Szukanie pracy bywa często bardzo uciążliwe, a gdy nie przynosi długo efektów - frustrujące. Wskazówki dla osób poszukujących pracy.

Data dodania: 2009-08-18

Wyświetleń: 2300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może szukasz właśnie pracy, dwa miesiące temu zacząłeś przeglądać ogłoszenia w Internecie, raz w tygodniu wieczorem zaglądasz na największy serwis z ogłoszeniami i wysłałeś już 3 CV. A może od ośmiu miesięcy frustrujesz się tym, że nie możesz znaleźć pracy, a Twój przyjaciel znalazł nową pracę w ciągu dwóch tygodni od kiedy podjął decyzję, że chce ją znaleźć.

Jak to jest, że jedni znajdują pracę szybciej i łatwiej, a inni miesiącami nie mogą trafić na firmę, która zaprosi ich na rozmowę rekrutacyjną?

Oto 6 powodów, dla których jednym udaje się szybciej niż innym:

1. Podejście. Entuzjazm i optymizm to konieczność, jeśli chcesz szybciej znaleźć pracę. Po pierwsze jeśli masz przekonanie, że nigdzie nie ma pracy, a dostać ją można tylko po znajomości - to nie ma powodu, aby ktokolwiek wyprowadzał cię z takiego podejścia. Tylko sam możesz to zrobić.Entuzjastyczne osoby łatwiej nawiązują kontakty i są lepiej postrzegane przez innych. Nikt nie chce przebywać z marudą i czarnowidzem.

2. Intensywność. Ile CV wysłałeś? Z iloma osobami spotkałeś się, aby zaprezentować co umiesz i poprosić o polecanie? Ile razy w tygodniu przeglądasz ogłoszenia o pracę? Z iloma rekruterami nawiązałeś kontakt? Pamiętaj, że im większa twoja aktywność, tym większe twoje szanse na powodzenie. Nie osiągniesz sukcesu siedząc w domu przed telewizorem, kupując w poniedziałek Gazetę Praca i narzekając, że nie ma pracy.

3. Wyciąganie wniosków z dotychczasowych działań. Jeśli szukasz pracy i przez ponad pół roku nie możesz znaleźć ani jednego ogłoszenia, które byłoby choć trochę zbliżone do tego, czego szukasz, może warto zacząć szukać w innych obszarach? Może pomyśl o tym, by się przekwalifikować? Niekoniecznie od razu z Brand Managera na szefa kuchni w pięciogwiazdkowym hotelu, ale z szefa kuchni na koordynatora projektów - czemu nie? Zacznij od niższych stanowisk - asystenckich, juniorskich, zapisz się do odpowiedniej organizacji, wejdź w środowisko branżowe, poznaj ludzi i spotkaj się z nimi. Jeśli skończyłeś studia z biologii i nie możesz znaleźć pracy jako nauczyciel biologii - to nie koniec świata. Wejdź w inną branżę, nie musisz być do końca życia wierny kierunkowi studiów. Dzięki rozszerzeniu perspektywy zwiększasz szansę szybszego znalezienia pracy.

Mam nadzieję, że znajdujesz w tym artykule coś przydatnego dla siebie. Jeśli chcesz poznać kolejne trzy powody, dla których jedni znajdują pracę szybciej, a inni nie mogą jej znaleźć miesiącami - zapraszam do drugiej części artykułu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena