Więźba dachowa to niemały wydatek dlatego zanim wydamy pieniądze warto dowiedzieć się dokładniej na co zwrócić większą uwagę.

Data dodania: 2009-07-01

Wyświetleń: 3306

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo kryzysu, który chyba najbardziej odczuła właśnie branża budowlana wraz z początkiem wiosny i okresu letniego zaczął się sezon na budowanie. Budują się nie tylko domy, których budowa planowana była bardzo długo, ale także mniejsze budowy takie jak przydomowe altany, garaże czy wiaty.

Gdy zaczynamy budowę domu skupiamy się przede wszystkim na jego fundamentach oraz cegłach potrzebnych do postawienia ścian. To one sprawiają, że dom zaczyna być czymś namacalnym. Jenak nie mniej ważna jest więźba dachowa.

Jakie przekroje

Wszystkie przekroje więźby jaką powinniśmy założyć do swojego domu zawarte będą oczywiście w projekcie domu. Jednak czasami ich wartości są znacznie zawyżone przez projektanta, a co za tym idzie droższe. Czasami warto zatem skonsultować się z właścicielem tartaku i zapytać o poradę. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju pokrycie dachowe będziemy zakładać. Jeżeli będzie to dachówka, która jest znacznie cięższa od chociażby blachodachówki powinniśmy zastosować więźbę dachową o większym przekroju.

Wybór tartaku

Zanim pochopnie zdecydujemy gdzie zakupić ową więźbę warto poświęcić trochę czasu aby wybrać odpowiedni tartak, w którym dokonamy zakupu. Podczas podejmowania decyzji powinniśmy zwrócić uwagę na to z jakiej klasy drzewa wycinane są belki oraz czy tartak dba o zachowanie dokładności wszystkich wymiarów, a także czy gotowe już belki nie zawierają skaz w postaci oflisów, dziur spowodowanych pruchnieniem drewna itp. Wszystkie czynniki mają wpływ na wytrzymałość więźby dachowej, a także jej trwałość.

Impregnacja

Obecnie tartaki oferują więźbę dachową już zaimpregnowaną jednak przed zakupem takiej więźby warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej impregnacji. Powinniśmy wiedzieć jakiego środka używa dany tartak oraz jakim sposobem więźba jest impregnowana gdyż ma to znaczny wpływ na wytrzymałość więźby dachowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena