Obecnie w naszym kraju mamy kilkadziesiąt banków komercyjnych oraz kilkaset banków spółdzielczych. Każda z tych instytucji reklamuje swoje usługi oraz produkty jako najlepsze na rynku.

Data dodania: 2012-11-18

Wyświetleń: 1422

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Wybierając konto bankowe nie sugeruj się tym, że bank ma atrakcyjne logo czy fajną kampanie reklamową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Szczególnie ważne jest:

do czego potrzebny jest Ci rachunek bankowy?;wysokość opłat i prowizji za prowadzenie rachunku, używanie karty płatniczej, przelewy, wypłaty i wpłaty;lokalizacja placówek bankowych;liczba bankomatów;dostępność usług (np. przez internet, telefon, bankomat);oprocentowanie konta;czy będę mógł otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach.


Konto bankowe dla dziecka

Posiadaczem konta bankowego może być również osoba niepełnoletnia. Istnieje możliwość otwarcia rachunku (w formie subkonta do konta opiekunów prawnych) dla 13 letniego dziecka.

Dzięki temu będzie można nauczyć swoje dziecko gospodarować kieszonkowym, a przy okazji przyzwyczaić je do korzystania z usług finansowych.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto młodzieżowe?

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

• koszty prowadzenia konta,

• możliwość braku wymogu regularnych wpływów na konto,

• dostęp do konta przez internet,

• liczbę dostępnych bezpłatnych bankomatów.

Jak bezpiecznie pomnażać oszczędności?

Jeżeli posiadasz więcej pieniędzy, to bardziej opłacalnym sposobem oszczędzania niż na zwykłym rachunku bankowym będzie lokata bankowa.

Najpopularniejsze lokaty to:

miesięczna, kwartalna, półroczna i roczna.

Możemy spotkać także lokaty jednotygodniowe lub jednodniowe albo dwuletnie. Można także skorzystać z innej formy oszczędzania -  jaką jest rachunek oszczędnościowy. W tym przypadku oprocentowanie wzrasta w zależności od wysokości salda.

Banki najczęściej proponują swoim klientom lokaty o zmiennym oprocentowaniu, które zależne jest od poziomu stóp procentowych.

Czy moje pieniądze są bezpieczne?

Pieniądze, które wpłacisz na konto bankowe są objęte gwarancjami bezpieczeństwa przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Tak więc w razie upadłości banku BFG wypłaci Ci nam gwarantowaną sumę do wysokości 50 tys. euro. W przypadku kont wspólnych (np. współmałżonków) limit gwarancji 50 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena