Kaktusy to rośliny, które oprócz walorów estetycznych maja również zastosowanie w lecznictwie, produkcji alkoholu oraz produkcji mebli.

Data dodania: 2009-08-21

Wyświetleń: 3122

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kaktusy oprócz swej oryginalności, dzięki której mogą ozdabiać nasze mieszkania i ogrody posiadają też inne cechy, które pozwalają na zastosowanie ich chociażby w lecznictwie. Niektóre gatunki mają bowiem właśnie właściwości lecznicze i są wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób. Dlatego uprawa kaktusów może być niezwykle korzystna dla naszego zdrowia.

Uprawa gatunku zwanego karnegią olbrzymią może pomagać w leczeniu reumatyzmu, a inne w leczeniu cukrzycy, chorób stawów, mogą być stosowane na biegunkę a nawet są w stanie wspomagać pracę serca. Niektóre gatunki kaktusów ponadto mogą być jadalne, wytwarzając owoce przeznaczone do spożycia. Takim gatunkiem jest na przykład opuncja figowa. Wytwarza ona rośliny, z których przyrządzić można wiele potraw, stosowana jest głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

Ponadto owoce i nasiona niektórych gatunków można używać do sporządzania wina czy wódki, popularnej tequili w Meksyku. Tak więc uprawa kaktusów może przynieść wiele korzyści i zastosowań w lecznictwie czy przemyśle spożywczym. Warto też jako ciekawostkę dodać, że od zamierzchłych czasów doceniano kaktusy. Były one bowiem roślinami, które miały wiele zalet, nie tylko leczniczych, ale przede wszystkim praktycznych. Z niektórych gatunków na przykład, z cierni, otrzymywano igły do szycia, a pędy wykorzystywano jako garnki. Z większych okazów budowano nawet szałasy, gdzie zamieszkiwały całe rodziny, a obecnie kaktusy są używane nawet do produkcji mebli w rejonach Ameryki Południowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena