Istnieje pięć typów reakcji alergicznych, których może doświadczyć osoba.

Data dodania: 2009-02-13

Wyświetleń: 4623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje pięć typów reakcji alergicznych, których może doświadczyć osoba.
Typ pierwszy
Reakcje typu pierwszego mogą być wywołane łupieżem zwierzęcym, pyłkami, kurzem, pleśnią itp. Reakcja nadwrażliwości jest natychmiastowa, występuje zazwyczaj już po dwóch godzinach. Kiedy organizm wchodzi w kontakt z tymi czynnikami, wydzielana jest histamina i inne produkty uboczne.
Rodzaj objawów alergicznych zależy od tego, w którym miejscu komórki uwalniają histaminę. Jeśli substancje powodujące alergie uwalniane są przez komórki w przewodach nosowych, wtedy wystąpić może katar, kichanie i niedrożność przewodów. Jeśli histaminy wydzielane są przez komórki oskrzeli, objawem może być świszczący oddech. Jeśli zaś wydzielane są przez skórę, skutkiem może być pokrzywka lub egzema.
Reakcje typu pierwszego stanowią jedynie 10 do 15 procent wszystkich reakcji związanych z alergią pokarmową. Oznacza to, że tylko 1 do 2 procent ludzi dorosłych jest uczulonych na pokarmy lub też doświadcza „reakcji natychmiastowej nadwrażliwości typu pierwszego”. Ponieważ reakcja typu pierwszego występuje w tak niewielkim procencie przypadków alergii pokarmowych, nietrudno zrozumieć, że lekarzom często zdarza się przeoczyć ich symptomy.
Typ drugi
Reakcje typu drugiego zachodzą wtedy, gdy substancja alergizująca łączy się ze zdrową komórką, po czym przeciwciała (duże proteiny, które zwalczają obce substancje takie jak bakterie czy toksyny) niszczą zdrową komórkę. Często dzieje się tak w przypadku komórek jelita, co wywołuje biegunkę, wzdęcia i niestrawność, nudności, skurcze żołądka czy objawy jelita spastycznego, odbijanie i gazy.
Typ trzeci
Reakcje typu trzeciego mają miejsce, gdy substancje wywołujące alergie przyłączają się do przeciwciał, niszcząc je i tworząc substancję zwaną „kompleksem immunologicznym”. Kompleksy te mogą odkładać się w niektórych tkankach, wyrządzając szkody.
Typ czwarty
Reakcje typu czwartego zachodzą na przykład przy kontakcie z bluszczem trującym. Dochodzi to tego typu reakcji, kiedy specjalne komórki (zwane komórkami T) zostaną pobudzone w jakimś miejscu na ciele, na przykład na skórze. Pobudzone komórki wywołują miejscowe zapalenie na przykład na skórze, w płucach lub przewodzie pokarmowym.
Reakcje nadwrażliwości na pokarmy
Niektóre reakcje alergiczne na pokarmy nie są nawet wywołane przez układ odpornościowy. Znane są pod nazwą reakcji nadwrażliwości na pokarmy. Mają miejsce wtedy, gdy nie zachodzi żadna odpowiedź przeciwciał na obecność alergenu, a jednak występuje niekorzystna reakcja na pokarm. Dla uproszczenia sprawy wrażliwość bądź nadwrażliwość pokarmową będę również uznawał za alergie pokarmowe.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - alergie"
Licencja: Creative Commons
0 Ocena