Ułożenie racjonalnego jadłospisu zawierającego wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach jest procesem o tyle skomplikowanym, że każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie tak na kalorie jak i na witaminy, mikro i makroelementy.

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 1510

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Przeróżne są również indywidualne upodobania żywieniowe. Niestety często mamy złe nawyki żywieniowe, które powielamy z pokolenia na pokolenie. Polska kuchnia w swej tradycji stosowanej na rodzinnych stołach niestety nie ma wiele wspólnego z żywieniem, które nie obciążałoby naszego organizmu. Często niewiedza i nawyki powodują powielanie podstawowych błędów żywieniowych.

      Któż nie lubi kanapki z masłem, serem, szynką i pomidorkiem + herbatka? Albo chleb z masłem i jajecznica z kiełbasą? A na obiad ziemniaki, schabowy i surówka, a to wszystko popite kompocikiem lub innym słodkim napojem? A może kluski, rolada z sosem i mizerią? A zupa? Pomidorowa na rosole z ryżem i wkładką mięsną? Same pyszności. Ja uwielbiam takie jedzonko... tyle, że staram się unikać tego typu połączeń, a gdy czasem przytrafi mi się to słodkie odstępstwo to w myśl zasady, że niewielka dawka trucizny czasem może być lekarstwem.

      Nie powinno stosować się tego typu połączeń.

      Jest kilka prostych, ale bardzo skutecznych zasad, których przestrzeganie pozwoli zdrowiej żyć, zgubić zbędne kilogramy i zachować szczupłą sylwetkę:

   -węglowodany spożywamy rano i w godzinach dopołudniowych, względnie wczesnym popołudniem,

   -od południa powinno się spożywać warzywa,

   -po południu spożywamy warzywa i białka,

   -wieczorem tylko białka względnie z warzywami.

   Dlaczego tak? Otóż węglowodany dostarczają nam szybko energii i przemieniając się w organiźmie w cukry dokarmiają nasze komórki włącznie z nerwowymi i mózgiem, które w godzinach dopołudniowych w szczególności tego potrzebują. Węglowodany trawią się stosunkowo szybko, dlatego starajmy się jeść węglowodany złożone czyli surowe warzywa. One trawiąc się wolniej, dłużej dostarczają organizmowi składników odżywczych. Poza tym warzywa możemy po południu łączyć z białkami. Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli rano na śniadanie zjemy chleb lub bułkę posmarowaną masłem i miodem (miód jako jedyny cukier nie powoduje fermentacji w organiźmie), ale można równie dobrze zjeść tą kanapkę z papryką, bądź ogórkiem.

   Dlaczego białka wieczorem? Białka potrzebują długiego czasu rozkładu i regenerują nasze komórki w czasie kiedy śpimy. Po co jeść białka rano, kiedy mózg potrzebuje cukru do efektywnej pracy, albo węglowodany wieczorem, kiedy organizm chciałby się regenerować a nie ma czym, za to śnią się nam koszmary bo dostarczone węglowodany chcą się gdzieś spalić, przez co powodują niespokojne sny?

    Te kilka prostych zasad ułatwi nam lepsze funkcjonowanie organizmu, bo gdy dobrze będziemy się odżywiać, to lepiej i zdrowiej będzie się nam żyło.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena