Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym może być ratunkiem przed utratą płynności finansowej i wpadnięciem w spiralę długów. Możliwość zamiany wielu zobowiązań kredytowych na jedno z niższą ratą i rozłożonych na dłuższy okres może być sposobem na ratunek przed kłopotami finansowymi spowodowanymi przez kryzys.

Data dodania: 2009-07-22

Wyświetleń: 2782

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W okresie szybkiego wzrostu gospodarczego w ciągu kilku ubiegłych lat wiele osób licząc na niezmienność sytuacji gospodarczej zaciągnęła liczne zobowiązania finansowe. Kilka kredytów zaciągniętych w różnych bankach okazuje się być niejednokrotnie zbyt dużym obciążeniem. Jeśli jednak mogą obciążyć hipotekę, łatwo obniżą koszty długów dzięki kredytowi konsolidacyjnemu. Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą przed wpadnięciem w spiralę długów jest skonsolidowanie długu. Idealnym sposobem na to jest zawarcie nowej umowy kredytowej z jednym bankiem, który spłaci wszystkie zobowiązania i zamieni je na jeden kredyt, co dla dłużnika jest o tyle wygodniejsze, że musi od tej pory spłacać jedną ratę a okres spłaty zobowiązania zostaje ustalony na nowo.
Korzyści z zabezpieczenia hipotecznego
Większość kredytów konsolidacyjnych to kredyty lub pożyczki hipoteczne. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ich oprocentowanie jest niższe. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsza z nich to fakt, że nasze zobowiązanie obsługiwane jest przez jeden bank, co znacznie obniży koszty administracji. Ponadto kredyt konsolidacyjny może być niżej oprocentowany niż wszystkie lub przynajmniej znaczna część starych zobowiązań. Przede wszystkim możemy elastycznie dostosować czas spłaty zobowiązania. Jeśli wydłużymy ją w czasie, to choć zsumowane koszty obsługi takiej pożyczki za cały okres automatycznie wzrosną, to jednak wysokość miesięcznego obciążenia może być nawet o 1/3 lub połowę niższa niż suma zobowiązań z okresu sprzed konsolidacji. Dzięki możliwości ustalenia nowych warunków spłaty zadłużenia (np. wydłużenia okresu kredytowania) można poprawić własną płynność finansową.
Złóż wniosek zanim utracisz płynność finansową
By uzyskać w banku kredyt konsolidacyjny, jak w przypadku każdego innego kredytu należy dysponować zdolnością kredytową. Dlatego o konsolidacji trzeba pomyśleć zanim zaczną się kłopoty ze spłatą choćby jednego zobowiązania, które ma być konsolidowane. Często osoby, które stając w obliczu trudności z obsługą zobowiązań kredytowych nie kryją rozczarowania, kiedy okazuje się, że bank zachowuje się wstrzemięźliwie w ocenie możliwości finansowych, i nawet w sytuacji, kiedy dłużnik ma czyste konto w biurze informacji kredytowej odmawia zawarcia umowy na kredyt konsolidacyjny.
Pułapka nowych długów
Trudności z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy pomyślimy o nim za późno, a wcześniej w sytuacjach kryzysowych zaciągaliśmy kolejne zobowiązania, które po zsumowaniu okazują się nie możliwe do spłaty przy obecnej zdolności kredytowej. Trzeba, wiedzieć, że te krótkoterminowe zobowiązania także brane są przez bank przy ustalaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy. Dlatego zamiast poszukiwać rozwiązań tymczasowych lepiej o kredycie konsolidacyjnym pomyśleć na zapas. Często, jeśli tylko poprzednie zobowiązania niebezpiecznie zbliżyły się do górnej granicy naszej zdolności kredytowej, a tym bardziej ją przekroczyły, bank rozpatrujący nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny sam zaproponuje rozłożenie go na okres dłuższy, przekraczający termin spłaty udzielonego nam najdłuższego kredytu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena