Ponad pięćset hektarów powierzchni. Odległość od centrum miasta: osiem kilometrów. Obsługiwanie niemal połowy ruchu pasażerskiego w Polsce.

Data dodania: 2009-08-18

Wyświetleń: 3244

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Takie imponujące informacje mogą dotyczyć tylko jednego miejsca: portu lotniczego Warszawa-Okęcie imienia Fryderyka Chopina, czyli najnowocześniejszej instalacji tego typu w kraju.

Lotnisko w Warszawie ma za sobą długą i ciekawą historię. Zostało ono otwarte już w roku 1934, od kiedy to funkcjonuje aż do dziś. Lądujące na nim samoloty obsługują dziś ponad sto połączeń w kraju i na całym świecie, zapewniając transport do takich krajów jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Rosja, ale również do miejsc nieco bardziej egzotycznych - takich jak Izrael, Islandia czy Egipt.

Statystyki lotniska robią duże wrażenie. Oprócz danych przytoczonych na wstępie, Okęcie może pochwalić się zaskakującą liczbą niemal dziesięciu milionów pasażerów, których odprawia każdego roku z jednego ze swoich terminali. Jest to wartość tak wielka, że planuje się odciążenie Okęcia, w którym miałaby pomóc budowa kolejnego lotniska na terenie miasta. Inwestycja jest planowana na nieokreśloną, choć możliwie nieodległą przyszłość.

Rezerwacja biletów lotniczych nie jest na Okęciu problemem ze względu na zaawansowany system komputerowy, pomagający obsługiwać pasażerów, a także na podział na kilka terminali. Niektóre z nich obsługują tanie linie lotnicze, inne zaś przeznaczone są dla linii luksusowych. Swoją przestrzeń mają na Okęciu również samoloty transportowe i wojskowe. Niezależnie jednak od tego, czy pasażer preferuje luksusy, czy też tanie latanie, o jego bezpieczeństwo dba profesjonalna obsługa. Zajmuje się ona wyważaniem i tankowaniem samolotów, doprowadzaniem pasażerów do maszyn, ładowaniem i rozładowywaniem bagażu, ale również kontrolą celną.

Jeśli chodzi o przestrzeganie wysokich standardów, Okęcie nie musi się wstydzić przez tak znanymi w świecie portami lotniczymi jak lotnisko Waszyngton-Dulles czy John F. Kennedy International Airport. Nowoczesność i ciągła modernizacja sprawiają, iż Okęcie potrafi nadążyć za szybką ewolucją światowego przemysłu lotniczego. Jest się czym chwalić!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena