Czyszczenie nagrobków to czynność, którą wykonuje praktycznie każdy z nas przed Wszystkimi Świętymi. Jak należy dbać o grób, aby jego czyszczenie nie nastręczało wiele problemów i kłopotów? Czym czyścić pomnik z granitu i piaskowca? Czy warto zaimpregnować nagrobek? Przeczytaj nasze rady.

Data dodania: 2022-09-29

Wyświetleń: 434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czyszczenie nagrobków

Czyszczenie nagrobków nie musi być trudne, ani skomplikowane. Należy tutaj przestrzegać kilku zasad, które nie tylko doprowadzą nasz nagrobek do lśnienia, ale i nie uszkodzą go. Należy bowiem pamiętać, że wiele preparatów dostępnych na rynku może doprowadzić do powstania nieodwracalnych plam na płycie nagrobnej. Więc jak czyścić nagrobki? Podpowiadamy.

Mycie nagrobków

Mycie nagrobków powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od usunięcia zalegających na płycie głównej liści i igliwia. Współczujemy, jeśli grób Twojego bliskiego znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu. Jesienny opad liści sprawia, że oczyszczanie pomnika nie ma końca. Gorzej, jeśli tego nie zrobimy - gnijące liście pozostawią brunatne plamy na powierzchni kamienia, a dodatkowo mogą spowodować, że pomnik zacznie obrastać mech. Wówczas mamy już duży problem.

Środki do czyszczenia granitu

W każdym sklepie z chemią z pewnością kupisz odpowiedni preparat do mycia nagrobków. Ale czy będzie on skuteczny? Na pewno przed jego zastosowaniem należy przeczytać dokładnie ulotkę i wypróbować go na niewielkim elemencie kamienia. Są bowiem różne środki do czyszczenia pomników - jedne nadają się do granitów, inne do marmurów, a jeszcze kolejne do piaskowców, czy konglomeratów. 

Czym czyścić nagrobki?

Z pewnością wielu z Was zadaje sobie pytanie, czym czyścić nagrobki? Z pomocą przychodzą domowe środki, który każdy z nas posiada w swojej kuchni. Jeśli chcemy wyczyścić nagrobek granitowy, to najlepszym sposobem będzie ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń. Można dodać również odrobinę octu. Wówczas pomnik bardzo szybko doczyścimy z wszelkich zabrudzeń. 

Pomnik można także wyczyścić wodą utlenioną i sodą - należy jednak najpierw sprawdzić, jak kamień zareaguje na taką mieszankę. Tego połączenia używamy do usuwania najtrudniejszych plam na pomniku.

Sok z cytryny zdecydowanie odradzamy przy czyszczeniu nagrobków. Cytryna zawiera kwas, który łatwo wnika w strukturę kamienia i może go łatwo uszkodzić. Z czasem nagrobek może zacząć matowieć, bądź nasiąkać, co doprowadzi do jego przemarzania i mikropęknięć.

Czy granit można czyścić płynem do szyb?

Czy granit można czyścić płynem do szyb? Lepiej tego nie robić. Płyny do szyb są wprawdzie bardzo wygodne w użyciu, jednak mogą pozostawić trwały ślad na nagrobku. Mogą one wnikać w powierzchnię kamienia, a jedynym sposobem na usunięcie powstałych plam będzie demontaż nagrobka i ponowne polerowanie płyty napisowej. 

Jak usunąć wosk z nagrobka?


Wosk z nagrobka należy usunąć delikatnie, najlepiej za pomocą drewnianej szpatułki. Absolutnie nie wolno tutaj stosować drucianych szczotek, które porysują pomnik. Wosk usuwamy oczywiście wówczas, gdy on zastygnie. Świeży, lejący się wosk może tylko jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Gorąca woda to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób usuwania wosku z nagrobka. Można przynieść ją w termosie lub butelce, jeśli mieszkamy bardzo blisko cmentarza.

Niestety niektóre znicze posiadają tłuste substancje, które wnikają wgłąb kamienia i tworzą tłuste, nieestetyczne plamy. Żeby unikać takich problemów w przyszłości, zaleca się stosowanie specjalnych podkładek pod znicze. Są one nie tylko bardzo estetyczne, ale i skutecznie chronią nagrobek przed zanieczyszczeniami z wosku.

Czyszczenie pomników z granitu

Po umyciu nagrobka koniecznie należy wytrzeć go do sucha. Najlepiej użyć do tego miękkiej szmatki. Zapobiega to tworzeniu się nacieków na płycie nagrobkowej. Jeśli koniecznie chcesz użyć szczotki, to pamiętaj, żeby miała ona naturalne włosie. Wszelkie druciaki doprowadzą tylko nagrobek do opłakanego stanu.

Ponieważ nagrobek znajdował się na zewnątrz od lat, jest narażony na szereg wpływów, które mogą obciążać skałę. Mchy, glony, porosty, bakterie i grzyby wydzielają substancje atakujące kamień. Zanieczyszczenia powietrza ze spalin i pyłu również uszkadzają nagrobek, ponieważ cząsteczki mogą osadzać się na kamieniu. Regularne czyszczenie przeciwdziała powstawaniu mchów i porostów. Zawsze postępuj ostrożnie i z rozwagą, żeby nieumyślnie nie uszkodzić kamienia. 

Jak czyścić piaskowiec?

Niestety czyszczenie nagrobków wykonanych z piaskowca graniczy praktycznie z cudem. Jest to budulec bardzo nasiąkliwy, a co za tym idzie, z czasem zaczynają go porastać mchy i porosty. Wnikają one w strukturę kamienia, co sprawia, że są właściwie nieusuwalne. W sklepach są oczywiście dostępne liczne preparaty do usuwania mchu z piaskowca i można je jak najbardziej wypróbować. Nie należy jednak stosować do czyszczenia piaskowców domowych środków, gdyż mogą one odbarwić kamień i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. 

Czyszczenie pomników

Czyszczenie pomników nie jest więc takie proste, jak się niektórym wydaje. Warto się zwrócić z tym problemem do profesjonalnej firmy, która zajmuje się sprzątaniem nagrobków. A jeśli chcemy samemu zająć się czyszczeniem pomników, to musimy przede wszystkim znać budulec, z jakiego jest wykonany nagrobek i dobrać do niego odpowiednie środki czyszczące. Jeżeli chcemy zastosować gotowe preparaty, bądź domowe środki, to najlepiej jest przetestować ich działanie w niewidocznym miejscu na pomniku. 

Czy warto impregnować nagrobki?

Wprawdzie na półkach sklepowych jest wiele dostępnych tego typu preparatów, jednak warto rozważyć ich stosowanie. Przede wszystkim nie wszystkie kamienie są podatne na impregnację, a nieodpowiednie użycie środków impregnacyjnych może na zawsze uszkodzić powierzchnię kamienia. Należy pamiętać, że wszelką impregnację należy przeprowadzać przy słonecznej i suchej pogodzie, gdyż w innym przypadku cały zabieg pójdzie na marne. Decydując się na zaimpregnowanie nagrobka lepiej też wybierać impregnaty na bazie wody, które nie mają w sobie tłustych substancji i nie zaplamią kamienia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena