Jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz założyć nowe konto bankowe, ale nie wiesz, jakie elementy należy brać pod uwagę, aby nie zostać zmanipulowanym przez pracownika banku i wybrać dla siebie ofertę szytą na miarę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego konta bankowego.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 838

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym się kierować przy wyborze konta bankowego
  1. Opłaty związane z funkcjonowaniem konta

Reklamy w telewizji, radio, prasie zachęcają często do założenia konta bankowego za 0 zł. Przy takim obrocie sprawy nie należy popadać w euforię, tylko dokładnie przeanalizować ofertę takiego produktu finansowego. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę czy w takiej ofercie nie występują różnego rodzaju haczyki. Poniżej znajdziesz zbiór kilku elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

- Czy warunkiem nieodpłatności za konto bakowe jest zachowanie comiesięcznego saldo o określonej kwocie, np. 2000 zł.

- Warunkiem posiadania konta za 0 zł jest wykonanie w ciągu miesiąca danej ilości przelewów na określoną kwotę.

- Może się zdarzyć taka sytuacja, że konto bankowe mamy za darmo, ale jest pobierana comiesięczna opłata za posiadanie karty. Taki stan rzeczy następuje, jeżeli w ciągu miesiąca nie zrobimy określonej ilość transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę,

- Dowiedz się czy wszystkie przelewy z tego konta masz za darmo czy może istnieje określony limit, który po przekroczeniu wymaga dodatkowych opłat za każdą następną transakcję. Jeżeli tak to wygląda, warto zastanowić się nad stałą opłatą, dzięki której będziesz miał nieograniczony limit przelewów w ciągu miesiąca.

- Co się stanie, jeżeli zgubisz kartę debetową, ile zapłacisz za jej duplikat.

- Co się stanie, jeżeli na Twoim koncie osiągniesz debet. Jakie z tego tytułu zapłacisz odsetki?

- Kolejna rzecz to zainteresowanie się tym, ile zapłacisz za wypłaty, wpłaty, realizacje przelewów w placówkach bankowych.

- Jak wygląda sprawa przelewów natychmiastowych. Zwróć uwagę na to czy są one darmowe czy odpłatne. Możliwe, że występuje taka sama sytuacja jak w przypadku standardowych przelewów, czyli masz jakiś określony limit do wykorzystania w ciągu miesiąca. Po jego przekroczeniu pobierane są opłaty.

Podsumowując, jeżeli dany bank oferuje Ci coś za darmo zachowaj pod tym kontem sceptyzm i dokładnie dowiedz się czy są jakieś haczyki.

  1. Ilość placówek i lokalizacja

Może zdarzyć się sytuacja, że nie wszystkie sprawy można załatwić przez internet lub telefonicznie. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z usług placówek Twojego banku dowiedz się, jaki jest ich rozkład w Twoim mieście i ile czasu zajmie Ci dojazd.

 

  1. Prestiż banku oraz obecność na rynku

Czasami lepiej skorzystać z oferty banku, która jest mniej korzystna, niż konkurencji, ale bank cechuje się większym prestiżem i jest o wiele dłużej na rynku.

 

  1. Dodatkowe usługi bankowe

Jakie dodatkowe usługi może zaproponować Ci bank? Czy jest to na przykład ubezpieczenie, przelewy stałe, dodatkowe karty kredytowe, możliwość inwestycji w fundusze inwestycyjne?

 

  1. Sprawdź jakość obsługi klienta

Wykonaj telefon do placówki banku. W ten sposób dowiesz się, na jakim poziomie stoi obsługa klienta. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy musisz przebijać się 10 minut przez wszelkie zapytania automatu, aby połączyć się z konsultantem. Czy osoba po drugiej stronie odpowiada na wszystkie Twoje wątpliwości i jest przygotowana merytorycznie do tej rozmowy?

 

  1. Zapytaj znajomych oraz odwiedź strony internetowe o tematyce finansowej

W celu upewnienia się czy Twój wybór jest właściwy odwiedź fora internetowe takie jak np. forum-bankowe.pl. Uważaj jednak na ludzi, którzy poddają ofertę bankową bezpodstawnej krytyce. Należą do nich zazwyczaj pracownicy z działu PR konkurencji danego banku.  Możesz również zasięgnąć opinii Twoich znajomych, którzy korzystają już z konta proponowanego przez dany bank.

 

  1. Odwiedź osobiście placówkę bankową

Po wybraniu 2-3 ofert konta osobistego odwiedź osobiście placówki bankowe. Porozmawiaj z pracownikami tych banków i rozpatrz wszystkie za i przeciw. Cały czas miej oczy szeroko otwarte i nie podlegaj manipulacji.

Licencja: Creative Commons