Szkło „bezpieczne”
Jeśli stolarka aluminiowa znajduje swoje przeznaczenie w miejscach użyteczności publicznej (szkoły, urzędy) lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak biura, sklepy - czyli wszędzie tam gdzie istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia szkła - stosujemy szybę bezpieczną. Szyba bezpieczna laminowana zwana też „klejonką” a oznaczona w specyfikacjach jako szkło VSG, to nic innego jak dwie szyby o identycznej grubości, pomiędzy które wklejona jest folia. Oczywiście klej jest idealnie przezroczysty i nie ma mowy o tym, aby taka szyba różniła się wizualnie od zwyczajnej (niebezpiecznej) szyby .Większa grubość tafli szkła oraz znajdującej się pomiędzy nimi folii ma też działanie zabezpieczające przed kradzieżą. W takie szklenie wyposażone są antywłamaniowe okna aluminiowe oraz drzwi aluminiowe W zależności od grubości tafli szkła oraz folii pomiędzy nimi, mamy różne klasy odporności na włamanie. Najpopularniejsze klasy bezpieczeństwa to 33,1 , P2A oraz P4A. Co zatem dzieje się z taką szybą, kiedy ktoś niechcący uderzy np. metalowym przedmiotem w drzwi aluminiowe ? Po rozbiciu, pojawia się charakterystyczny „pajączek”, ale szkło pozostaje na folii, nawet jeśli siła uderzenia była tak duża, że wgniotła szkło do wewnątrz. W praktyce szkło P4A wytrzymuje kilkudziesięciokrotne uderzenie siekierą.
O bezpieczeństwie decyduje wtedy stolarka aluminiowa. Jej jakość wykonania, użyte profile oraz okucia: zawiasy i zamki z wkładkami.
Innym rodzajem szkła bezpiecznego jest szyba hartowana oznaczana jako ESG W procesie hartowania termicznego w strukturze szkła mają miejsce naprężenia wewnętrzne, w efekcie, których wzrasta wytrzymałość na zginanie, czyli również uderzenie. Jego rozbicie powoduje rozpad tafli na małe cząstki o nieostrych krawędziach. Wytrzymałość na rozbicie jest prawie pięciokrotnie większa niż szkła niehartownego. Taka szyba jest ponadto o wiele bardziej odporna na pęknięcia powstałe pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. W takie szkło wyposażane są dachy ogrodów zimowych oraz fasady aluminiowe.
Każdy z wiodących producentów szkła ma w swojej ofercie wszystkie powyższe rodzaje szkła, barwione przynajmniej na trzy podstawowe kolory: grafitowy, niebieski oraz brązowy. W przypadku szkła bezpiecznego stosuje się także białą folię wewnętrzną, który daje efekt nieprzezierności a zabarwia szkło na kolor mleczny. Szyba bezpieczna mleczna stopniowo wypiera szkło piaskowane gdyż łatwość jej umycia (gładkie z obu stron) predysponuje je do użycia w placówkach zdrowotnych, farmaceutyce, laboratoriach – słowem wszędzie tam gdzie dzięki nakazom norm higienicznych drzwi aluminiowe, ścianki wewnętrzne oraz okna aluminiowe (w tym podawcze) muszą być często myte.