warto zapisać sobie wszystkie stanowiska na których czulibyśmy się dobrze. Po takiej analizie, możemy śmiało przystąpić do szukania tej najlepszej oferty pracy.

Niemal już wszystkie popularne serwisy z pracą posiadają ułatwione wyszukiwanie ogłoszeń w określonym województwie a nawet mieście. Jeśli wiemy w jakim rejonie chcemy podjąć pracę zawężamy poszukiwania do konkretnych zwodów lub branży w jakiej chcemy pracować. Wykonanie tych kroków to już połowa sukcesu.

Teraz trzeba znaleźć oferty pracy, które nam najbardziej odpowiadają. Każde ogłoszenie należy dokładnie przeczytać, bowiem pracodawca określa jasne wymagania co do przyszłego pracownika. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wymagania, jakie stawia przed nami pracodawca. Często kwalifikacje i umiejętności mogą być ograniczeniem do aplikowania na dane stanowisko. Są to: nieznajomość języka obcego lub brak prawa jazdy. Jednak jeśli wszelkie wymagania są przez nas spełnione, warto sprawdzić kim jest pracodawca i zaznajomić się ze specyfiką firmy. Jeśli obraz wygląda niepodejrzliwe, pozostaje nam wysłać CV i list motywacyjny i czekać na odpowiedź ze strony pracodawcy.

Jak skutecznie szukać pracy?

Porad na ten temat jest całe mnóstwo. Można je uzyskać wśród artykułów w kolorowych czasopismach, w programach z udziałem specjalistów w mediach elektronicznych, z ulotek i w dodatkach w postaci płyt CD i DVD, a kończąc na radach najbliższych osób. Każdy spośród wszystkich możliwości wybierze swoją drogę poszukiwań, niestety nie zawsze okaże się ona skuteczna. Jednak najłatwiejszym sposobem i najczęściej używanym jest szukanie ofert w sieci. Zdecydowanie najłatwiej mają osoby młode, które w zasadzie szukają pracy dorywczej w celach wyłącznie zarobkowych.

Zazwyczaj w wieku szkolnym po lekcjach młodzi chętnie pracują po kilka godzin na różnych stanowiskach, często za niewielkie pieniądze. Wykonują różne prace- są promotorami produktów, kasjerami w dużych marketach, rozklejają plakaty lub po prostu rozdają nielubiane przez wszystkich ulotki. Pracodawca do takich prac nie ma wielu wymagań. Najczęściej potrzebna jest aktualna książeczka z badaniami z sanepidu i… dobre chęci. Jak znaleźć taką pracę? Młodzi, wiedzą że to proste, bo wychowani w dobie elektronicznych mediów mają nieskrępowany dostęp do informacji. Śmiało wpisują w wyszukiwarkach internetowych „ogłoszenia praca” nieraz dodając stanowisko, żeby zawęzić poszukiwania. Ogłoszenia praca hostessa, ogłoszenia praca ulotki, ogłoszenia praca kasjer- to najczęstsze frazy jakimi posługują się nastolatkowie w poszukiwaniu swojej pierwszej pracy. Nieco trudniej mają osoby, które szukają pracy już w swoim zawodzie gdzie nie tylko zarobek jest ważny, ale chęć podjęcia stałej pracy i wyzwania zawodowego .

Ta grupa osób musi się już natrudzić, żeby znaleźć odpowiednie źródło, zdobyć informacje o firmie i oferowanym stanowisku. Owszem, mogą dalej posługiwać się wyszukiwarką internetową, która fakt- zaprowadzi ich do najlepszych portali pracy. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie firmy zamieszczają swoje ogłoszenia pracy na portalach. Więc samo nawet zawężenie „ogłoszenia praca informatyk” może nie przekierować do oferty, która znajduje się na oficjalnej stronie firmy poszukującej informatyka. Dlatego, przy szukaniu pracy, prócz przejrzenia ofert na portalach, warto zrobić sobie listę firm, które zajmują się branżą która nas interesuje. Bowiem zdarza się często tak, że na oficjalnych stronach w dziale praca umieszczane są ogłoszenia dla kandydatów. Często jest jednak tak, że dostęp do Internetu zastępuje młodym osobom szukanie pracy poprzez inne sposoby.

Nie zwracają uwagi na ogłoszenia pracy w prasie, nie przeglądają ulotek i plakatów, o pójściu do agencji pracy nie wspominając. Grupa osób, która zdecydowanie ma największy problem ze znalezieniem pracy, to osoby starsze przed emeryturą, nierzadko z brakiem wykształcenia lub „ wymarłymi” zawodami. Często tacy kandydaci nie są atrakcyjni zawodowo dla pracodawców, a zaś samym kandydatom trudniej znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Kopalnia ofert- Internet to często dla osób starszych nieodkryte medium. Zazwyczaj takie osoby w ogóle nie mają dostępu do sieci, a jeśli mają to nie potrafią się nim sprawnie posługiwać. Pozostaje im zwłaszcza szukanie pracy na własną rękę. Czasem też ogłoszenia znajdują w prasie, agencjach pracy lub o zatrudnieniach dowiadują się z plakatów i ulotek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena