Masz karnet w fitness klubie i dobre chęci. Pozostaje tylko zapisac się na zajęcia, pytanie tylko jakie? Zanim zdecydujesz, dowiedz się jaki rodzaj zajęć będzie dla Ciebie najlepszy i pozwoli Ci zrealizować zamierzone cele.

Data dodania: 2009-06-29

Wyświetleń: 2324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właśnie wykupiłaś karnet w fitness klubie i pełna energii i dobrych chęci postanawiasz zapisać się na zajęcia aerobiku. I tu pojawia się pytanie - które z nich wybrać? Odpowiedź zależy od tego, jakie są Twoje cele. Możesz być pewna, że ćwiczenia pozytywnie wpłyną na Twoją kondycję i samopoczucie. Ale czy pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy? Jeśli nastawiasz się na zrzucenie wagi, wybierz zajęcia o mniejszej intensywności, podczas których ćwiczenia wykonywane są w umiarkowanym tempie. Dzięki temu tętno utrzymuje się na wyrównanym poziomie, co zmusza organizm do spalania zapasów tłuszczu.

Zajęcia prowadzone w fitness-klubach można podzielić na wzmacniające, wytrzymałościowe (tzw. cardio) i rozciągające.

Zajęcia wzmacniające nastawione są na modelowanie sylwetki i wzmacnianie różnych partii mięśni. Podczas zajęć często wykorzystuje się przyrządy: step, hantle, gumy, ciężarki. Do tej grupy zaliczamy zajęcia m.in. ABT, ABS, TBC, BODY BALL, CIRCUT TRAINING, INTERWAŁ, POWER PUMP. Zajęcia rozpoczynają się od 20 minut rozgrzewki, zwykle w formie prostej choreografii, następnie 30 minut ćwiczeń właściwych, na koniec ok. 10 minut stretchingu.

TBC – to zajęcia ogólnorozwojowe, wzmacniające wszystkie grupy mięśniowe oraz poprawiające kondycję fizyczną. Podczas zajęć wykorzystuje się zarówno step, jak i gumowe pasy, ciężarki i hantle.

ABT, ABS – zajęcia nastawione na wzmacnianie dolnych partii ciała, a więc mięśni brzucha, pośladków i ud. Ćwiczenia nie są skomplikowane, należy natomiast położyć nacisk na prawidłową technikę ich wykonywania.

BODY BALL, FIT BALL - zajęcia prowadzone z wykorzystaniem specjalnej piłki. Ćwiczenia wymagają balansowania na piłce, dzięki czemu angażują wiele grup mięśniowych oraz doskonalą równowagę i koordynację ruchową.

CIRCUT - trening stacyjny, polegający na wykonywaniu ćwiczeń rozwijających poszczególne partie mięśniowe, wykonywany zwykle w małych grupach, z których każda wykonuje inne ćwiczenie w danym momencie.

INTERWAŁ – zajęcia o dużej intensywności, polegające na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających i choreografii na podłodze lub z wykorzystaniem stepu.

POWER PUMP – ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnej sztangi, wykonywane w rytm muzyki. Obciążenie dostosowane jest do indywidualnych możliwości ćwiczącego, dzięki czemu są to zajęcia dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Zajęcia wytrzymałościowe (tzw. cardio) poprawiają kondycję i wydolność układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich zajęcia: SPINNING, różnego rodzaju zajęcia taneczne (HIP-HOP, SALSA, LATINO, FUNKY) oraz zajęcia na maszynach cardio.

SPINNING, POWER BIKE – zajęcia na rowerach stacjonarnych, z obciążeniem dostosowanym do indywidualnych możliwości ćwiczącego. Zajęcia dla początkujących charakteryzują się mniejszą intensywnością, dzięki czemu pomagają skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Zajęcia na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym przeznaczone są dla osób pragnących poprawić wydolność i wytrzymałość organizmu.

HILO – zajęcia oparte o skomplikowany układ choreograficzny, łączące taniec z krokami aerobiku. Poszczególne kroki w HILO mogą być urozmaicone ruchami charakterystycznymi dla różnych stylów tanecznych.


Zajęcia rozciągające – prowadzone w wolnym tempie, nastawione na poprawę gibkości, elastyczności mięśni. Zajęcia te pomagają uzyskać świadomość ciała, uczą równowagi i koncentracji. Do grupy tej należą: JOGA, PILATRS, STRETCHING, TAI CHI.

JOGA – jest starożytnym systemem filozoficznym wywodzącym się z Indii. Joga zajmuje się rozwojem człowieka w sensie fizycznym, mentalnym i duchowym. Dzięki jodze można osiągnąć piękną sylwetkę, ma również pozytywny wpływ na sferę psychiczną – działa kojąco na nerwy, wycisza umysł, uczy koncentracji i medytacji. Dodaje siły i energii, pomaga uodpornić się na stresy dnia codziennego. Ćwiczenia polegają na pracy z ciałem i oddechem, za pomocą tzw. asan.

PILATES – trening całego ciała, w skład którego wchodzą ćwiczenia inspirowane jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Zajęcia wzmacniają mięśnie całego ciała, ze szczególnym naciskiem na mięśnie głębokie brzucha, grzbietu i miednicy. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na poprawę sylwetki, niwelują bóle kręgosłupa oraz uczą nawyków poprawnego oddychania. Następuje również poprawa elastyczności, równowagi i świadomości własnego ciała.

STRETCHING – zajęcia dedykowane rozciąganiu wszystkich partii mięśniowych, prowadzone przy relaksującej muzyce. Stretching pomaga likwidować przykurcze, reguluje napięcie mięśni, odpręża i uspokaja organizm.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena