Każdy przedsiębiorca na początku swojej drogi po sukces staje przed dylematem: w którym banku i jakie konto wybrać, by spełniło najlepiej swoje zadanie. Wybór jest trudny, podobnie jak początki prowadzenia działalności gospodarczej nie należą zwykle do łatwych.

Data dodania: 2012-01-22

Wyświetleń: 1519

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posiadanie konta firmowego jest jednak obowiązkiem każdego podmiotu gospodarczego wymaganym dla celów rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków odprowadzanych do fiskusa. Niezależnie od tego, ile mamy rachunków osobistych, przelewy do tych organów muszą być wykonywane z konta firmowego. Czym więc się kierować przy wyborze konta optymalnego dla danej firmy?

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze jest, jak zawsze, cena, czyli koszt prowadzenia rachunku firmowego. Banki, chcąc przyciągnąć przedsiębiorców swoją ofertą, proponują czasem bardzo niskie opłaty miesięczne, co nie oznacza, że nie odbijają sobie tego przy innych, powiązanych z kontem produktach bankowych. Jeśli obowiązkowo do konta należy wykupić kartę bankomatową lub kredytową i za korzystanie z niej lub nawet tylko posiadanie płacić co miesiąc lub raz w roku dość wysoką opłatę, może się okazać, że ogólnie rachunek firmowy i tak jest drogi. Duże znaczenie ma możliwość bieżącego finansowania działalności, czyli przyznany limit w koncie firmowym. Przedsiębiorcy zwykle zależy, żeby w każdej chwili istniała możliwość skorzystania ze środków debetowych na rachunku. I to jest kolejne kryterium wyboru optymalnej oferty konta firmowego- dostęp do konta poprzez bankowość elektroniczną.

Obecnie konto firmowe to najczęściej konto internetowe z dostępem całodobowym, dzięki czemu operacje bankowe można wykonywać na komputerze stacjonarnym oraz za pomocą internetu w laptopie i smartfonie. Nowoczesny przedsiębiorca zwykle potrzebuje takich możliwości i oczekuje ich w ofercie banku, podobnie jak możliwości bezproblemowego i szybkiego rozliczania z kontrahentami w postaci udostępnienia usługi szybkich przelewów. Od kwietnia ma nastąpić przyspieszenie rozliczeń międzybankowych, na co klienci nie tylko firmowi czekają z utęsknieniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena