Jeszcze tylko trzy lata zostały to Euro 2012 - imprezy stulecia w Polsce. Każdy ma szansę pracować na tej imprezie jako wolontariusz. Wcześniej warto jednak zdobyć trochę doświadczenia, na przykład na Maratonie Warszawskim.

Data dodania: 2009-05-28

Wyświetleń: 2287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wolontariat na Maratonie Warszawskim jest inny niż na wielu światowej rangi imprezach, ponieważ nasze zawody trwają tylko jeden dzień. Mimo to w weekend maratonu do obsługi potrzebnych jest kilkaset osób. Maraton Warszawski wraz z imprezami towarzyszącymi trwa maksymalnie trzy dni. Większość wolontariuszy pracuje jednak z nami tylko w dniu trwania imprezy.

Osoby, które były u nas wolontariuszami, najczęściej motywowały swój udział w następujący sposób:
• maraton jest fajny
• jestem częścią czegoś niezwykłego i medialnego
• mam okazję poznać nowych ludzi
• wiele zależy ode mnie
• dostaję koszulkę, identyfikator i upominki
• jestem organizatorem
• fajny wpis w CV
Do wolontariatu szukamy ludzi ponieważ chcemy ich poznawać i dawać im szansę. Właściwi ludzie obdarzenie zaufaniem są w stanie sprostać niemalże każdemu zadaniu.

Pierwsze spotkanie z kandydatem na wolontariusza obydwa się w luźnej atmosferze, najczęściej w kawiarni. Pozwala to lepiej poznać daną osobę. Później taki kandydat jest jednak zapraszany do biura, aby mógł się przekonać, jak wygląda Maraton Warszawski od środka. Po pomyślnej rekrutacji wolontariusz zostaje przypisany do określonych zadań.

Do każdego wybranego wolontariusza wysyłamy mail potwierdzający na dwa miesiące przed rozpoczęciem imprezy, a później jeszcze dwa tygodnie przed i kilka dni przed maratonem. Z jednej strony chcemy być pewni, że wolontariusz wciąż jest gotowy do pracy z nami, a z drugiej strony nie możemy stwarzać wrażenia, że raz się z kimś skontaktowaliśmy i później o nim zapomnieliśmy. Zadania dla wolontariuszy rozdzielane są na podstawie zgłoszenia szefa organizacji imprezy. Każdy z wolontariuszy ma też szansę pracy przy innych imprezach organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski.

Szczególną grupą wolontariuszy są u nas liderzy, którzy pełnią rolę szefów odcinków zadaniowych. To właśnie przez nich przechodzi cała komunikacja z grupą. Mają wpływ na kształt swojego odcinka i przebieg pracy. Uczestniczą też w tworzeniu swojej grupy, są obecni podczas rekrutacji. Struktura liderów zależy od struktury organizacyjnej imprezy w danym roku. Liderzy to jedyna grupa, która za swoją pracę otrzymuje pieniądze. Nie jest to jednak wynagrodzenie, a raczej rekompensata za poniesione koszty - głównie rozmów telefonicznych.

Niezwykle istotną rolę odgrywa u nas koordynator wolontariatu, czyli osoba skupiająca się wyłącznie na tym zadaniu. Dzięki temu organizacja wolontariatu jest on bardzo sprawna - poczynając od rekrutacji, a kończąc na samym dniu zawodów. Wolontariusze mają precyzyjny przydział do zadań - grupa ma godzinowy grafik i nie działa na zasadzie „gdzie mnie rzucą”, lecz według dokładnego planu.

Dla wszystkich wolontariuszy zawsze podczas imprezy tworzymy Centrum Wolontariatu, gdzie każdy może przyjść i odpocząć. To jest wydzielone pomieszczenie, funkcjonujące całkowicie samodzielnie i niezależnie od innych.

Organizujemy również imprezę integracyjną, szkolenia, a każdemu dajemy zaświadczenia i podziękowania. Poprzez system mailingowy jesteśmy w stanie utrzymać kontakt z naszymi wolontariuszami.

www.empire-sport.net
www.maratonwarszawski.pl
Licencja: Creative Commons
2 Ocena