Jak zwykle – to zależy
Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Bo na pewno nie warto kupować dowolnego elektrostymulatora i na pewno nie każdy będzie go potrzebował. Zacznijmy od tej drugiej kwestii.
Kto skorzysta na zakupie domowego elektrostymulatora EMS
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że elektrostymulatory EMS są urządzeniami o potencjalnie dużym zakresie oddziaływania na organizm. Innymi słowy – używane niewłaściwie nie tylko nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić. Jest to więc rozwiązanie dla świadomych użytkowników. Nowoczesne elektrostymulatory EMS są konstruowane tak, żeby dawać użytkownikom wybór spośród kilku lub kilkunastu programów i w pewnym zakresie dokonywać autokontroli poprawnego działania, są więc bezpieczne do używania w domu.
Są też niezwykle wszechstronne:
- można je stosować jako uzupełnienie treningów sportowych, ale nie jako ich zamiennik – to raczej rozwiązanie dla średnio zaawansowanych sportowców i profesjonalistów;
- można wykorzystywać elektrostymulację w celach kosmetycznych (trzeba dobrać taki stymulator, który ma zaprogramowane odpowiednie funkcje);
- najczęściej jednak korzysta się z elektrostymulatorów jako formy domowej rehabilitacji, mogą być pomocne przy bólach mięśniowych i kostnych oraz bólach stawów.
Jaki elektrostymulator wybrać, żeby to miało sens?
Elektrostymulatory EMS dobiera się do konkretnych zastosowań. O ile te profesjonalne często mają bardzo szeroki zakres regulacji, to mniejsze urządzenia do zastosowań domowych ze względów bezpieczeństwa mogą być silniej profilowane. To znaczy, że w niektórych przypadkach elektrostymulator kosmetyczny nie będzie mógł fizycznie realizować programów sportowych i na odwrót.
Liczy się oczywiście marka, która jest najlepszym miernikiem jakości, zważywszy na to, że nie ma możliwości przetestowania tego rodzaju urządzeń w inny sposób. Producenci cieszący się dobrą opinią powinni być pierwszym wyborem – nawet jeśli oznacza to zakup droższego urządzenia.
Kupujesz elektrostymulator EMS do domowego użytku? O tym musisz pamiętać!
Elektrostymulatory, choć mają spore możliwości, nie są urządzeniami „do wszystkiego”, za to ich używanie obwarowane jest pewnymi ograniczeniami. Zdecydowanie warto przed zakupem skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie określić, czy w konkretnych przypadkach EMS jest właściwą metodą terapeutyczną. Przy okazji też wyklucza się istnienie wszystkich bezwzględnych przeciwwskazań.
W praktyce elektrostymulatory są uzupełnieniem innych działań: nie zastępują treningu, tylko pozwalają na przykład się zregenerować. Nie mogą stanowić jedynej formy rehabilitacji, ale będą skuteczne obok ćwiczeń w odciążeniu. Nie będą skuteczną metodą poprawy kondycji skóry, jeśli zaniedba się podstawową pielęgnację. Tak jest z każdym ich zastosowaniem, więc należy też liczyć się z tym, że efektywność elektrostymulacji będzie różna o różnych osób.
Zważywszy jednak na potencjał ten metody, zakup elektrostymulatora EMS może być dobrym pomysłem do rozważenia dla wielu osób. Nie jest to najtańsze dostępne na rynku rozwiązanie, ale nie tylko ma fizyczne podstawy działania, lecz również naukowo dowiedzioną skuteczność w wielu przypadkach.