21 spośród 28 banków przeanalizowanych przez porównywarkę finansową TotalMoney.pl obniżyło oprocentowanie kart kredytowych po ubiegłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu stóp procentowych.

Data dodania: 2009-07-03

Wyświetleń: 1670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

21 spośród 28 banków przeanalizowanych przez porównywarkę finansową TotalMoney.pl obniżyło oprocentowanie kart kredytowych po ubiegłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu stóp procentowych.

Od 24 czerwca obowiązują nowe stopy procentowe NBP, w tym stopa lombardowa na poziomie 5 proc. Czterokrotność stopy lombardowej NBP wyznacza maksymalną, dopuszczoną w tzw. ustawie antylichwiarskiej wysokość oprocentowania, które mogą pobierać banki od kredytów udzielanych swoim klientom.

Obniżki w oprocentowaniu kart kredytowych dokonane zostały w 21 bankach: Millennium Bank, ING Bank Śląski, Toyota Bank, Allianz Bank, BPH, BZ WBK, Cetelem, Citibank, Eurobank, Lukas Bank, Multibank, mBank, Deutsche Bank, Getin Bank, Kredyt Bank, Pekao, PKO BP, Raiffeisen Bank, Santander, Alior Bank, GE Money Bank.

Z obniżki stóp cieszyć się również mogą posiadacze najwyżej oprocentowanych kredytów gotówkowych. Klienci 17 banków - w tym m.in. BPH, Santader Consumer Bank, Raiffeiesen Bank - w wyniku decyzji RPP będą płacić niższe raty, a oprocentowanie ich kredytu nie przekroczy 20 proc. w skali roku. Załóżmy, że zaciągnęliśmy kredyt ze stałym oprocentowaniem w wysokości 21 proc., po obniżce stóp, zgodnie z ustawą antylichwiarską bank musi je obniżyć co najmniej do 20 proc. A co to oznacza dla przykładowego klienta banku? Przy kwocie pożyczki 20.000 zł na okres 3 lat, miesięczna rata zostanie obniżona o ponad 10 zł – co daje rocznie ponad 120 zł oszczędności.

Inaczej wygląda sytuacja z lokatami, bowiem obniżki stóp procentowych nie wywołały drastycznego cięcia oprocentowania depozytów. Co więcej, pojawia się sporo nowych ofert kuszących wysokim oprocentowaniem, ale często z nietypowym okresem lokaty. Dla przykładu oprocentowanie nowej 10-miesięcznej lokaty w Alior Banku to 7 proc. w skali roku. Na 3 miesięcznych lokatach najwięcej zarobimy w Noble Banku (7 proc.) oraz Meritum Banku (6,60 proc.). 6 miesięczne depozyty bezapelacyjnie najwyżej oprocentowane są w AIG Banku, nawet do 6,6 proc.

Informacje o TotalMoney.pl
TotalMoney.pl to niezależna porównywarka produktów finansowych, ubezpieczeniowych, dostawców energii elektrycznej i pakietów telewizyjnych. W portalu można w sposób obiektywny, łatwo i za darmo porównać ponad tysiąc produktów finansowych – m.in. kredytów, lokat, kart kredytowych, kont bankowych oraz ubezpieczeń. Serwis porównuje także oferty prawie wszystkich dostawców energii elektrycznej w Polsce oraz pakiety telewizji satelitarnych, cyfrowych i kablówek. TotalMoney.pl daje swoim użytkownikom możliwość komentowania i oceniania porównywanych ofert, a także posiada rozbudowaną część informacyjno-edukacyjną o porównywanych produktach. W przyszłości serwis ma być rozbudowywany o kolejne trudne do porównania usługi i produkty z różnych branż. Twórcą TotalMoney.pl jest Konekt Poland Sp. z o.o., która posiada bogate doświadczenie m.in. z rynku brytyjskiego w zakresie porównywania produktów finansowych i ubezpieczeniowych, a także we współpracy z bankami oraz doradcami finansowymi. Więcej informacji: www.TotalMoney.pl.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena