Jeżeli stawiasz swoje pierwsze kroki w e-biznesie i chciałbyś zarabiać online, ważne abyś skupił się na konkretnej niszy. Nisza jest związana z  produktem/usługą, która zaspokaja wybrane potrzeby lub problemy danej grupy docelowej.

Data dodania: 2014-08-16

Wyświetleń: 1270

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zostań niszowym dominatorem

Zostań dominatorem w swojej niszy

1. Zidentyfikowanie problemów i potrzeb...

...jakie są największe bolączki Twoich potencjalnych klientów.

Pierwszym krokiem jest identyfikacja rynku dotyczącego niszy, w której chcesz rozpocząć działania biznesowe. Musisz dowiedzieć się jakie są największe problemy oraz potrzeby, które wymagają zaspokojenia. Narzędzia, które możesz do tego wykorzystać to:

- Ankieta klienta/ wywiad z klientem  - dzięki temu dowiesz się z czym ludzie mają największe problemy i jakie są ich potrzeby;

- Obserwuj zachowania klientów – dowiedz się w jaki sposób ludzie dokonują zakupów w sieci. Jaki czynnik, impuls ma to największy wpływ;

- Przeglądaj portale społecznościowe – dostaniesz tam na tacy największe problemy, z jakimi borykają się ich użytkownicy;

- Zachowanie konkurencji – określ to, co robią dobrze i to, czego im brakuje.

2. Badanie możliwości rynkowych

Kolejny krok to określenie jakie są szanse realizacji Twojego pomysłu.  Musisz sobie zadać pytanie czy będziesz w stanie pozyskać odpowiednią ilość klientów, aby Twoje przedsięwzięcie było rentowne. Do badań możesz wykorzystać narzędzia online takie jak:

- Google Trends,

- wyszukiwarkę Google,

- narzędzie propozycji słów kluczowych Google Keyword Planner,

- sprawdzenie wyświetleń i statystyk danych filmów na Youtube,

- wykorzystanie serwisu Alexa.com w celu sprawdzenia popularności danych stron internetowych.

3. Spersonalizowany marketing

Spersonalizowany marketing polega na stworzeniu persony. Persona jest fikcyjną postacią stworzoną do reprezentowania różnych typów klientów w zasięgu danej grupy demograficznej. Persona jest pewną wersją klienta. Zawiera ona nazwy jego cech charakteru i zachowań. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przeprowadzić skuteczne działania marketingowe dopasowane do ściśle określonej grupy odbiorców.

4. Zaspokojenie potrzeb

Kolejny krok to określenie w jaki sposób możesz zaspokoić potrzeby klienta. W tym celu możesz skorzystać z crowdsourcingu lub ankiet, które dałeś do wypełnienia Twoim potencjalnym klientom. Po dogłębnej analizie na podstawie zebranych informacji określ, jaki jest najlepszy sposób rozwiązania problemów Twoich potencjalnych klientów.

5. Budowanie marki

Budowanie marki ma na celu utożsamianie Ciebie i Twojej firmy z daną rzeczą. Przykładowo, jeżeli zajmujesz się sprzedażą zdrowej żywności warto, aby w Twoim logo czy grafice znajdowało się osoba o wyrzeźbionej sylwetce. W ten sposób przekazujesz również pozytywne emocje Twoim potencjalnym klientom.

 6. Sprzedaży produktów

Musisz dokładnie uświadomić Twoim klientom, co otrzymają inwestując swoje pieniądze. W jaki sposób i w jakim czasie Twój produkt da im wymierne rezultaty. Dlaczego klienci mają zaufać właśnie Tobie.

7. Czas spędzany online

Dowiedz się na jakich forach, stronach internetowych, mediach społecznościowych najwięcej czasu spędzają Twoi potencjalni klienci. Dzięki temu będziesz wiedział do jakich miejsc dotrzeć ze swoim komunikatem marketingowym. Oszczędzisz w ten sposób czas, ponieważ dokładnie sprecyzujesz miejsca, gdzie znajdziesz określoną grupę docelową.

8. Rozwijanie content marketingu

W celu nawiązania relacji dostarcz dobry content.

Dobry content powoduje ruch na Twoją stronę. Pokazuje również Twoją wiedzę i doświadczenie w danym temacie. Kluczowym działaniem jest dostosowanie treści (na blogu oraz innych portalach społecznościowych) do naszej grupy docelowej. Content ma przede wszystkim rozwiązywać problemy, dostarczać przydatnych porad, dzięki którym Twoi potencjalni klienci zaoszczędzą czas oraz pieniądze.

 9. Opracowywaniu strategii i celów marketingowych

Przed rozwinięciem taktyki opracuj strategię marketingową. Dlaczego? Musisz stworzyć plan podzielony na etapy, w których chcesz osiągnąć dany cel . Określ więc, co musisz zrobić w danym momencie, aby zrealizować swoje założenia.

10. Testuj i mierz odpowiednie rzeczy

Testowanie pozwala na podejmowanie decyzji na podstawie faktów . Dzięki temu będziesz wiedział jakie Twoje założenia były błędne, a które przynoszą wymierne rezultaty. Cały czas ulepszaj i poprawiaj swoje pomysły. Nie przejmuj się, że coś Ci nie wychodzi za pierwszym razem. Zachowaj to, co działa dobrze oraz zmieniaj i poprawiaj inne części. Przez pomiar co działa, a co nie spędzasz więcej czasu na robieniu właściwych rzeczy, które pchają Cię do przodu.

Podsumowując, ważne aby Twój marketing był dopasowany do odpowiedniej grup docelowej. Nie możesz kierować swoich produktów do wszystkich osób jakie znasz. Nie trać czasu. Dokładnie określ, kto może być Twoim potencjalnym klientem i w jaki sposób możesz zaspokoić jego potrzeby.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena