Zabieg wszczepienia implantów to mimo wszystko zabieg inwazyjny. Śruba implantu wkręcana jest w kość, a gabinet stomatologiczny opuszczamy ze szwami na dziąśle. Wszystko to niezbędne jest by dziąsło dobrze się zrosło, a implant zintegrował z kością i dziąsłem. Oczywiście, zabieg przeprowadzany dziś jest przy znieczuleniu miejscowym, więc dla wielu z nas może być praktycznie bezbolesny. Nie można jednak marginalizować zabiegu i negować zaleceń stomatologa. 

Data dodania: 2022-03-25

Wyświetleń: 329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najważniejsze zalecenia po wszczepieniu implantu zębowego

Infekcja bakteryjna, poluzowanie szwów, czy ponadnormatywny obrzęk, które to sami umyślnie lub nieumyślnie możemy sobie zafundować, nie przyspieszą procesu gojenia. Jak zatem dbać o implanty tuż po zabiegu?

2 godziny bez jedzenia

Tak jak w przypadku każdego nawet prostego wypełnienia zaleca się by nie przyjmować pokarmów minimum 2 godziny, a najlepiej do momentu, gdy ustąpi nam zupełnie znieczulenie. Podyktowane jest to faktem, że znieczulenie może spowodować, że pogryziemy sobie wewnętrzną stronę policzka lub też nawet ukruszymy żeby, bo nie będziemy ich czuć.

Kontrola tego co jemy

Pierwsze dwa, trzy dni po zabiegu lepiej unikać gorących jak i zimnych dań. Bądź co bądź otwarta rana w dziąśle będzie wciąż bardzo wrażliwa na temperaturę jedzenia, może dać nam dolegliwości bólowe, których możemy przecież uniknąć. Najlepiej przyjmować pokarmy płynne lub półpłynne, letnie zupy, przeciery. Unikajmy produktów twardych, a już na pewno nie przeżuwajmy ich po stronie gdzie wszczepiony był implant.

Kontrola tego jak jemy

Lepiej unikać przeżuwania i gryzienia pokarmu w miejscu gdzie stawiony był niedawno implant zęba. Dajmy ranom zagoić się w możliwie jak najlepszych warunkach. Wszelkie zalegające w ranie i obok niej resztki pokarmu nie sprzyjają procesom odbudowy tkanek.

Zakaz palenia

Najlepiej nie palić, ale jeśli już musimy, to ograniczmy palenie do niezbędnego minimum. Pomęczmy się trochę przez kilka pierwszych dni. Substancje zawarte w papierosach wpływają bardzo negatywnie na środowisko bakteryjne w jamie ustnej. W pierwszych dniach po wszczepieniu implantów zależy nam na tym by goiły się jak najszybciej i jak najlepiej, w końcu zapłaciliśmy ze nie sporo.

Zakaz picia alkoholu

Wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu to zalecenie stosuje się zawsze w przypadku zabiegów chirurgicznych. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co może opóźnić proces gojenia ran. Nie jest też zalecany w sytuacji, gdy przyjmujemy leki przeciwbólowe. 

Wysiłek fizyczny odłóż na za tydzień

Zaleca się by w okresie kilku a czasem nawet kilkunastu dni po zabiegu nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas wysiłku fizycznego następuje zmniejszenie objętości osocza, a w skutek tego wzrost liczy erytrocytów. Finalnie zwiększa się lepkość krwi, co z kolei zwiększa pracę serca. Tak duże zmiany pracy układu krążenia mogą przełożyć się na ukrwienie nie do końca zagojonej rany, finalnie powodując krwotok. Z tych samych względów zaleca się również, by zrezygnować z wizyt na basenie, saunie czy solarium.

Język z dala od implantu

Ciekawość to nasza wspólna cecha. Niestety manipulując językiem w miejscu wszczepieniu implantu można tylko pogorszyć stan rany. To samo tyczy się dotykania dziąsła palcami.

Codzienna higiena

Okolicę implantu lepiej omijać podczas szczotkowania w pierwszych dniach po zabiegu. Włosie szczotki może bowiem mechanicznie uszkodzić dziąsło, niezagojoną jeszcze ranę. Dajmy jej czas by się zabliźniła. Pierwszego dnia po zabiegu lepiej wstrzymać się z zabiegami higienicznymi. Dopiero drugiego dnia można je rozpocząć. Zaleca się zacząć od płukania płynem bakteryjnym najlepiej trzy razy dziennie – po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Płyn ma zastąpić nam w pierwszych dniach szczoteczkę i pastę do zębów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena