Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry, paznokci jak również włosów. W jego codziennych działaniach ważne miejsce zajmuje także profilaktyka. Choroby dermatologiczne są często bardzo trudne do wykrycia lub prawidłowego zdiagnozowania, stąd też niezwykle istotne jest to, aby wybrać dobrego specjalistę. Sprawdźmy, jak zweryfikować czy mamy z takim do czynienia. 

Data dodania: 2023-07-12

Wyświetleń: 93

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dermatolog - czym się zajmuje, jak wybrać najlepszego?
  1. Dermatolog - o jakim specjaliście mowa?
  2. Konsultacja dermatologiczna - kiedy jest wskazana?
  3. Gabinet dermatologiczny - sprawdź, jak wybrać dobrego lekarza

Dermatolog - o jakim specjaliście mowa?

Dermatologia jest działem medycyny w który skupia się na kompleksowym diagnozowaniu, jak również leczeniu chorób skóry, paznokci oraz włosów. W obszarze specjalizacji lekarzy są także choroby ogólnoustrojowe, które ujawniają się na skórze. Warto wiedzieć, że dermatologia stanowi bardzo złożoną specjalność lekarską. W praktyce mowa o łączeniu wiedzy z obszaru dużej ilości dziedzin, w tym m.in. endokrynologii, wewnętrznych, alergologii, onkologii czy też wenerologii. 

Dermatolog zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i diagnostyką wespół z prowadzeniem leczenia. Leczenie dermatologiczne może obejmować więc zarówno edukację pacjenta z zakresu prowadzenia działań zapobiegających występowaniu chorób (np. ochrony przed słońcem czy też stosowania diety w chorobach o podłożu alergicznym), jak i proponowania kompleksowego wsparcia z zakresu ich eliminacji. 

Dermatolog po rozpoznaniu schorzenia może skierować pacjenta na wizytę do innego specjalisty. W praktyce mowa no. o alergologii, onkologu (np. w przypadku zdiagnozowania czerniaka) czy też endokrynologu. Należy wiedzieć, że leczenie chorób dermatologicznych jest bardzo różnorodne, stąd też odwiedzając specjalistę, możemy spodziewać się wdrożenia różnych metod leczenia. Wśród nich mowa między innymi o takich jak: farmakoterapia, chirurgiczne usuwanie podejrzanych zmian, jak również kriochirurgia czy też fototerapia. 

Konsultacja dermatologiczna - kiedy jest wskazana?

Kiedy warto zdecydować się na konsultację dermatologiczną? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, którzy zauważyli mniej lub bardziej niepokojące zmiany skórne. Najczęściej są one widoczne gołym okiem i trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny ich powstawania. W wielu przypadkach drobne krostki czy plamy znikają po kilku dniach - samoistnie lub po zastosowaniu środków farmakologicznych. Zanim umówimy się na wizytę w gabinecie dermatologicznym, warto wykluczyć takie czynniki jak np. ukąszenia owadów, otarcia, odparzenia czy też zdiagnozowane wcześniej uczulenie.

Jeśli jednak objawy utrzymują się tydzień lub dłużej, nie warto zwlekać z telefonem do poradni lekarskiej. Konsultacja ze specjalistą to najlepszy sposób na to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wprowadzić kurację, dzięki której ustabilizujemy stan swojej skóry i pozbędziemy się dyskomfortu oraz niepokoju.

Wielu z pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że może zmagać się z np. z atopowym zapaleniem skóry. W niektórych przypadkach choroba ta ujawnia się wraz z wiekiem i bez odpowiedniej terapii może znacznie obniżyć komfort życia. Do dermatologa warto udać się nie tylko w sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie atopowe zapalenie skóry. Dermatolog podejmuje się leczenia takich schorzeń jak choroby przenoszone drogą płciową, gdyż jest to specjalizacja łącząca wiedzę z zakresu wenerologii. Powinien zaniepokoić nas także m.in. nadmierny łojotok, wypadanie włosów, łupież, nowe znamiona czy brodawki, długotrwały świąd skóry czy też pogorszenie się kondycji paznokci.

Gabinet dermatologiczny - sprawdź, jak wybrać dobrego lekarza

Przed zarezerwowaniem wizyty u dermatologa należy dokładnie go prześwietlić. W pierwszej kolejności warto sprawdzić jego kwalifikacje i certyfikaty, które posiada w swojej kolekcji. Nie bez znaczenia okazują się również jego referencje oraz opinie innych pacjentów. Jeśli interesuje nas dobry dermatolog Poznań jest jednym z miastem, które słynie z najlepszych lekarzy w kraju. Warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki specjalista prowadzi wizytę - powinien zacząć od wnikliwego wywiadu medycznego. Liczy się także empatia i zaangażowanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena