Od czasu do czasu w świecie technologii komputerowej pojawia się coś takiego, co praktycznie wstrząsa całym światem w posadach. W ostatnich dwóch dekadach bez wątpienia było to rozpowszechnienie Internetu oraz pojawienie się smartfonów. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii życie stało się znacznie wygodniejsze i łatwiejsze.

Data dodania: 2023-04-14

Wyświetleń: 125

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Komu potrzebne są czatboty? Przegląd możliwości AI

Można błyskawicznie załatwiać sprawy domowe, kontaktować się z ludźmi z całego świata, pracować, czy bawić się w grach losowych po błyskawicznym Spinia login.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o usługach AI, które porównuje się do wyżej wspomnianych kamieni milowych rozwoju technologicznego. Prym wiodą usługi związane z czatbotami, ale plany są niesamowicie rozbudowane i sztuczna inteligencja oraz jej niesamowite możliwości z czasem będzie implementowana do coraz większej liczby usług, robiąc to samo, co smartfony oraz Internet – ułatwiając nam życie.

Czatboty – co robią i dlaczego wokół nich jest aż taki szum?

Jeżeli o czymś nie wiemy praktycznie nic, to nie mamy ochoty tego sprawdzać. Dlatego osoby, które nie mają w swoim otoczeniu nikogo korzystającego z usług popularnych czatbotów, patrzą na ten fenomen z przymrużeniem oka – jak na kolejną niewiele znaczącą ciekawostkę. Jeśli jednak dana osoba zdecyduje się na sprawdzenie możliwości takiego narzędzia, to prawie zawsze doznaje ogromnego szoku.

O czym można rozmawiać z czatbotem?

Dosłownie o wszystkim. Wystarczy wyobrazić sobie ogrom Internetu ze wszystkimi artykułami naukowymi, wpisami ludzi forami internetowymi i wszelkiego rodzaju portalami informacyjnymi i przyswoić sobie tę wiedzę. Tak w skrócie wyglądają możliwości czatbota. To sztuczna inteligencja, która wyszukuje informacje w potężnej bazie danych, interpretuje je zgodnie z danym modelem językowym i formułuje odpowiedź w jak najbardziej przystępnej formie.

Dzięki temu można go zapytać o pogodę na następne dni, poprosić o napisanie życzeń urodzinowych dla mamy, napisać z nim opowiadanie na jakikolwiek temat, czy opracować wiersz. Narzędzie doskonale przydaje się w programowaniu, podpowiadając możliwości kodowania i poprawiając błędy. Można go poprosić o wytłumaczenie dowolnego zjawiska fizycznego/przyrodniczego lub porozmawiać na tematy filozoficzne. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wiedza z Internetu. Dlatego, jeżeli coś nie zostało opublikowane przez człowieka, to czatbot tego nie może wiedzieć. Jeśli jednak weźmie się zasób całego Internetu – wiedzę pochodzącą od miliardów jego użytkowników, to efekt jest naprawdę imponujący – zwłaszcza że technologia jest dopiero na wczesnym etapie. Wystarczy wyobrazić sobie, jak może się rozwinąć w ciągu najbliższych lat…

Inne możliwości – przykład tworzenia animacji oraz obrazów

Przykładem niesamowitych możliwości sztucznej inteligencji są narzędzia generujące obrazy. Wystarczy wpisać kilka słów kluczowych jak najdokładniej opisujących to, co chce się otrzymać i program po kilku chwilach wygeneruje odpowiedni obraz. Polski pejzaż z burzą w formie modernistycznej? Żaden problem. Wszystko zależy od wyobraźni tworzącego. W odpowiednich rękach sztuczna inteligencja potrafi stworzyć naprawdę imponujące rzeczy.

Jak korzystać z usług sztucznej inteligencji?

Okazuje się, że praktycznie każdy może otrzymać dostęp do darmowej sztucznej inteligencji, ponieważ docelowo usługi tego typu mają zarabiać w taki sposób jak wyszukiwarki internetowe – bez pobierania opłat od użytkowników.

Aktualnie najpopularniejsze usługi to:

  • Chat GPT – ogólnie dostępny z opcjonalnym wykupieniem wersji płatnej.
  • Bing Czat – dostępny bez ograniczeń po zapisaniu się do kolejki z konta Microsoft (działa na technologii Chat GPT).
  • Bard – największa konkurencja ChatGPT od firmy Google (na razie niedostępny w Polsce).
  • ALIME – chińska odpowiedź na powyższe usługi, która w założeniu ma oferować podobne możliwości.

Do wyścigu z pewnością dołączą także inni giganci, jak Amazon, czy Meta, ale usługi Microsoftu i Open AI mają już nad nimi bardzo dużą przewagę i to na nich warto się skupić w pierwszej kolejności.

Uwaga! W tejście znajduje się link hazardowy, a  hazard niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych i osobistych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Działaj odpowiedzialnie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena