Obowiązek zawarcia polisy OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).
Zakres ubezpieczenia OC
Zgodnie z przytoczoną powyżej ustawą, ubezpieczenie OC stanowi przejęcie odpowiedzialności cywilnej przez ubezpieczyciela. To właśnie on zobowiązuje się do wypłaty świadczenia osobom poszkodowanym w razie uszkodzenia pojazdu lub uszczerbku na zdrowiu wyrządzonego przez sprawcę – osobę kierującą ubezpieczonym samochodem.
Załóżmy, że jesteś kierowcą pojazdu i spowodujesz kolizję poprzez wymuszenie pierwszeństwa na drodze. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu, wówczas to ubezpieczyciel (a nie ty) wypłaca należne świadczenie.
To samo dotyczy również pokrycia kosztów leczenia, gdy dojdzie do potrącenia pieszego czy wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu innym uczestnikom ruchu.
Suma gwarancyjne w ubezpieczeniu OC
Ustawa określa także odgórnie maksymalne sumy ubezpieczenia. Wynoszą one odpowiednio:
- 5 mln euro za szkody na osobach,
- 1 mln euro za szkody w mieniu.
Warto przy tym mieć świadomość, że zaprezentowane powyżej kwoty odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.
Porównuj i oszczędzaj
Pamiętaj, że o ile zakres i suma ubezpieczenia są z góry określone, tak stawki taryfowe to wyłącznie kwestia indywidualnej polityki cenowej danego przedsiębiorstwa. To zaś oznacza konieczność dokładnego analizowania i porównywania poszczególnych ofert. Dlaczego? By wybrać najtańsze ubezpieczenie OC i nie przepłacać.
W dotarciu do najkorzystniejszej oferty pomoże np. porównywarka ubezpieczeń. Po wypełnieniu formularza użytkownik otrzymuje przykładowe propozycje uwzględniające wszystkie zniżki i ewentualne zwyżki. Porównywarka ubezpieczeń daje dostęp do indywidualnie oszacowanych kwot polisy, dzięki czemu daje dość szczegółowy pogląd na to, jak kształtują się stawki poszczególnych firm.