Artykuł pochodzi z blooga MyBankier.com ...

Data dodania: 2009-07-01

Wyświetleń: 3095

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W obecnych czasach posiadanie karty płatniczej ( bankomatowej) jest czymś tak oczywistym i użytecznym że osoby małoletnie już zaczynają posługiwać się kartami do swoich kont osobistych.

Nie jednokrotnie można było znaleźć informacje na Internecie bądź w telewizji że zostały skradzione dane z kart klientów takiej czy innej sieci banku, poprzez różnego rodzaju urządzenia montowane na bankomatach.

Warto sobie zadać pytanie: Jak przeciwdziałać oszustom, którzy bez żadnej litości wyczyszczą nasze konta?.

Dużo zależy od strony banku który montuje bankomaty w różnych miejscach, o tyle ile są one przy danym oddziale banku to pod monitoringiem kamer rzadziej oszuści decydują się na montaż własnych urządzeń. Raczej wybierają bankomaty do których dostęp jest swobodny oraz obarczony najmniejszym ryzykiem( brak kamer, widoczności z okien, sklepów itp.).

Montaż takich urządzeń jest szybki i raczej zostaje zamontowany na parę godzin- tak by policja lub też firmy serwisujące bankomaty czy dostarczające gotówkę nie zorientowały się o ich działaniu.

Jakie mogą być konsekwencje tego iż właśnie my skorzystamy z takiego bankomatu są do przewidzenia .
Podczas gdy my korzystamy z bankomatu – dane karty są ściągane przez specjalny czytnik, a hasło do karty które wprowadzamy na klawiaturze zazwyczaj jest nagrywane przy pomocy mini kamery zamontowanej w pobliżu ekranu, tak by była jak najlepsza jakość nagrania. Nieświadomi zagrożenia oddalamy się od bankomatu ale nasze dane zostały już pobrane przez oszustów- następnie wykorzystywane są do logowania się przez Internet do naszych kont ,po czym zostają czyszczone z wszystkich środków- najczęściej wówczas dokonują włamań na konta poza granicami kraju.

Tak naprawdę brak wiedzy i świadomości na możliwość takiego rodzaju wyciągnięcia danych stawia klientów wszystkich banków w sytuacji biernej postawy.

O to praktyczne porady do zastosowania w codziennej obsłudze bankomatów.

1.Zanim wprowadzisz kartę do bankomatu zwróć uwagę na czytnik kart , czy nie ma tam dodatkowych wystających elementów- które mogą być urządzeniami oszustów.
Standardowe czytniki kart maja jedno wejścia i są jednolitą konstrukcją dopasowana do całości bankomatu- czyli nie wystają na ponad 5 cm od bankomatu.

fotorafie gdzie najczęściej są zamontowane urządzenia do sciągania danych-Tutaj

2.Zwróć uwagę na boczne ścianki monitora bankomatu oraz na jego górę- w tych miejsach najczęściej montowane są minikamery .- może to być listwa w której zamonotwane są kamery, bądź naprawdę mały element ale zdecydowanie nie pasujący do całości bankomatu.

Zobacz teraz zdjęcia na MyBankier.com


3.Wprowadzając pin zasłoń jedną ręką klawiaturę – na pewno to utrudni odczytanie pinu, a także zwróć uwagę na jakość klawiatury i jej kompatybilność ( jednolite dopasowanie ) z pozostałą częścią bankomatu- klawiatura też podobnie jak czytnik nie powinna zbyt radykalnie odstawać od pozostałęj części bankomatu.

Zobacz foto na MyBankier.com


Te podstawowe ale jakże praktyczne zasady które nie sprawią ci trudności w ich wykorzystaniu, ani nie zabiorą więcej czasu niż 10 sekund pozwolą ci na bezpieczne korzystanie z bankomatów i ochronę swoich środków.


Pozdrawiam i życzę miłego dnia : Paweł StopkaLicencja: Creative Commons
0 Ocena