Artykuł poświęcony bezpieczeństwu danych zapisanych na komputerze. Dowiesz się w nim prawdy na temat trwałego usuwania danych z całego dysku twardego oraz trwałego usuwania pojedynczych plików. Jak pokazują badania specjalistów łatwiej jest usunąć na trwałe dane z całego dysku niż pojedynczy plik, dowiedz się dlaczego!

Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 3729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

W świecie komputerowym panuje przeświadczenie, że aby usunąć dane tak aby były one nie do odzyskania należy nawet kilkadziesiąt razy nadpisać dany bit dysku twardego. Jednak jak pokazują badania, nie jest to prawda, gdyż wystarczy wszystkie bity na dysku twardym nadpisać tylko jednokrotnie zerami i nie możliwe będzie już odzyskiwanie danych na takim dysku. Na rynku pojawiają się liczne programy do skutecznego kasowania dysków, które prześcigają się w algorytmach nadpisujących bity i w ilości nadpisań danego bitu. Na wszystkim traci jednak nieświadomy klient, który nie rzadko musi wydać na taki program sporo pieniędzy, po to żeby godzinami czekać aż jego dysk zostanie nadpisany kilkadziesiąt razy.

Badania ekspertów jednoznacznie wskazują że po jednokrotnym nadpisaniu wszystkich  bitów na dysku nie zależnie od modelu, dane są w zasadzie nie do odzyskania. Prawdopodobieństwo odzyskania pojedynczego bitu to 56 procent, także łatwo obliczyć że odzyskanie całego bajtu może się udać tylko w 0,97 procentach wypadków, a co dopiero odzyskiwanie danych z chociażby 1 gigowego dysku twardego.

Inaczej sytuacja wygląda gdy odzyskiwanie danych dotyczy pojedynczych plików a nie całego dysku. Komputery klasy PC, a w zasadzie systemy na nich zainstalowane podczas edycji np. pliku tekstowego, zapisują jego kopię w różnych miejscach twardego dysku, w plikach wymiany, plikach tymczasowych, kopiach zapasowych, a także w plikach cieniach. Dlatego skuteczne usunięcie takiego pliku może okazać się bardzo trudnym zadaniem, ponieważ należy zadbać o to aby usunąć wszystkie jego kopie z dysku. Prawie 100% pewność że plik ten nie zostanie odczytany nawet przez specjalistyczną firmę przeprowadzając odzyskiwanie danych, daje tylko całkowite nadpisanie całego dysku twardego w naszym komputerze.

Jeszcze niestety nie stworzono takiego oprogramowania na komputery, które było by w stanie usunąć pojedynczy plik bezpowrotnie. Stworzenie takiego programu staje się coraz trudniejsze, ponieważ komputery wyposażane są w systemy operacyjne które posiadają narzędzia takie jak dzienniki zmian i kopie stanów, przez co kopie edytowanego pliku tekstowego zapisują się w kilku miejscach na dysku. Tutaj także nie pomogą zaawansowane algorytmy wielokrotnie kasujące dane bity całego pliku, ponieważ jego kopie dalej będą znajdowały się na dysku. Aby stworzyć skuteczny program na komputery, pozwalający skutecznie usuwać pojedyncze pliki potrzebna jest współpraca producentów oprogramowania i systemów operacyjnych, którzy musieli by dostosować swoje produkty do współpracy z takim programem kasującym

W pewnym stopniu łatwiej mają użytkownicy systemu Linux, gdyż ten system operacyjny daje możliwość umieszczenia dziennika zmian na oddzielnej partycji lub dysku twardym.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena