Perturbacje na rynkach finansowych powodują wzrost stóp procentowych WIBOR. Stawki WIBOR mają zaś istotny wpływ na wysokość rat zaciągniętego kredytu.

Data dodania: 2008-11-18

Wyświetleń: 5510

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

WIBOR to stopa procentowa ustalana na rynku międzybankowym w Warszawie (stąd nazwa: Warsaw Interbank Offerd Rate), WIBOR określa stopę procentową, po jakiej banki działające w Polsce pożyczają sobie nawzajem polską walutę.
Oprócz funkcji pożyczkowo - depozytowej WIBOR spełnia też bardzo ważną dodatkową rolę, mianowicie stawki WIBOR służą do ustalania przez banki oprocentowania udzielanych przez nie kredytów. Zaciągając kredyt hipoteczny lub pożyczkę w banku zobowiązujemy się w umowie kredytowej do spłacania rat wyliczanych w oparciu o dane oprocentowanie. To oprocentowanie składa się z dwóch składników: stopy WIBOR oraz dodatkowego składnika w postaci marży (czyli zysku) banku. Naturalną konsekwencją wzrostu wartości stopy WIBOR jest wzrost oprocentowania kredytu, a co za tym idzie podwyższenie raty kredytu.
Dlaczego WIBOR wzrasta? Przyczyny mogą być różne. Zasadniczo stopa WIBOR odzwierciedla koszt pieniądza (w tym przypadku złotówki) w transakcjach zawieranych między bankami. Jeśli spada wzajemne zaufanie banków do siebie nawzajem, banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze. Wówczas, zgodnie z prawem popytu i podaży, zmniejszona podaż pieniądza powoduje wzrost jego ceny. W tym przypadku ceną jest stopa procentowa, a więc wzrasta wartość stawek WIBOR.
Z drugiej strony, wraz ze wzrostem WIBORu stopniowo zaczyna maleć popyt na pieniądz co doprowadza do ustabilizowania się stawek WIBOR na pewnym zrównoważonym poziomie wyznaczonym przez rynek.
W momencie gdy na rynek wraca zaufanie, banki ponownie zaczynają chętniej pożyczać sobie walutę (wzrasta podaż pieniądza) co prowadzi do spadku WIBORu. Tym samym raty naszych kredytów stopniowo zaczynają maleć.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena