Produkujemy apteczki pierwszej pomocy, apteczki samochodowe, apteczki turystyczne, apteczki ścienne. Realizujemy zamówienia według indywidualnych wymagań. Nasza siedziba to Kraków-Małopolska.

Data dodania: 2009-06-29

Wyświetleń: 1932

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Produkujemy apteczki pierwszej pomocy, apteczki samochodowe, apteczki turystyczne, apteczki ścienne. Realizujemy zamówienia według indywidualnych wymagań. Nasza siedziba to Kraków-Małopolska.

Skład apteczki podróżnej uzależniamy od charakteru wyjazdu, miejsca gdzie spędzamy wakacje, zagrożeń, które tam na nas czyhają, jakości usług medycznych i dostępności leków na miejscu, a także od stanu naszego zdrowia, tego czy podróżujemy sami, czy z dziećmi. Niemniej jednak istnieje pewna uniwersalna baza (apteczki turystyczne), którą możemy dodatkowo uzupełniać w zależności od tego jak zamierzamy spędzać czas na urlopie. Pamiętajmy też o właściwym zabezpieczeniu apteczki przed wilgocią, słońcem, czy mechanicznym uszkodzeniem. Do przechowywania leków w podróży dobrze nadają się plastikowe szczelnie zamykane pojemniki do żywności. Dostaniemy je w każdym supermarkecie. Trzymajmy apteczkę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zawsze sprawdźmy przed wyjazdem datę przydatności leków.

W świetle przepisów Prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r. nr 98, poz. 602), kierowca oraz pasażerowie pojazdu uczestniczącego w wypadku drogowym obowiązani są do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Niezbędne więc może okazać się posiadanie w aucie odpowiednio wyposażonej apteczki. Polskie prawo nie zobowiązuje kierowców prywatnych samochodów osobowych do przewożenia odpowiednio wyposażonych apteczek (apteczki samochodowe). Nakazy takie istnieją jednak w większości krajów europejskich, m.in. u wszystkich naszych sąsiadów, co oznacza, że każdy wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością zakupienia apteczki. I to nie byle jakiej, ale zgodnej z przepisami danego państwa określającymi podstawowe jej wyposażenie. Normy obowiązujące w większości krajów europejskich są wzorowane na niemieckiej normie DIN 13/164. Za brak odpowiednio wyposażonej apteczki grożą mandaty w krajach UE.

Jeżeli w trakcie kontroli PIP okaże się, że zakład pracy nie jest wyposażony w apteczki pierwszej pomocy, pracodawca musi liczyć się, iż inspektor pracy nakaże mu dopełnić obowiązek w zakresie zapewnienie stosownych środków pierwszej pomocy. Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 283 § 1 K.p., zarówno szef, jak i kierownik ponoszą odpowiedzialność wykroczeniową za nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Kwota grzywny może wynieść w takim wypadku od 1000 do nawet 30 000 zł. Pracodawca zobligowany jest do szeregu działań wiążących się z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie firmy. Obowiązków w tym zakresie jest bez liku. Bezwzględnie konieczne jest m.in. zapewnienie apteczek. Nie istnieją sztywne reguły określające pożądaną ilość, usytuowanie (apteczki ścienne) i wyposażenie apteczek. Decyzję w tym zakresie pracodawca powinien ustalić w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, pamiętając o uwzględnieniu rodzajów i nasilenia zagrożeń występujących na terenie firmy. Przeważnie zawartość apteczki stanowią m.in.: opatrunki, bandaże, woda utleniona, chusty trójkątne, opaski elastyczne, wata, rękawiczki lateksowe, nożyczki, maseczka do sztucznego oddychania. Co do zasady, ze względów bezpieczeństwa w apteczce nie powinny znajdować się żadne lekarstwa. Jest to o tyle uzasadnione, że osoba udzielająca pierwszej pomocy może nie wiedzieć np. na jakie medykamenty uczulony jest dany pracownik. Obsługę apteczek należy na każdej zmianie powierzyć wyznaczonym pracownikom. Co ważne, nie mogą to być przypadkowe osoby, a takie, które posiadają przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy. Pomimo to, przy apteczce powinny być dodatkowo wywieszone instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników odpowiedzialnych za obsługę apteczek.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena