Określenie BabyBoomers pochodzi z języka angielskiego i oznacza grupę społeczną ludzi urodzonych podczas powojennego wyżu demograficznego w latach 1946-1964.

Data dodania: 2009-02-02

Wyświetleń: 2093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Określenie BabyBoomers pochodzi z języka angielskiego i oznacza grupę społeczną ludzi urodzonych podczas powojennego wyżu demograficznego w latach 1946-1964. Słowo to zostało utworzone od wyrazu baby boom, oznaczającego duży skok dzietności w określonym momencie dziejowym, czyli nagły przyrost demograficzny. W Polsce liczba osób pokolenia powojennego wyżu demograficznego wynosi około 6 mln i jest to prawie 16% Polaków zamieszkujących nasz kraj. W Japonii liczba babyboomers waha się w granicach 7 mln ludzi, natomiast w USA pokolenie to liczy aż 75 mln osób!

Osobę pokolenia baby boom, definiuje się również jako kogoś urodzonego w roku, w którym narodziło się minimym 400 000 dzieci.

Zasadniczo można wyróżnić dwa okresy w powojennym wyżu demograficznym:
Falę narodzin z lat 1946-1954 - w tym czasie popularnym wydarzeniem było lądowanie na księżycu czy morderstwo Johna Kennedy'ego. Ludzie urodzeni w pierwszej fazie wyżu byli zorientowanymi na działalność społeczną, wyzwolonymi indywidualistami.

Falę narodzin z lat 1955-1964 - ludzie, którzy przyszli na świat w tym czasie zostali nazwani pokoleniem Jonesów. Podczas drugiej fazy narodzin miała miejsce afera Watergate, Zimna Wojna czy rezygnacja prezydenta USA, Nixona. Ludzie tego okresu cechowali się mniejszym optymizmem, mniejszym zaufaniem w stosunku do Rządu oraz do pewnego stopnia cynizmem.


Przyczyny eksplozji demograficznej

II Wojna Światowa była bardzo wyniszczającym konfliktem w dziejach ludzkości. Podczas działań wojennych zginęły miliony osób, a większość rodzin została rozdzielona. Mężczyźni służący w wojsku byli wysyłani do walki czasami na bardzo odległe fronty. Kobiety spędzały wojnę zazwyczaj samotnie. Czas wojny nie był okresem, w którym ktokolwiek myślał o świadomym zakładaniu rodziny czy planowaniu potomstwa - głównym celem życia było przetrwanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa bliskim.

Kończąca się wojna dała początek zmasowanej fali powrotów żołnierzy do domów oraz wszechogarniającemu rozprężeniu po czasach niepewności. Ludzie byli spragnieni bliskości, miłości oraz normalnego życia. Odczuwalność większego bezpieczeństwa zaowocowała zwiększoną liczbą urodzin dzieci w tym czasie.

Co jest takiego wyjątkowego w BabyBoomers?

Najbardziej wyjątkowa jest liczebność. Gdy pokolenie to osiągnęło wiek szkolny, zaczęto budować nowe ośrodki edukacyjne z powodu braku wystarczającej ilości placówek oświatowych. Obecnie pokolenie to zbliża się do wieku emerytalnego, dlatego jest godne uwagi. Niedobór ludzi w wieku produkcyjnym spowoduje, że znaczącą częścią społeczeństwa polskiego staną się ludzie z pokolenia powojennego wyżu demograficznego.

Patrząc na babyboomers z punktu techniki warto zauważyć, że osoby te w przyszłości mogą stać się bardzo znaczącą grupą internautów, a tym samym potężnym niezagospodarowanym rynkiem zbytu. Obecnie w polski internet jest nieprzystosowany na przyjęcie nadciągającej fali babyboomers. Jest jeszcze trochę zbyt wcześnie, aby podejmować skonkretyzowane działania, niemniej jednak babyboomers okażą się głównym źródłem dochodu dla wielu przedsiębiorców.

Co przyniesie przyszłość?

Patrząc wstecz można zauważyć, że kolejne etapy życia babyboomers wiązały się z dość poważnym zamieszaniem w gospodarce i życiu społecznym. Sądzę, że każde społeczeństwo składające się również z ludzi pokolenia wyżu demograficznego w ciągu kilku najbliższych lat zacznie borykać się z poważnymi problemami. Myślę też, że owe pierwotne problemy będą swoistym przełomem w dziejach ludzkości, dając początek nowemu ładowi społeczno-finansowemu.

Niektóre informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony Wikipedia.org
Licencja: Creative Commons
0 Ocena