Prywatne ośrodki leczenia uzależnień są drogą, ale skuteczną pomocą dla osób zmagających się z uzależnieniem. Ich ceny potrafią być jednak bardzo zróżnicowane. Oczywiste jest, że dłuższy pobyt kosztuje więcej, ale istnieje też wiele innych czynników, które różnicują cenę leczenia. Jakie są najważniejsze z nich? 

Data dodania: 2022-07-04

Wyświetleń: 427

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień - od czego zależy koszt pobytu?

Często trudno zdecydować się na leczenie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Cennik takich placówek może odstraszać, zwłaszcza że osoby uzależnione często mają bardzo ograniczony budżet. Bywa, że muszą liczyć na pomoc rodziny i bliskich w celu sfinansowania leczenia. W takim przypadku grono osób zainteresowanych jego ceną się poszerza. Warto więc wiedzieć, za co dokładnie się płaci.

Cena a długość pobytu w ośrodku leczenia uzależnień

Osoba uzależniona może być w różnym stadium rozwoju choroby. Bardziej zaawansowani uzależnieni mogą wymagać dłuższego pobytu. Różne opcje oferują różne prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Cennik oczywiście zmienia się adekwatnie od długości turnusu. Za pobyt dwutygodniowy w ośrodku płaci się kilka tysięcy złotych, a za pobyt 6-tygodniowy lub dłuższy nawet kilkanaście. Mimo to często warto dopłacić, ponieważ krótka terapia może nie przynieść oczekiwanych efektów. Dwutygodniowe turnusy są zazwyczaj traktowane jako pobyty zapoznawcze i podczas ich trwania pacjent nie przechodzi pełnego cyklu terapeutycznego. Aby w pełni wyleczyć uzależnienie, najczęściej potrzebny jest przynajmniej miesiąc.

Cena a standard pokoi w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Warunki pobytu to jedna z podstawowych rzeczy, która różnicuje każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Cennik, podobnie jak w hotelach, będzie wyższy w placówkach o podwyższonym standardzie. Ten również może mieć znaczenie terapeutyczne, ponieważ komfortowy pobyt przekłada się pozytywnie na warunki leczenia. Samo odstawienie substancji, od której pacjent jest uzależniony to już trudnym przeżyciem. Nie warto więc jeszcze bardziej utrudniać mu walki z nałogiem poprzez niski standard ośrodka. Jeśli ten jest dobry, znajdą się w nim wyłącznie pojedyncze lub podwójne pokoje, a pacjenci będą mieli dostęp do telewizji i internetu.

Cena a doświadczenie terapeutów pracujących w ośrodku leczenia uzależnień

Dbałość o dobry personel powinna cechować każdy ośrodek leczenia uzależnień. Cennik tego, który bardziej się na tym skupił, będzie oczywiście wyższy. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą negocjować lepsze warunki płacowe, ale co za tym idzie, zwiększa się koszt pobytu w placówce po stronie pacjenta. Oczywiście to jedna z tych rzeczy, za którą akurat na pewno warto zapłacić więcej. Zawsze warto więc sprawdzaj, czy w ośrodku leczenia uzależnień, do którego zamierzasz wysłać pacjenta lub sam się udajesz, kadry stoją na wysokim poziomie.

Cena a wyżywienie w ośrodku odwykowym

W cenę pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień wliczają się również posiłki, a zatem można liczyć, że im droższy ośrodek, tym lepszej jakości i bardziej zróżnicowana dieta. W tańszych miejscach wszyscy jedzą to samo, ale w droższych można już liczyć np. na potrawy wegetariańskie, bezglutenowe czy takie dostosowane do różnych sposobów żywienia. Jeśli potrzebne ci jest miejsce, które spełni szczególne wymagania pokarmowe, warto byś rozważył zakup turnusu w droższym ośrodku leczenia uzależnień.

Płaci się również za dodatkowe udogodnienia

Nie tylko standard pokoi w poszczególnych placówkach może się różnić, ale też dodatkowe udogodnienia, jakie ma do zaoferowania prywatny ośrodek odwykowy. Cennik będzie straszył wyższymi kosztami, jeśli np. placówka będzie miała basen lub kort tenisowy. Utrzymanie i wyposażenie takich miejsc kosztuje, a więc nikogo nie powinno to dziwić. Także ogrody i parki, którymi często otoczone są te miejsca, wymagają ręki fachowca, a więc generują dodatkowe koszty.

Lokalizacja a cena prywatnego ośrodka leczenia uzależnień

Wiele prywatnych ośrodków leczenia uzależnień znajduje się w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, np. nad morzem albo w górach. Takie miejsca mogą liczyć sobie więcej za turnus, zwłaszcza jeśli te w programie uwzględniają wycieczki organizowane przez prywatne ośrodki odwykowe. Ceny wzrastają z uwagi na koszt wynajęcia przewodnika czy wyżywienia poza placówką. To kolejna ich cecha, którą należy wziąć pod uwagę, kiedy rozważasz, za co warto dopłacać, a za co nie.

Od czego zależy cena pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień? Podsumowanie

Na cenę pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień może wpłynąć wiele czynników. Najważniejsze z nich to koszty zakwaterowania, wyżywienia, płac dla wykwalifikowanych terapeutów i lokalizacji samej placówki. Z reguły im jest ona droższa, tym na usługi lepszej jakości można liczyć. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy za wszystkie z nich opłaca się wydawać więcej. Być może warto skupić się np. na jak najlepszych terapeutach i to na personel zwracać największą uwagę przy wyborze ośrodka? Aby zapłacić mniej można, też szukać promocji, które organizowane są przez ośrodki. Jak widać po tym cenniku ośrodka leczenia terapii, sporo można zaoszczędzić. 

W przygotowaniu artykułu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski, z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień - WANT.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena