Zakłady sportowe dziś nie są dla nikogo zaskoczeniem, a zasady takiego komponowania kuponów, żeby miały one większe szanse na wygraną, są też dość znane. Sytuacja trochę się komplikuje, kiedy dochodzimy do esportów, bo choć wszystko jest na pierwszy rzut oka podobne, to niektóre szczegóły się zmieniają.

 

Data dodania: 2022-06-08

Wyświetleń: 279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak stawiać dobre zakłady na esporty?

Więcej zakładów pobocznych i nie tak jasny zakład główny

Bukmacherzy, którzy przyjmują zakłady na esporty, dość arbitralnie wybierają tematykę zakładu głównego. O ile w grach piłkarskich to dość oczywiste, to już w CS:GO czy DOTA niby można wskazać zwycięzcę spotkania, ale to gry zdecydowanie bardziej złożone niż wiele tradycyjnych sportów i zakład główny niekoniecznie będzie z punktu widzenia gracza najważniejszy, nie zawsze też będzie najłatwiejszy do przewidzenia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych dyscyplin.

Bardzo ważne jest więc to, żeby dość dobrze znać dyscyplinę, w której się stawia. Na GG Bet dostępnych jest kilkadziesiąt różnych dyscyplin esportowych, a każda z nich nieco modyfikuje zasady. Z oczywistych powodów zakłady na CS i WoW-a będą dotyczyły różnych zdarzeń.

Zrozumieć dynamikę

Dynamika rozgrywki to coś, o czym się zwykle nie pamięta, budując kupony – a szkoda, bo wiele od niej zależy. Wracając do sportów tradycyjnych: dynamika w meczu piłki nożnej, nawet jeśli jest wysoka, niekoniecznie przekłada się na wyniki punktowe. Inaczej jest w przypadku piłki ręcznej, gdzie nawet przy ograniczonej dynamice wyniki mogą być naprawdę zróżnicowane. I to samo dotyczy esportu – niektóre gry są szybsze, inne nieco bardziej statyczne. To jednak nie oznacza, że w tych pierwszych jest trudniej przewidywać wyniki niż w drugiej grupie. 

Dynamika rozgrywki ma znaczenie nie jako kryterium wyboru dyscypliny, ale raczej kryterium wyboru zakładu – nie wpływa bowiem bezpośrednio na wynik spotkania. Jest tylko częścią mechaniki rozgrywki i niczym więcej.

Dobre poznanie rynków

Jeśli chodzi o zakłady sportowe, to w światku graczy pokutuje wiele nieuzasadnionych przekonań, dotyczących na przykład tego, że w dyscyplinach mniej znanych trudniej jest wygrać, albo że bukmacherzy ustalają w nich mniej korzystne kursy. Matematyka stojąca za ustaleniem konkretnego kursu nie jest może bardzo skomplikowana, ale zostawmy ją na boku – działa tak samo w przypadku wszystkich dyscyplin i akurat popularność danego sportu czy esportu nie wpływa w istotny sposób na kurs.

To oczywiście nie znaczy, że nie warto zrobić rozeznania na rynkach. Są one bowiem w przypadku esportu bardzo zróżnicowane – obejmują nie tylko najbardziej popularne tytuły gier komputerowych, ale też wirtualne rywalizacje w sportach będących właściwie cyfrowym odbiciem tradycyjnych dyscyplin. Te ostatnie są zresztą prawdopodobnie najlepszym sposobem na wejście w świat esportu dla osób, które do tej pory patrzyły na niego raczej niechętnie.

Nie buduj kuponów z sentymentu

Jeśli znasz niektóre esporty, sam grywasz w wybrane gry, to najpewniej uznajesz, że wiesz o nich sporo i wtedy stawiasz właśnie na takie dyscypliny. Powiedzmy to otwarcie: Twoja wiedza i doświadczenie mają się tak do poziomu spotkań, których dotyczą zakłady, jak poziom Twoich umiejętności piłkarskich do spotkań w Lidze Mistrzów. Oczywiście pewna praktyczna znajomość jest przydatna, ale tylko o tyle, o ile pomaga wybrać najwygodniejsze zakłady poboczne.

Niektóre kasyna używają nawet takiego hasła reklamowego, „kibicuj swojej ulubionej drużynie z zakładem”. Nie. To znaczy – kibicuj komu chcesz, ale zakład ma być przemyślany. Niekoniecznie oczywiście na faworyta, ale jeśli stawiasz na niżej notowaną drużynę z wyższym kursem, to musisz zrobić to świadomie, a nie dlatego, że po prostu komuś życzysz zwycięstwa.

To nie takie trudne

Zakłady bukmacherskie w esportach wcale nie różnią się tak bardzo od tych na zwykłe dyscypliny. Większość niuansów związana jest z konstrukcją nowatorskich dyscyplin, w których jest więcej zakładów pobocznych i możliwych scenariuszy. Mówiąc w skrócie – zanim się założysz, po prostu musisz rozumieć daną dyscyplinę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena