Możliwe, że bierzesz udział w dyskusjach lub jesteś notorycznym obserwatorem tego, co dzieje się na forach internetowych, social media. Całkiem możliwe, że niejednokrotnie zdarzało Ci się zauważać osoby, które nieustannie starały się zakłócić przebieg dyskusji. Prawdopodobnie miałeś doczynienia z trollami internetowymi.

Data dodania: 2014-08-24

Wyświetleń: 1959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

  1. Czym jest trollowanie

Trollowanie polega na ośmieszaniu oraz obrażaniu użytkowników for internetowych, portali społecznościowych oraz innych miejsc, w których toczy się dyskusję w internecie. Swoje cele internetowi trolle osiągają za pomocą wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Efektem trollowania jest zaburzenie miejsca w internecie, gdzie prowadzi się dyskusję na dany temat oraz zwrócenia na siebie uwagi.

Nazwa trollowanie pochodzi od sposobu łowienia ryb na haczyk, błystkę. Można powiedzieć, że internetowy troll „zarzuca haczyk” w postaci kontrowersyjnego postu. Robi to głównie po to, aby wywołać kłótnie.

Trollowanie wykorzystują również partie polityczne w celu ośmieszenia swoich partyjnych przeciwników. W dzienniku “Polska” możemy przeczytać, że główne polskie partie polityczne inwestują każdego miesiąca kilkadziesiąt tysięcy złotych w ubliżanie konkurentom. Ceny za komentarz liczący 100 do 350 znaków wahają się w przedziale 0,3 – 2 zł. Najlepsi w tym fachu mogą liczyć nawet na 6 tys. złotych miesięcznie. Posługiwanie się takimi metodami, zarówno przez partie polityczne, jak i firmy, jest tajemnicą poliszynela. Jak widzisz po przedstawionych zarobkach, trollowanie może okazać się dla niektórych ludzi dobrym pomysłem na zarabianie pieniędzy.

1. Pobudki psychologiczne dotyczące działań internetowych trolli

Erin Buckels z uniwersytetu Manitoba postanowił zbadać, co jest przyczyną działań osób, które potocznie nazywamy internetowymi trollami. W tym celu poprosił 1000 osób o wypełnienie ankiety oraz testu mającego ukazać indywidualne cechy charakteru.

Badania pokazały, że osoby lubujące się w obrażaniu i agresywnej postawie wobec innych internautów wykazują się cechami psychopatycznymi. U ponad 50% „trolli” stwierdzono objawy Makiawelizmu, czyli traktowania ludzi z wyższością, w sposób instrumentalny. Największy związek znaleziono jednak pomiędzy „trollowaniem”, a sadyzmem. ”Zarówno trolle jak i sadyści czerpią przyjemność z niepokojenia innych. Sadyści chcą się bawić, a internet jest dla nich idealnym do tego miejscem”- powiedział autor badań.

  1. Przyczyny nasilania się zjawiska trollowania

  • Deindywiduacja

W tym przypadku zjawisko to związane jest z gubieniem się w tłumie. Powoduje to, że nabieramy więcej odwagi. Przyczyną jest tu brak poczucia indywidualności, a skutkiem coraz mniejsza kontrola nad swoim zachowaniem. Występuje tu również większa skłonność do agresywnych zachowań.

  • Anonimowość

Jak podkreślają psychologowie, fakt, że dwie osoby nie widzą się wzajemnie wpływa na to, że czują się bardziej swobodnie. W efekcie osoby, które w codziennym życiu cechują się szacunkiem wobec innych oraz opanowaniem, w internecie będąc anonimowym, dają upust swoim emocjom.

Nikt tak do końca nie wie, kto stoi np. za nickiem kwiatuszek66. Podobnie może być w przypadku portali społecznościowych, gdzie mamy możliwość założenia fikcyjnego konta.

  • Asynchroniczność

Wiadomo, że rozmowy w sieci nie zawsze toczą w czasie rzeczywistym. Wiele internautów zostawia komentarze z myślą, że więcej nie powrócą na dane forum. Taka sytuacja powoduje, że możemy pozwolić sobie na bardziej uszczypliwy, obraźliwy komentarz. Na pewno ciężej byłoby to zrobić i powiedzieć to komuś prosto w oczy wiedząc, że na co dzień mamy styczność z daną osobą.

Dr David Solly z University of the Rockies w amerykańskim stanie Colorado wskazuje, że krytykowanie czy narzekanie (w Sieci lub chociażby przed lustrem) uwalnia z ciała i mózgu substancje, które pomagają w rozładowaniu stresu i poprawiają samopoczucie.

  • Solipsystyczna introjekcja

Zjawisko to związane jest z tym, że internauta ma skłonność przypisywania rozmówcy pewnych cech, które niekoniecznie mają odbicie w rzeczywistości. Solipsystyczna introjekcja ukazuje zjawisko trollingu w nieco innym świetle. Jest to związane z domniemaniami ofiary, że jest szykanowany przez trolla internetowego.

  • Wyobraźnia

Internetowi trolle wychodzą z założenia, że normy społeczne nie znajdują zastosowania w przypadku kontaktów w internecie. Jest to dla nich pewnego rodzaju gra.

Opisując ten element często podaje się przykład badania przeprowadzonego w latach 60. przez psychologa Stanleya Milgrama. Badanie wykazało, że ludzie byli bardziej skłonni do zadawania bólu drugiej osobie, jeśli nie widzieli swojej ofiary.

  • Minimalizacja autorytetów

Równość użytkowników to jedna z podstawowych zasad, jakim hołdują internauci. W internecie przeciętny Kowalski stoi na równi z wójtem czy prezydentem danego miasta. Wiadomo, że łatwiej jest szykanować osobę publiczną za pomocą medium, jakim jest internet, niż powiedzieć jej to prosto w oczy.

  • Narcyzm

Internet to również doskonałe miejsce dla narcyzów i megalomanów. W internecie mają możliwość oszukiwania internautów, że wyrażają zdanie większości. W bezpośrednim kontakcie z ludźmi mogliby zostać szybko wyprowadzeni z błędu. To dzięki sieci internetowej chętniej wyrażają poglądy, które powszechnie uważane są za odbiegające od standardowych.

  • Błędy w komunikacji

W tym przypadku chodzi o wiadomości tekstowe zamieszczone w internecie, które można zinterpretować na kilka sposobów. Nie każda krytyczna uwaga oznacza trollowanie. Ktoś, kto ma od nas odmienne zdanie na dany temat niekoniecznie musi być trollem internetowym

3. Jak chronić się przed zjawiskiem trollowania

Jeżeli padniemy ofiarą trollowania, przede wszystkim nie powinniśmy odpowiadać na zaczepki.  Grupa, która najbardziej narażona jest na ataki internetowych trolli to nastolatkowie. Dzieję się tak, ponieważ ta grupa docelowa cechuje się tym, że  najłatwiej jest ją wyprowadzić z równowagi. Pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć swoje konto na portalu społecznościowym czy forum, uniemożliwiając do nich dostęp osobom spoza grona znajomych czy rodziny, gdyż to oni są głównie autorami trollingu.

Post ten podsumuję krótkim nagraniem video na temat trollowania

Licencja: Creative Commons
1 Ocena