Gdybyś mógł jednym zdaniem zmienić szereg przekonań, dzięki którym droga do Twojego rozwoju, znacznie się przyśpieszy... Stop destruktywnym myślom! Bierz od życia jak najwięcej!

Data dodania: 2009-06-19

Wyświetleń: 3266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z głównych czynników podczas nauki jest zestaw przekonań jakimi się posługujemy. Często ludzie zanim zaczną się uczyć, nabierają odrazu dystansu, co tak naprawde powoduję, że nie osiągają dobrych rezultatów! STOP!

Jesteś tu, co oznacza, że chcesz zmienić podejście. Zacznijmy od zestawu przekonań, które trzeba zmienić, po to by szybciej ruszyć z miejsca! Szybka nauka, tak naprawdę zaczyna się w głowie!

Oto część z ograniczeń:

Nie lubię się tego uczyć.
Nie lubię tego przedmiotu.
Do czego mi się to przyda.
Wole robić co innego niż uczyć się tych rzeczy.
Nie mam czasu.
I tak nie zdąże.

To tylko przykłady, które tak naprawde obrazują jak bardzo sami się ograniczamy. Sam doskonale mógłbyś dopisać jeszcze kilka. I zrobisz to później. Ponieważ dostaniesz technikę, dzięki której będziesz mógł zmienić KAŻDE przekonanie szybciej niż myślisz.

Dlaczego warto to zrobic?

* Bo oczyszczasz się z myśli, które jedynie mogą zastopować Twoj rozwój.
* Bo chcesz zyskać na czasie - co oznacza, że zamiast myśleć musisz działać.
* Ponieważ dzięki temu zaczniesz, zmieniać jeszcze więcej w swoim życiu, nie tylko z punktu widzenia szybkiej nauki. Wpłyniesz na swoje związki, relację, prace.
* Bo zamiast szukać dlaczego masz się nie uczyć, zaczniesz zadawać sobie pytanie jak zrobić to szybciej!

Musisz zdać sobie sprawę, że w momencie gdy umysł szuka wymówek, włącza się nasza największa broń emocję. Gdy mówisz, że Ci się coś nie chce, nagle pojawia się stan ospania, stan osłupienia, przychodzi głód, nawet najnudniejszy program w telewizji staje się ciekawy. Patrząc na inne aspekty niż szybka nauka, ludzie szukając ograniczających przekonań, nieczęsto odpalają sami negatywne stany. Stany, które zamiast pchać w góre, ciągną na dół.
Dlatego też tak ważne jest praca z przekonaniami!

Dzięki NLP, możesz to zmienić w bardzo łatwy sposób. Istnieją pewne modele lingwistyczne, dzięki którym zburzenie pewnych przekonań trwa tylko chwile. Można zadać sobie odpowiednie pytanie lub zrobić miłą afirmację.

Zajmijmy się najpierw tym drugim, gdyż pierwszy opisze w osobnym poście.

Poproszę Cię o wzięcie kartki i czegoś do pisania. Zanim zacznę powiem jedno, możesz ćwiczyć, zaryzykować poznać coś, możesz też czytać. To jest zupełnie jak, podczas gdy byłem w Turcji, jedliśmy posiłki w restauracjach. Moi przyjaciele, biorąc menu wybierali te potrawy, które mogli tak naprawdę zjeść w Polsce. Musisz wiedzieć, że mózg ludzki jest tak zbudowany, że nie lubi poznawać czegoś nowego. Wolimy pozostawać w miejscach, które znamy, w których czujemy się bezpiecznie. Ja będąc w obcym państwie, nastawiony na rozwój i poznanie nowych możliwości, wybieram zawsze najdziwniejsze danie. Najczęściej widzę zazdrość ludzi, gdy tylko spróbują tego przysmaku jaki wybiorę. Pisze to nie bez powodu. Zdaj sobię sprawę, zadając proste pytanie. Jak bardzo chcesz się zmienić? Wolisz robić to co dotychczas, czy zobaczyć inne możliwości i rozwiązania. Skoro już wybrałeś, chwytaj za przybory do pisania i działamy.

Istnieje taka technika w NLP, która nazywa się afirmacją. Pisząc to, spytałem kolegi czym dla niego jest afrirmacja. Otrzymałem prostą odpowiedź. Afirmacja jest niczym innym jak wkręcaniem sobie pozytywnych rzeczy.
Właśnie tak. Mówiąc o afirmacji, myślimy o wyobrażeniu tego co już zrealizowaliśmy. Przykładowo.

Posiadamy przekonanie, że nie chce nam się uczyć. Zaczynając naukę, mówiąc do siebie dialogiem wewnętrznym te słowa, od razu łapiemy stan, w którym nie mamy motywacji do dalszego wysiłku. Co by było gdyby tak powiedzieć sobie przed nauką, coś zupełnie odwrotnego.
Pomyśl, gdybyś miał iść na imprezę z nastawieniem, że Ci się nie chce, mogę podejrzewać, że impreza się nie uda. A co się dzieje w przypadku, gdy planujesz od dłuższego czasu imprezę. Gdy wiesz, że będziesz się świetnie bawił, że już nie możesz się doczekać. Zapewne z takim zestawem przekonań impreza się uda!

Afirmacja jest właśnie takim swoistym pozytywnym zaprzeczeniem ograniczającego przekonania.

Nie chce mi się uczyć. - Bardzo chcę mi się uczyć!
Nie będe tego robić! - Mam wielką ochotę to robić!

Tu zaczyna się rola kartki. Szybka nauka, składa się z wielu czynników, to jest pierwszy. Zapisz na kartce wszystkie przekonania, które Cie ograniczają. Poświęć na to 5 minut. Zapisz wszystkie.

Weż teraz drugą kartkę i zapisz afirmację do tych przekonań. Zrób to z energią! Wypowiedz sobie głośno! Wstań podnieś ręce! Zdasz sobie sprawę, że odczucia jakie wytworzysz w Twoim ciele stojąc będą znacznie silniejsze, gdy powiesz "chce mi się uczyć" na leżąco! Działaj!

Kolejną częścią afirmacji jest praca na wyobrażeniach. Gdy masz już zapisane pozytywne afirmację, stwórz w swoich myślach obraz. Oczami wyobraźni przenieś się do czasu, w którym już osiągasz to czego chcesz. Przykładowo:

Afirmacja: Bardzo chce się tego nauczyć!

Wyobraźnia, pozwala mi zobaczyć siebie, jak biegle posługuje się nową umiejętnością. Jak wykorzystanie nowych możliwości sprawia mi frajdę, widzę dokładnie sukcesy jakie osiągam dzięki nowej umiejętności. Widzę jak stoję przed tablicą z wynikami, jak pod moim nazwiskiem jest ocena celująca. Ide dalej wyobrażając sobie siebie w pracy,jak zaglądam do portfela i widzę jak dużo mam pieniędzy dzięki nowym umiejętnością. Czuję zapach drogich perfum, zapach pieniędzy. Słyszę brawa, słowa gratulacji od ludzi! To wszystko sprawia, że czuję się wyjątkowy! Właśnie tak..

Ok, bo się zapędziłem. Budowanie wyobrażeń polega, na przeniesieniu się w przyszłość, usłyszeniu, zobaczeniu i dotknięciu tego co zrealizujesz dzięki nowemu przekonaniu. Budowa pozytywnego przekonania, buduje kolejne pozytywne myśli, które pozwalają osiągnąć Ci to co pragniesz!

Robiąc to pierwszy raz zapisz swoje wyobrażenia do każdego przekonania. Ubarw je, zbuduj całą paletę doświadczeń. Wszystko po to, by Twój umysł zobaczył i uwierzył że już to osiągnąłeś. Poczuj to! Dzięki temu wskazujesz mape podświadomości do tego jak ma zrobić to czego chce! Przed wszystkim dajesz sobie ogromny powód i dowód na to, że wart zabrać sie do pracy!

Jak zapiszesz już, wróćmy na chwile do kartki z ograniczającymi przekonaniami. Spójrz na nią ostatni raz. Teraz zgnieć ją energicznie i podrzyj! Zobacz jak zmienia się Twoje nastawienie. To co zostanie spuść w toalecie albo spal! Wyrzuć w miejsce, do którego już nigdy nie wrócisz!

Jak już to zrobiłeś, wróć do zapisanych afirmacji. Przeczytaj sobie dokładnie, pozwalając swojej wyobraźni dokładnie zobaczyć to co tam osiągnąłeś! Pomyśl pozytywnie, o tym przez dłuższy momoment!

A teraz wstań i zabieraj się do nauki!

Tak postępując możesz zmienić każde przekonanie. Czy coś Cie gnębi w pracy, w związku, w szkole, z przyjacielem gdzie tylko chcesz! Cała magia polega na uniwersaliźmie. Miłej zmiany!W następnym poście opiszę sztukę zadawania pytań, żeby jasno sprecyzować cel!

Czekam na info o Twoich spostrzeżeniach! [email protected]

Przemek Krawczyński
Licencja: Creative Commons
3 Ocena