W dniu 1 stycznia 2009 roku zakończono ostatecznie wdrażanie międzynarodowego standardu znakowania krwi kodem kreskowym ISBT 128.

Data dodania: 2009-01-14

Wyświetleń: 3497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dniu 1 stycznia 2009 roku zakończono ostatecznie wdrażanie międzynarodowego standardu znakowania krwi kodem kreskowym ISBT 128. Od tego momentu wszystkie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są zobowiązane do całkowitego zaprzestania starych oznakowań na rzecz nowych wzorów etykiet. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i do minimum zmniejszyć ilość błędów, a to ma się wprost przełożyć na oszczędności liczone w wielomilionowych kwotach.

Wdrażanie standardu ISBT 128 (International Standard for Blood Transfusion) zostało zapoczątkowane w październiku 2007 roku przez Ministerstwo Zdrowia, które zostało do tego zobligowane przez dyrektywę Unii Europejskiej 2002/98/EC z 2003 roku. Dyrektywa omawia i standaryzuje procedury stosowane przy pobieraniu, przetwarzaniu, przechowywaniu, dystrybucji jak również badaniu krwi, osocza i innych produktów z niej wytwarzanych. Najpoważniejszym rozwiązanym przez wdrożenie dyrektywy, zagadnieniem jest konieczność zapewnienia traceability krwi – czyli rejestrowanie krwi i materiałów krwiopochodnych na każdym etapie począwszy od dawcy aż do odbiorcy – daje to możliwość późniejszego ustalenia źródła jej pochodzenia.

Szacuje się że przed wdrożeniem systemu ISBT 128, ilość błędnych opisów pobranej krwi wynosiła circa 1% a 18% błędnie opisanych próbek krwi lub materiałów krwiopochodnych mogło prowadzić do utraty zdrowia pacjentów lub narażenia ich życia. Najczęściej występujące błędy dotyczyły podania krwi niewłaściwej grupy lub niespełniające założonych wymagań. Część błędów występowała też wcześniej, już na etapie badań przed samą transfuzją. Jak więc widać błędy w opisywaniu próbek bądź pojemników z krwią i materiałami krwiopochodnymi nie były czymś niespotykanym.

Standardem ISBT 128 zarządza ICCBBA (International Council for Commonality in Blood Banking Automation), a każda instytucja która wdraża ten standard jest zobowiązana do rejestracji w tym stowarzyszeniu. ICCBBA zrzesza więc głównie: stacje pobrań, szpitale, laboratoria analityczne, przychodnie. Ciekawostką jest to że do stowarzyszenia należy również firma Zebra Technologies, główny światowy producent wytwarzający drukarki kodów kreskowych. Jest tak ponieważ Zebra Technologies jest licencjonowanym dostawcą sprzętu spełniającego założenia standardu ISBT 128.

Więcej o samym standardzie ISBT 128. Jest on w całości oparty o kod kreskowy EAN-128, jeden z popularniejszych poza EAN-13 kodów kreskowych na świecie. Etykieta wydrukowana na drukarce kodów kreskowych może być później łatwo odczytana za pomocą czytnika kodów kreskowych. Co to rozwiązanie daje:

- reguluje system numerowania próbek z pobraną krwią - zapewnia niepowtarzalność oznakowania próbki
- standaryzuje struktury danych i baz z informacjami o próbkach krwi bądź materiałach krwiopochodnych.
- ujednolica sposób okodowania próbki oraz informacje nanoszone na etykietę

Standaryzacja formatu etykiety ogranicza do minimum ilość możliwych pomyłek które mogłyby wystąpić poprzez błędne odczytanie etykiety, teraz w wszystkich krajach które wdrożyły standard ISBT 128 etykieta wygląda tak samo i zawiera dokładnie takie same informacje. Jest to szczególnie użyteczne w obecnych czasach gdy globalizacja doprowadziła do tego że nawet krew i jej produkty są używane w różnych, innych niż kraj ojczysty, krajach.

Badania pokazują że wdrożenie technologii kodów kreskowych na potrzeby etykietowania pojemników z krwią pozwala obniżyć ilość popełnianych błędów o 90%. Ciężko to przeliczyć na pieniądze ale na pewno są to znaczące oszczędności.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena