Wybór odpowiedniego i optymalnego komputera osobistego nie jest rzeczą łatwą. Warto poświęcić kilka minut na analizę swoich potrzeb i portfela aby dokonać lepszego wyboru.

Data dodania: 2009-08-29

Wyświetleń: 2470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli potrzebujemy notebooka do sporadycznej pracy biurowej i internetu, warto zastanowić się nad zakupem coraz modniejszych ostatnio komputerów z wyświetlaczami 9-10 cali. Rozwiązanie takie jest bardzo mobilne (sprzęt waży około kilograma).

Zwróć uwagę, czy laptop posiada napęd optyczny (DVD/BD), jeśli nie – możesz dokupić nagrywarkę i podłączyć ją przez USB. W takim wypadku nie musisz ciągle dźwigać ze sobą urządzenia którego nie potrzebujesz. Zwróć również uwagę na baterie. Jeśli potrzebujesz urządzenia do pracy w terenie wybierz notebooka z możliwie największą pojemnością baterii (powyżej 4000mAh)- małe notebooki potrafią pracować na niej ponad 5 godzin!

Do codziennej pracy wybierz wyświetlacz min. 14 (lepiej 15 i więcej) cali. Taki notebook ma wygodniejszą klawiaturą i pozwala na bardziej ergonomiczną pracę. Jeśli potrzebujesz komputera do pracy w aplikacjach graficznych zdecydowanie polecam sprzęt z osobną kartą graficzną (nie zintegrowaną).

Używając komputera jako mobilnego centrum rozrywki zwróć uwagę na jego porty wejścia/wyjścia. W multimedialnej stacji warto mieć port HDMI (wyjście audio-video wysokiej rozdzielczości FULL HD 1920x1080). Przydatny może okazać się również port e-SATA do podłączania zewnętrznych dysków twardych. Aktualnie coraz więcej komputerów wyposażonych jest w napęd BLURAY COMBO. Dzięki temu zyskujemy możliwość odtwarzania płyt BD (Bluray Disk) na których rozprowadzane są filmy FULL HD. Dopłacając kilkaset zł możemy zainwestować w nagrywarkę BD i cieszyć się możliwością zapisu płyt 25GB! Nasz zapał ostudzić może jednak stosunkowo wysoka cena nośnika (około 25zł/szt.). Należy spodziewać się jednak spadku cen wspomnianych nośników.

Kolejną cechą notebooka na którą warto zwrócić uwagę jest rozdzielczość wyświetlacza. „Wypasione” modele oferują nam matryce 12” która wyświetla obraz 1680x1050 podczas gdy podstawowe modele z wyświetlaczami 15,4” uzyskują 1280x800. Łatwo tutaj wpaść w pułapkę marketingową. Pamiętaj mniejsze nie znaczy gorsze (choć na ogół znaczy mniej ergonomiczne w pracy). Na małej matrycy (11-12”) praca z rozdzielczością 1680x1050 prędzej czy później spowoduje ból oczu i ogólne zmęczenie wynikające z ciągłego wpatrywania się w malutkie wyświetlane szczególiki. Ktoś powie: „przecież można wszystko powiększyć”. Zgadza się ale w takim wypadku poco płacić za nieużywaną jakość matrycy? Jedynym atutem jaki zauważam przy małych matrycach z wysokimi rozdzielczościami jest jakość odtwarzanego materiału filmowego czy przeglądanych na nim zdjęć.

Co zrobić, gdy potrzebujemy notebooka z dużym wyświetlaczem do codziennej pracy? Jeśli nie musimy z nim codziennie chodzić warto zastanowić się nad rozwiązaniami z matrycą 17” i większą. na najlepszych możemy uzyskać jakość FULL HD (jeśli komputer jest wyposażony w panoramiczny wyświetlacz rozdzielczość wyniesie 1920x1200). Dodatkową miłą niespodzianką będzie pełnowymiarowa klawiatura z osobnym blokiem klawiszy numerycznych.

Na koniec pozostaje nam zweryfikować nasze potrzeby spojrzeniem przez dostępne w portfelu środki. Warto przemyśleć dokładnie kupno komputera i kupić to co będzie nam potrzebne – czy kupuje się armatę żeby strzelać do wróbli?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena