Woda alkaliczna cieszy się ogromną popularnością m.in. w Japonii i krajach Europy Zachodniej. Nic dziwnego - trudno wyliczyć, ile korzyści z jej regularnego spożywania płynie dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia.

Data dodania: 2016-01-19

Wyświetleń: 1210

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej, zrzucenie nadwyżki kilogramów, zahamowanie procesów starzenia oraz wzmocnienie odporności to tylko niektóre z nich. W Polsce picie wody zjonizowanej dopiero od jakiegoś czasu staje się jednym z elementów zrównoważonego jadłospisu. Za dynamiczny rozwój tego trendu odpowiada rosnąca świadomość zdrowego żywienia oraz możliwość zakupu najwyższej klasy jonizatorów wody u najlepszych producentów i dystrybutorów.

Czym jest woda alkaliczna?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat temat zdrowego stylu życia stał się wyjątkowo modny. Dużo uwagi poświęca się zbilansowanej diecie, odpowiedniej dawce ruchu, wypracowaniu zdrowych nawyków i zachowań. W tym wszystkim nie pomija się oczywiście nawodnienia, stanowiącego podstawę dla prawidłowego działania organizmu. - Media od dłuższego czasu powtarzają zalecenie picia co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Jednak mało kto przy tym podkreśla, że wyjątkowo duże znaczenie ma nie tylko ilość, ale i jej jakość. Przecież słodkie, gazowane napoje, soki z kartonu, kawę czy herbatę również można zaliczyć do płynów, ale korzyści płynące ze spożycia każdego z nich są dla organizmu bardzo różne - przekonuje specjalista firmy Global Water. - Tak samo w przypadku wody. Inny wpływ na organizm będzie miało picie kranówki, nawet przegotowanej, czy tej wysoko lub nisko zmineralizowanej wody mineralnej . Trzeba zatem założyć, że woda powinna być zarówno czysta, jak i dobra jakościowo. Tylko co to właściwie znaczy?

Najprościej rzecz ujmując, spożywana woda powinna być bogata w składniki odżywcze oraz oczyszczona z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji. Warto jednak wiedzieć, że jeden typ pomaga również w utrzymaniu odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej. To właśnie woda alkaliczna. Odkryta w latach 70., w perspektywie czasu stała się podstawowym i najlepszym sposobem na odmłodzenie i odkwaszenie organizmu, a nawet leczenie wielu chorób, takich jak cukrzyca typu II. Picie wody zjonizowanej w domowym zaciszu jest możliwie dzięki inwestycji w dobrej jakości jonizatory wody.

Czym jest jonizator?

Jonizatorami określa się urządzenia przeznaczone do produkowania wody alkalicznej. Zwykła woda zostaje zjonizowana w wyniku procesu elektrolizy, czyli jej chemicznego rozdziału. W jego trakcie następuje trwały podział substancji wykazujących cechy zasadowe od tych, które tworzą związki kwasowe. Urządzenie składa się z dwóch elektrod: dodatniej oraz ujemnej. Po podłączeniu jonizatora do prądu następuje dysocjacja, tzn. rozdzielenie cząstek. To właśnie umożliwia podział cząstek jonów metali oraz wodorotlenowych od ich kwasowych resztek. - W efekcie otrzymuje się dwa rodzaje wody. Pierwszy z nich to właśnie żywa woda alkaliczna, drugi natomiast stanowi woda martwa, czyli kwaśna - tłumaczy specjalista firmy Global Water.


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena