Czy warto założyć monitoring i jak dobrać kamery do monitoringu sklepu?

Data dodania: 2009-07-03

Wyświetleń: 2932

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielokrotnie zdarza się, że nagrania z kamer CCTV są bezużyteczne ze względu na złą jakość. Najczęstszym problemem, poza złym doborem obiektywu, jest nieodpowiednie oświetlenie i słaba rozdzielczość obrazu. Wiele problemów da się rozwiązać dzięki odpowiednim kamerom.

Właściciel sklepu w Częstochowie ze względu na zagrożenie kradzieżą zdecydował się na założenie monitoringu. Jego obawy się sprawdziły – zdarzył się napad, który został zarejestrowany. Niestety z powodu złej jakości nagrań materiał był bezwartościowy. Policja do dziś szuka sprawców. Po tym incydencie zdecydowano się na wymianę kamer i inne ich rozmieszczenie. Dzięki temu udało się rozpoznać sprawcę kolejnej kradzieży.
W zależności od rodzaju problemów (oświetlenie, konieczność powiększania obrazu nagranego z kamery) rozwiązaniem może być dobór jednego z wymienionych niżej typów kamer:
– kamera z dynamicznym przetwornikiem Super Wide Dynamic
– kamera High Resolution – wysokiej rozdzielczości
– kamera dzień/ noc

Można się zdecydować na kamery analogowe lub kamery IP.

targi_jubilerskie_2009_11

Kamera SN-586C/W/10 wyposażona jest w przetwornik najnowszej generacji w technologii amerykańskiej firmy Pixim. Każdy pixel kamery jest osobnym przetwornikiem analogowo - cyfrowym. Dlatego w zależności od oświetlenia każdy pixel ma indywidualnie dobierany czas ekspozycji. Taka kamera sprawdza się znakomicie w warunkach monitoringu "pod światło".

SN-468C/W dzień/ noc należy do grupy kamer o wysokiej rozdzielczości (480 TVL). Kamera posiada bardzo przydatną funkcję NightVision – nocne widzenie. Po uaktywnieniu tej funkcji kamera w razie słabego oświetlenia przełącza się w tryb B/W. Dzięki temu nie występuje efekt śnieżenia. Kamerę można podświetlić reflektorem podczerwieni. Do profesjonalnych instalacji poleca się reflektor IR–150 o zasięgu 100 – 150 m.

Schemat poglądowy instalacji:

Image311

Rozwiązanie przyszłościowe: kamery megapikselowe IP

W obiektach, w których obserwowani są ludzie, towary i pieniądze oraz istnieje konieczność ich identyfikacji, najlepiej sprawdzają się kamery kolorowe wysokiej rozdzielczości. Kolor stanowi dodatkowy element rozpoznania. Przy słabym oświetleniu można stosować kamery z reflektorami podczerwieni, które umożliwiają obserwację nawet w całkowitych ciemnościach.

Bardzo istotnym czynnikiem przy rozpoznawaniu twarzy jest rozdzielczość - jedynym sensownym rozwiązaniem są kamery megapikselowe. Kamery te są dedykowane do transmisji przez internet. Pozwalają powiększać obraz kilkunastokrotnie bez utraty możliwości rozróżnienia szczegółów. Z kamery megapikselowej otrzymuje się doskonałej jakości obraz wraz z możliwością odczytania szczegółów.

Zwiastunem megapikselowego przewrotu jest kamera megapikselowa ACTi ACM-1231oraz kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM, które oprócz nowoczesności i bardzo dobrych parametrów charakteryzują się wyjątkowo przystępną ceną.Licencja: Creative Commons
0 Ocena