Historia
Pierwsza ręczna zmywarka do naczyń została wynaleziona przez Joela Houghtona około 1850 roku. Jednak współczesne zmywarki działają podobnie do wynalazku Josephine Corchane, która ćwierć wieku później wymyśliła swoją ręczną zmywarkę tylko dlatego, żeby służący nie niszczyli jej cennej porcelany.
Lata dwudzieste ubiegłego stulecia to początek zmywarek, które wodę do mycia czerpały wprost z sieci wodociągowej, natomiast w połowie ubiegłego wieku zastosowano elektryczne elementy suszące.
Początkowo zmywarki były używane głównie w przemyśle, jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku trafiły „pod strzechy” i odtąd stale powiększają swój udział w ogóle sprzętów kuchennych. Także i w Polsce zmywarka jest coraz popularniejszym sprzętem kuchennym.
Zasada działania zmywarki do naczyń
Zmywarka usuwa zabrudzenia używając strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Temperatura tej wody wynosi około 50 stopni celsjusza. Zmywarka, podobnie jak podczas „ręcznego” mycia naczyń, najpierw używa wody ze środkami chemicznymi, które wspomagają proces mycia (środki te mogą być skuteczniejsze w usuwaniu zabrudzeń, gdyż ich producenci nie muszą martwić się o ich szkodliwy wpływ na skórę człowieka). Następnie następuje proces płukania.
W zależności od konkretnego modelu zmywarki proces mycia może przebiegać w różny sposób (np. różna może być ilośc cykli płukania lub mycia). Niektóre zmywarki posiadają element służący do suszenia wymytych naczyń.