Infekcja bakteryjna, poluzowanie szwów, czy ponadnormatywny obrzęk, które to sami umyślnie lub nieumyślnie możemy sobie zafundować, nie przyspieszą procesu gojenia. Jak zatem dbać o implanty tuż po zabiegu?
2 godziny bez jedzenia
Tak jak w przypadku każdego nawet prostego wypełnienia zaleca się by nie przyjmować pokarmów minimum 2 godziny, a najlepiej do momentu, gdy ustąpi nam zupełnie znieczulenie. Podyktowane jest to faktem, że znieczulenie może spowodować, że pogryziemy sobie wewnętrzną stronę policzka lub też nawet ukruszymy żeby, bo nie będziemy ich czuć.
Kontrola tego co jemy
Pierwsze dwa, trzy dni po zabiegu lepiej unikać gorących jak i zimnych dań. Bądź co bądź otwarta rana w dziąśle będzie wciąż bardzo wrażliwa na temperaturę jedzenia, może dać nam dolegliwości bólowe, których możemy przecież uniknąć. Najlepiej przyjmować pokarmy płynne lub półpłynne, letnie zupy, przeciery. Unikajmy produktów twardych, a już na pewno nie przeżuwajmy ich po stronie gdzie wszczepiony był implant.
Kontrola tego jak jemy
Lepiej unikać przeżuwania i gryzienia pokarmu w miejscu gdzie stawiony był niedawno implant zęba. Dajmy ranom zagoić się w możliwie jak najlepszych warunkach. Wszelkie zalegające w ranie i obok niej resztki pokarmu nie sprzyjają procesom odbudowy tkanek.
Zakaz palenia
Najlepiej nie palić, ale jeśli już musimy, to ograniczmy palenie do niezbędnego minimum. Pomęczmy się trochę przez kilka pierwszych dni. Substancje zawarte w papierosach wpływają bardzo negatywnie na środowisko bakteryjne w jamie ustnej. W pierwszych dniach po wszczepieniu implantów zależy nam na tym by goiły się jak najszybciej i jak najlepiej, w końcu zapłaciliśmy ze nie sporo.
Zakaz picia alkoholu
Wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu to zalecenie stosuje się zawsze w przypadku zabiegów chirurgicznych. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co może opóźnić proces gojenia ran. Nie jest też zalecany w sytuacji, gdy przyjmujemy leki przeciwbólowe.
Wysiłek fizyczny odłóż na za tydzień
Zaleca się by w okresie kilku a czasem nawet kilkunastu dni po zabiegu nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas wysiłku fizycznego następuje zmniejszenie objętości osocza, a w skutek tego wzrost liczy erytrocytów. Finalnie zwiększa się lepkość krwi, co z kolei zwiększa pracę serca. Tak duże zmiany pracy układu krążenia mogą przełożyć się na ukrwienie nie do końca zagojonej rany, finalnie powodując krwotok. Z tych samych względów zaleca się również, by zrezygnować z wizyt na basenie, saunie czy solarium.
Język z dala od implantu
Ciekawość to nasza wspólna cecha. Niestety manipulując językiem w miejscu wszczepieniu implantu można tylko pogorszyć stan rany. To samo tyczy się dotykania dziąsła palcami.
Codzienna higiena
Okolicę implantu lepiej omijać podczas szczotkowania w pierwszych dniach po zabiegu. Włosie szczotki może bowiem mechanicznie uszkodzić dziąsło, niezagojoną jeszcze ranę. Dajmy jej czas by się zabliźniła. Pierwszego dnia po zabiegu lepiej wstrzymać się z zabiegami higienicznymi. Dopiero drugiego dnia można je rozpocząć. Zaleca się zacząć od płukania płynem bakteryjnym najlepiej trzy razy dziennie – po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Płyn ma zastąpić nam w pierwszych dniach szczoteczkę i pastę do zębów.