Dobrej jakości sen wpływa na komfort psychiczny człowieka w ciągu całego dnia. Stabilny, wyregulowany nastrój i brak dolegliwości bólowych po wstaniu z łóżka ma ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Jeśli zależy Ci na komfortowym śnie, który pomaga w relaksie i w regeneracji organizmu, zadbaj o to już dziś. Klimatyczna, dobrze przygotowana sypialnia i metody relaksacyjne to ważne czynniki poprawiające jakość snu.

Data dodania: 2024-07-09

Wyświetleń: 76

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego dobry sen jest tak ważny dla naszego zdrowia psychicznego?

Dobry sen to sprawne funkcjonujący układ nerwowy

Komfortowy sen to wielkie dobrodziejstwo dla funkcjonowania całego organizmu. Nieprzecenione znaczenie ma wpływ snu dla pracy mózgu, czyli układu nerwowego, funkcji poznawczych, myślenia, itd. Po dobrze przespanej nocy Twoja koncentracja będzie zdecydowanie lepsza i poczujesz błogi spokój. Natomiast przy niedoborach snu spada zdolność do odczuwania pozytywnych emocji i ich przetwarzania. Będziesz borykać się z sennością, drażliwością i niepokojem. Jakość relacji interpersonalnych pogorszy się, a codzienne obowiązki zaczną Cię przerastać. Jeśli problemy ze snem są ciągłe, wtedy możesz odczuwać pogłębiający się lęk, apatię i stany depresyjne.

Sen i jego wpływ na pamięć i naukę

Czy wiesz, że sen ma ogromny wpływ na zapamiętywanie i przetwarzanie zdobytej wiedzy? Podczas snu w jego poszczególnych fazach zachodzą procesy, które przekształcają informacje z pamięci krótkotrwałej na długotrwałą. Dochodzi również do optymalizacji funkcji poznawczych niezbędnych do przyswajania nowej wiedzy. Dobrej jakości odpowiednio długi sen poprawia zdolność do myślenia abstrakcyjnego i rozwiązywania problemów.

Podczas głębokiej fazy snu NREM regenerują się komórki nerwowe, dzięki czemu dochodzi do poprawy zdolności uczenia. Natomiast w fazie REM mózg przetwarza i scala nowe informacje. Jeśli sen będzie krótki, pojawią się znaczne problemy z zapamiętywaniem i przyswajaniem wiedzy. Twoja koncentracja spadnie, a jakość nauki będzie słaba.

Sposoby na poprawę jakości snu dla lepszego zdrowia psychicznego

Nie zawsze można w pełni wyeliminować problemy ze snem samemu (wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty), ale w wielu przypadkach tak. Zacznij od przygotowania sypialni, czyli aranżacji wpływającej na wyciszenie i budujecie harmonijny nastrój. Następnie dobrze wywietrz pomieszczenie i zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. Kolejna kwestia dotyczy diety i odpowiedniego nawilżania organizmu.

Pamiętaj, aby przed snem nie zjadać ciężkich posiłków, które obciążą żołądek i pogorszą jakość snu. Warto jeść posiłki lekkie i zdrowe, zawierające dużo białka i węglowodanów złożonych. Do swojego menu wprowadź chude mięso drobiowe, jajka, sery, makarony, kasze i ciemne pieczywo, które mają wiele cennych składników odżywczych.

Oprócz aranżacji wnętrza, diety i odpowiedniej podaży wody liczy się także regularna i niezbyt wymagająca aktywność fizyczna. Przed snem porozciągaj się, aby mięśnie były rozluźnione. Natomiast w ciągu dnia, najlepiej do południa korzystaj z aktywności na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking dopasowane do swoich możliwości fizycznych i wieku wzmacniają odporność i poprawiają jakość snu.

Bezpośrednio przed snem poczytaj lub posłuchaj ulubionej muzyki. Praktykuj też inne metody relaksacji, które pomagają wyciszyć emocje i zredukować stres, np. ciepła kąpiel czy rozwiązywanie krzyżówek.

Jakość snu, a materac do sypialni

Materac do sypialni powinien w pełni pasować do potrzeb konkretnej osoby. Higiena snu i wypoczynku w dużej mierze zależy właśnie od odpowiedniej powierzchni spania.

Na początku dobierz odpowiednią twardość materaca. Od Twojej decyzji będzie zależał komfort snu, czyli to, jak będziesz czuć się po wstaniu z łóżka. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać materac twardy czy średnio twardy, zastanów się, na jakim podłożu śpi Ci się lepiej. Jednak optymalną jakość snu zapewni Ci materac dopasowany do Twojej wagi. Przyjmuje się, że do 60 kg wagi pasują materace bardziej miękkie, a powyżej 80 kg twarde. Zbyt miękki materac powoduje zapadanie się w powierzchnię spania, a za twardy sprawia, że mięśnie napinają się za mocno.

Kolejna kwestia wiąże się z dopasowaniem materaca do wzrostu i do sposobu użytkowania. Jeśli śpisz sam, zdecydowanie wystarczy Ci materac piankowy czy materac sprężynowy 140x200. Osoby śpiące z partnerem kupią już większy materac, np. materac piankowy 180x200.

Jeśli cierpisz na alergię, wybieraj materace, które pomogą Ci zminimalizować objawy przykrych dolegliwości. Na ryku dostępne są produkty, które w pełni zadowalają potrzeby osób nadwrażliwych sensualnie. Możesz wybrać np. materac aloe vera z dodatkiem kokosu, który przyjemnie chłodzi i jest miły dla skóry osoby śpiącej. Bardzo ciekawie prezentuje się również materac zbudowany na bazie pianki FlexiFoam, która zapewnia punktowe podparcie, a pokrowiec podszyty jest włókniną antyalergiczną.

Higiena snu jest bardzo ważna, dlatego oprócz materaca przyda Ci się poduszka ortopedyczna memory, która odciąża szyję i doskonale podpiera głowę. Duże znaczenie ma także pościel, która powinna być wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Jeśli zadbasz o wyposażenie sypialni, kupisz dobry materac i będziesz prowadzić zdrowy tryb życia, komfort Twojego snu na pewno się poprawi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena