Doskonałość Bożego stworzenia musiała stanowić prawdziwie niezwykły widok. Również obecnie podziwiać możemy wiele z tej wspaniałości. Jednak człowiek wyrządził niestety także wiele szkód, psując piękno stworzenia.

Data dodania: 2009-02-13

Wyświetleń: 2801

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Pan Bóg jest wszechmocnym Stwórcą, który ukształtował ziemię na olśniewające podobieństwo swej własnej chwały i swego majestatu. W Piśmie Świętym czytamy: „Panie, Boże Zastępów, któż równy jest Tobie? ... Twoje jest niebo i Twoja jest ziemia; Ty założyłeś świat wraz z tym, co go napełnia” (Ps 89, 9. 12).
Na przestrzeni dziejów napełniliśmy krystalicznie czyste źródła mętnymi ściekami i pieniącymi się detergentami. Olśniewające, nieskazitelne niebo przesłoniliśmy brunatnymi oparami i smogiem, zaś żyzną i urodzajną glebę nasączyliśmy toksycznymi chemikaliami i trucizną.
Pan Bóg stworzył dla nas czystą wodę, powietrze i pokarm. My jednak dodaliśmy do nich mnóstwo chemikaliów, zwłaszcza przez spaliny z samochodów i zanieczyszczenia fabryczne. W swojej początkowej postaci ziemia nigdy nie wyrządziłaby nam krzywdy. Jednak nagromadzone przez wieki zanieczyszczenia, toksyny i trucizny zbierają teraz swoje żniwo. A płacą za to ci spośród nas, którzy cierpią na alergie!
Alergicy często toczą wojnę ze swoim własnym, nieprzyjaznym środowiskiem. Jest jednak nadzieja. Bóg, który stworzył wspaniałą ziemię, by cię wzmacniała i wspierała, nadal żyje i działa z tą samą mocą, jaką okazał w poranek stworzenia. Udzieli ci mądrości potrzebnej, by dostosować swoje otoczenie i w pełni cieszyć się życiem.
Oto kilka sposobów, które pomogą ci pozbyć się uciążliwego kichania, kataru, kaszlu i świstów. Gdy odkryjesz przyczyny swojej alergii środowiskowej, natychmiast zaradź problemowi. Wykorzystaj podane niżej metody, by zmodyfikować swoje otoczenie i odzyskaj dobre samopoczucie.

Pozbądź się przyczyny:
Pięć wskazówek dotyczących otoczenia

Alergie wywołane przez substancje zawarte w powietrzu, które wdychamy do płuc, czyli inaczej alergie wziewne, związane są z pyłkami drzew, chwastów i traw, pleśnią, kurzem i łupieżem zwierzęcym. Większości z tych alergii nie da się całkowicie uniknąć, dlatego bardzo ważne jest, by wprowadzić do swojego otoczenia pewne zmiany, które ułatwią kontrolowanie alergenów.
1. Pozbądź się alergenów roślinnych.
Alergie na pyłki drzew, traw i chwastów pojawiają się w różnych porach roku. Niektóre serwisy informacyjne podają pomocne dla alergików dane o stężeniu pyłków w powietrzu. Jeśli cierpisz na tego typu uczulenie, sam wiesz, że gdy stężenie jest wysokie, twoje oczy łzawią i swędzą, a twoje zatoki reagują niekontrolowanym katarem. Symptomy te nasilają się w dni wietrzne, zaś łagodnieją w deszczowe oraz gdy przebywasz w pomieszczeniu.
Możesz kontrolować zawarte w powietrzu pyłki stosując oczyszczacze powietrza takie, jak filtry Hepa. Jonizatory wykorzystujące prąd elektryczny do oczyszczania powietrza oraz usuwania zapachów i alergenów pomogą ci stworzyć w swoim domu środowisko wolne od pyłków.
2. Usuń pleśń
Alergie wziewne na pleśń nie wywołują zazwyczaj swędzenia oczu ani nosa. Często powodują za to niedrożność nosa i przewlekłe problemy z zatokami. Dzieje się tak dlatego, że pleśń osadza się w zatokach i przewodzie nosowym.
Objawy alergii na pleśń nasilają się podczas chłodnych wieczorów, w wilgotnych miejscach, a zwłaszcza podczas grabienia liści. Samopoczucie alergików pogarsza się również podczas wilgotnej pogody oraz przy strzyżeniu trawy.
Jeśli cierpisz na ten typ alergii, zapewne lepiej czujesz się w pomieszczeniu, zwłaszcza przy włączonej klimatyzacji i ogrzewaniu. Symptomy łagodnieją również, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.
____________________________________________________________________
BIBLIA LECZY – WSKAZÓWKA ZDROWOTNA

Zastosuj poniższe metody, by kontrolować swoją alergię na pleśń:
- Zapobiegaj utrzymywaniu się wilgoci w domu.
- Zwiększ cyrkulację powietrza za pomocą systemu oczyszczającego.
- Jeśli wilgotność powietrza w domu jest wysoka, zaopatrz się w osuszacz.
- Starannie wietrz łazienkę; podłogę wyłóż płytkami, nie kładź dywanu.
- Nie trzymaj wilgotnych ubrań w łazience. Wynoś je do suszarni i rozwieś do wyschnięcia, by zapobiec rozwojowi pleśni.
- Wyrzuć z sypialni wszelkie przedmioty, na których da się zauważyć początki pleśni, zwłaszcza piankowe poduszki, pościel, stare gazety.
- Pleśń może się również rozwijać w podbiciu dywanu zrobionym z gumowej pianki. Jeśli cierpisz na ten typ alergii, najlepiej podłogę w sypialni wyłożyć płytkami lub deskami.
- Rośliny dekoracyjne również powinno się usunąć z domu, gdyż stanowią one schronienie dla pleśni.
- Drewno na opał trzymaj poza domem, ponieważ pleśń rozwija się na korze drzew.
- Ściany i podłogi kabiny prysznicowej czyść wybielaczem, który zabija pleśń.
- Pamiętaj, by zawsze wysuszyć podłogę w łazience.
- Oczyszczacze powietrza, jonizatory i generatory ozonu usuną zarodniki pleśni. Filtry trzeba jednak regularnie wymieniać.
_____________________________________________________________________

3. Usuwaj łupież zwierzęcy
Czy kichasz i miewasz świszczący oddech, gdy znajdujesz się w pobliżu kotów? Łupież zwierzęcy (sierść), zwłaszcza koci, jest dla ludzi niezwykle silnym alergenem. Czy zauważyłeś, jak często i starannie kot wylizuje swoje futro? Ślina kota jest bardzo alergizująca. Łupież psów jest inną częstą przyczyna alergii, choć nie powoduje tak silnego uczulenia jak w przypadku kotów.
Objawy alergii na koty i psy to między innymi świsty, łzawienie i swędzenie oczu, kichanie, pokrzywka i chrypka. Jednak nie pozbywaj się swojego kota zbyt pochopnie. Możesz znacznie złagodzić swoje symptomy alergii regularnie kąpiąc swojego pupila.
4. Usuń kurz
Kurz znajdujący się w domu zawiera zarówno organiczne, jak i nieorganiczne zanieczyszczenia. Składają się na niego zarodniki pleśni, pyłki, cząsteczki celulozy z bawełny, lnu i innych włókien, łupież zwierzęcy i maleńkie cząsteczki owadów takich, jak karaluchy, rybiki, pająki, pchły, muchy, roztocza, a także odchody insektów i łupież ludzki. Statystycznie dom o sześciu pomieszczeniach zgromadzi w ciągu roku około osiemnastu kilogramów kurzu.
Symptomy alergii na kurz nasilają się zazwyczaj po odkurzaniu lub wycierania kurzu, a także podczas ścielenia łóżka. Zasadniczo objawy są ostrzejsze rano podczas wstawania, zaś samopoczucie poprawia się w ciągu dnia. Osoby cierpiące na alergię na kurz zazwyczaj czują się gorzej w pomieszczeniu, a lepiej na zewnątrz.
Całkowite unikanie kurzu nie jest możliwe, jednak można znacznie zmniejszyć jego ilość. Zacznij od sypialni. Nie trzymaj pod łóżkiem przedmiotów, które zbierałyby kurz. Pierz wszystkie koce i narzuty przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli na podłodze leży dywan, usuń go. Zamiast tego połóż płytki, deski lub panele. Usuń również żaluzje, a powieś zasłony, które można prać.
O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.
- Flp 4, 6-7

Usuń wszelkie przedmioty, które zbierają kurz, takie jak zdjęcia czy bibeloty, sztuczne kwiaty i tym podobne. Nie wpuszczaj zwierzaków do sypialni, zaś drzwi od szafy trzymaj zawsze zamknięte. Przykrywaj materac i poduszki. Odkurzaj podłogę w sypialni i ścieraj kurze z mebli. Zainstaluj w pokoju w oczyszczacz powietrza i regularnie wymieniaj filtr. Jeśli twoje dzieci mają alergię na kurz, nie ustawiaj w ich pokoju pluszowych zabawek. Poza tym staraj się unikać przebywania na strychach, w składzikach i innych pomieszczeniach, gdzie jest dużo kurzu.
5. Pozbądź się roztoczy
Roztocza to insekty żyjące w kurzu, spokrewnione z kleszczami i pająkami. Żywią się milionami komórek naskórka ludzkiego, które ludzie gubią każdego dnia. Każde roztocze wydala codziennie około dwudziestu grudek odchodów, tak lekkich, że unoszą się w powietrzu aż przez dziesięć minut. Roztocza żyją najczęściej w materacach, meblach, wypchanych zabawkach oraz w dywanach.
Jeśli jesteś uczulony na roztocza, możesz odczuwać symptomy takie jak niedrożność nosa, zatkane uszy i częste kichanie, zwłaszcza po wstaniu z łóżka. Objawy te łagodnieją, kiedy wychodzisz na zewnątrz, a nasilają się podczas ścielenia łóżka.
Najlepszym sposobem na roztocza jest kontrolowanie wilgotności w domu za pomocą osuszacza powietrza. Centralne ogrzewanie również znacznie zmniejszy populację roztoczy w twoim domu. Pomoże również przykrycie materacy i poduszek narzutą.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - alergie"
Licencja: Creative Commons
0 Ocena