Wynajem długoterminowy ? Tak to coraz bardziej popularne rozwiązanie.

Data dodania: 2009-04-25

Wyświetleń: 3160

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie kryzysu coraz mocniej odczuwalna jest zmiana sposobu inwestycji w sektorze produkcyjnym. Coraz częściej możemy spotkać się ze zjawiskiem szeroko pojętego wynajmu na długi okres czasu. Spotykane terminy to 3 -5 lat a nawet i dłuższe. Pozwala to najemcy na planowanie kosztów w budżetach oraz możliwość reakcji na sytuację na rynku (krótkie okresy) i dokonanie ewentualnych zmian.
Przedmioty wynajmu są różne, czasami oferty tworzone są specjalnie pod danego klienta lub jako elementy oferty pakietowej. Począwszy od drobnego sprzętu informatycznego stanowiącego wyposażenie magazynu po wynajem wózków widłowych czy wynajem samego magazynu.
Rozwiązanie to jest oczywiście bardzo wygodne dla najemcy gdyż otrzymuje on wyłącznie „faktury” za wynajem a pozostała część zobowiązań znajduje się po stronie wynajmującego. Mowa tutaj o utrzymaniu przedmiotu wynajmu w ciągłej sprawności a w przypadku uszkodzenia niezbędna jest jego szybka naprawa lub zamiana. W przeciwnym wypadku bardzo często wiąże się to ze sporymi karami lub co najmniej utratą raty czynszu.
Oczywiście takie rozwiązania nie są tanie i z reguły musimy za nie więcej zapłacić niż w przypadku zwykłego leasingu. Należy jednak zwrócić uwagę, że to wynajmujący finansuje przedmioty wynajmu i dlatego rozwiązania tego rodzaju zawsze obarczane będą dodatkowy kosztami potocznie określanymi jako operacyjne.
Pomimo gorszego wyniku ekonomicznego rozwiązanie to znajduje coraz to większą rzeszę zwolenników a produkt coraz większy wachlarz zastosowań. W Wielkiej Brytanii rental to już prawie połowa inwestycji a przed nami dopiero pierwsze kroki.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena