Oprócz tradycyjnych form inwestowania kapitału, coraz większą popularnością cieszą się inwestycje alternatywne. Na czym to polega i rzeczywiście pozwala osiągnąć duże stopy zwrotu?

Data dodania: 2014-11-17

Wyświetleń: 2218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na czym polega inwestowanie alternatywne?

Ogromna różnorodność tego rynku, brak konieczności posiadania pokaźnego kapitału początkowego, możliwość osiągnięcia wysokich zysków – to zalety determinujące popularność instrumentu, jakim jest inwestowanie alternatywne. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, należy mieć na uwadze długi horyzont inwestycyjny. Czasami na zyski trzeba czekać latami, ale cierpliwość popłaca – zwykle można wypracować naprawdę zadowalające stopy zwrotu.

Inwestowanie w wino

Jeśli chodzi o inwestowanie alternatywne, jednym z najpopularniejszych segmentów jest inwestowanie w szlachetne trunki, czyli wino. Strategia zakłada budowę portfela inwestycyjnego w oparciu o alkohole leżakujące jeszcze w beczkach oraz w oparciu o wina już zabutelkowane – w celu lepszej dywersyfikacji i zmniejszenia ryzyka inwestycji.
Inwestując w wino, najczęściej wybiera się trunki z rejonu Bordeaux–Médoc i Saint-Émilion oraz wina burgundzkie ujęte w klasyfikacji Premier Cru 1855. To właśnie te alkohole uznawane są za najbardziej luksusowe i prestiżowe.

Inwestowanie w whisky

W segmencie inwestycji w szlachetne trunki popularnością cieszy się także whisky. Istotą tej formy inwestowania jest fizyczny zakup butelek tego alkoholu i przechowywanie ich do momentu sprzedaży. 
O tym, ile można zyskać niech świadczy przykład butelki Black Bowmore. W ciągu kilkunastu lat podrożała o 2166% (ok. 166% w skali 1 roku). Gdy alkohol pojawiał się na rynku, kosztował zaledwie 150 €. Jego wartość wzrosła do 3250 €!

Inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie

Przedmiotem inwestycji alternatywnych mogą być m.in. znaczki i monety kojarzące się z nudnymi zainteresowaniami. Okazuje się, że takie hobby może być jednocześnie dość zyskowne, ponieważ rynek przedmiotów kolekcjonerskich wydaje się być stabilny i wolny od finansowych zawirowań. 
Zaletą inwestowania w przedmioty kolekcjonerskie jest możliwość rozpoczęcia inwestycji bez konieczności posiadania pokaźnego kapitału. Inwestując na małą skalę, ale systematycznie i w odpowiednio długim horyzoncie inwestycyjnym, można wypracować naprawdę wysoką stopę zwrotu.

Inwestowanie w dzieła sztuki

Inwestowanie w sztukę to jedno z najbardziej intratnych, ale też najbardziej kosztownych form alternatywnego pomnażania kapitału. Zakup wyjątkowych dzieł sztuki to spory wydatek oscylujący w granicach kilku tysięcy do kilkuset milionów dolarów. Na mniej zamożnych inwestorów czekają dzieła młodych, lokalnych artystów. Jeżeli inwestor ma „nosa” do takich nieznanych jeszcze artystów, w przyszłości może uzyskać wysokie stopy zwrotu przy sprzedaży zakupionych dzieł sztuki.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena