Hydrografia jest nauką zajmującą się badaniem wód powierzchniowych, tworzeniem map i analizą, w jaki sposób inwestycja wpłynie na środowisko. Pomaga również żeglarzom bezpiecznie dopłynąć do portów. Sprawdź, jakie jeszcze usługi oferuje Geohydron.pl.

Data dodania: 2023-10-25

Wyświetleń: 93

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Hydrografia - szkolenia i usługi

Czym zajmuje się hydrografia?

Hydrografia podobnie jak geografia koncentruje się na badaniach środowiska naturalnego. Choć obie dziedziny mają wiele wspólnego ze sobą, to są znaczące różnice między nimi. Geografia skupia się na badaniach klimatu, struktury Ziemi oraz życia na planecie. Hydrografia natomiast zajmuje się nawigacją morską i badaniem wód powierzchniowych: oceanów, mórz, jezior, rzek i kanałów oraz różnego rodzaju cieków wodnych.

Do wykonywanych usług hydrograficznych należą:

  • pomiary batymetryczne i sonarowe w portach np. Gdyni, strefach przybrzeżnych obszarów morskich i na wodach śródlądowych,
  • pomiary batymetryczne akwenów wodnych z wyznaczeniem stopnia zalądowienia,
  • przeglądy okresowe rurociągów, podwodnych części budowli hydrotechnicznych oraz nabrzeży pomiary geodezyjne w rejonach prac hydrograficznych, jak: sytuacyjno-wysokościowe i niwelacyjne,
  • badania magnetometryczne i rozpoznanie saperskie.

Hydrografia monitoruje procesy budowy: nabrzeży, portów, mostów, elektrowni wodnych oraz wielu innych inwestycji.

W jakim celu tworzone są mapy hydrograficzne?

Mapy hydrograficzne to specjalistyczne mapy morskie, przedstawiające różne aspekty wodnego świata, jak: prędkości przepływu, głębokości czy zasolenia. Są niezbędne dla naukowców, którzy wykonują badania wód morskich, a także dla żeglarzy, by mogli pływać po morzach i oceanach, bez narażania życia. Mapy zapobiegają więc kolizjom i wypadkom jednostek pływających. Dzięki nim można uniknąć wszelkiego rodzaju zagrożeń, podczas pokonywania trasy morskiej, ponieważ dostarczają potrzebnych informacji minimalizujących ryzyko, po wypłynięciu w rejs.

Tworzenie map hydrograficznych pomaga też w planowaniu oraz budowie infrastruktury wodnej i w określeniu obszarów mających znaczenie dla środowiska naturalnego. Wykorzystywane są w badaniach geologicznych dna morskiego, oceanograficznych i naukowych dotyczących wód powierzchniowych oraz kontrolowaniu zmian klimatycznych. Mapy określają lokalizację zasobów naturalnych. Aby inwestycja szła we właściwą stronę, konieczne jest przygotowanie podłoża, wykonanie badań geotechniczne oraz pomiarów, ale podstawą rozpoczęcia budowy zawsze jest mapa hydrograficzna.   

Z jakich technologii korzystają hydrografowie?

Aby móc wykonywać zawód hydrografa trzeba ukończyć studia prowadzone przez Wydział Oceanografii i Geografii, związanych z Administracją Portową. W ramach podstawy programowej są przedmioty takie jak: informatyka, fizyka i astronomia, oceanografia, geografia, matematyka, język obcy. Miasta w których można studiować, to przede wszystkim Gdańsk, Gdynia, Warszawa. Wielu absolwentów kończy również kierunki podyplomowe, ponieważ hydrografia wciąż się rozwija.

Specjaliści korzystają z zaawansowanych technologii, jak: echosondy wielostrumieniowe, sonary wieloogniskowe, systemy informacji geograficznej i nawigacji satelitarnej, by zbierać dane, tworzyć dokładne mapy terenowe. W Geohydron.pl wykorzystywane są modele 3D pozwalające na lepsze planowanie infrastruktury i monitorowanie postępów prac. Dzięki nim widoczne są poszczególne elementy infrastruktury, ale też możliwa jest ocena, jak projekt infrastruktury wpłynie na środowisko. Technologia umożliwia więc dogłębną analizę potrzebną do zminimalizowania negatywnych skutków inwestycji, ale również pozwala na planowanie logistyki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena