Często się zdarza, że właściciele wszelkiego rodzaju nieruchomości nie posiadają ich pełnej dokumentacji technicznej. W szczególności jest to dość powszechne zjawisko w odniesieniu do obiektów wzniesionych przed wielu laty, które to przechodziły z rąk do rąk poszczególnych osób. Nie należy się temu dziwić, bo w końcu tego rodzaju dokumenty nie są potrzebne przy codziennej eksploatacji. Zdarzają się jednak pewne sytuacje, w których wymagane jest od gospodarza dysponowania dokładnymi planami.

Data dodania: 2022-02-22

Wyświetleń: 737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Inwentaryzacja budynku – na czym polega? Kto może ją wykonać?

Jeśli ich nie posiada, co w takiej sytuacji powinien zrobić? I kto może mu w tym pomóc, by sporządzić ich komplet? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie poniżej!

Co to jest inwentaryzacja budynku?

O ile planujecie w niedalekiej przyszłości kupno, sprzedaż czy też remont nieruchomości, musicie w pierwszej kolejności zadbać o uzyskanie pozwolenia na zmianę konstrukcji mienia. Na pomoc w tym działaniu może wam przyjść inwentaryzacja budynku, która w zależności od celu, w jakim zostanie przeprowadzona, może przyjąć mniej lub bardziej obszerną formę.

Z reguły rzetelnie wykonana inwentaryzacja budynku, zawiera szczegółową dokumentację rysunkową oraz fotograficzną, a także niezbędne rzuty techniczne działki oraz kondygnacji. Jest po prostu niczym innym, jak projektem technicznym, który przedstawia rzeczywisty stan nieruchomości. Jest istotnym elementem w kontekście planowania przebudowy domu, ponieważ to właśnie na jej podstawie można sporządzić stosowny dokument nadbudowy, czy może nawet zmiany podziału niektórych pomieszczeń.

Czasami prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji budynku wymaga rozbudowania wspomnianych części składowych dokumentu o dodatkowe elementy. Mogą nimi być na przykład: wskazywanie na rzutach zakończeń mediów (kanalizacja, elektryka, woda) czy trójwymiarowe modele projektu (formaty 2D czy 3D).

Z tego też względu polska firma świadcząca usługi w różnych obszarach budownictwa, Metris, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, uzupełniła swoją ofertę o dodatkowe pozycje w tym zakresie. Dokładniej rzecz ujmując, mowa tutaj o dokumentacji fotograficznej, która realizowana jest przez nich w formie:

  • tradycyjnych zdjęć o wysokiej rozdzielczości,
  • zdjęć sferycznych w 360 stopniach,
  • zdjęć z drona,
  • ortoobrazów,
  • nagrań odcinków dróg z możliwością pomiarów ich długości oraz powierzchni uszkodzeń.

Dopiero na podstawie takiej dokumentacji jest możliwe opracowanie stosownego projektu przebudowy, które w późniejszym czasie może zaowocować pozwoleniem na remont.

Kto ma prawo wykonać inwentaryzację budynku?

Prawo do sporządzenia dokumentacji technicznej obiektu, czyli inwentaryzacji budynku, ma osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Mowa tutaj w szczególności o doświadczonym inżynierze lub techniku, który posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Na tych osobach jednak droga do dostania pozwolenia na remont się kończy. A mianowicie, inspektor budowlany urzędu gminy, przyjmując wniosek w związku z prośbą o zmianę jakiejkolwiek z konstrukcji elementów domu, zażąda również przedstawienia opinii lub ekspertyzy budowlanej. Ta pierwsza ma to do siebie, że jest oceną stanu budynku. Wystawiona jest przez fachowca na podstawie oględzin oraz po przestudiowaniu dostępnej dokumentacji projektowej. Z reguły nie jest zawsze jednoznaczna, ponieważ oparta jest na doświadczeniu eksperta. Natomiast ekspertyza budowlana jest trochę szerszym pojęciem, ponieważ w jej przypadku opracowanie zawiera również sprawdzalne elementy, takie, jak:

  • konieczne obliczenia,
  • pomiary ujęć oraz pomieszczeń konstrukcji,
  • obiektywne badania materiałów.

Jak widać, w tym przypadku wnioski oparte nie są tylko na intuicji, tym samym stając się bardziej konkretnym i wiarygodnym dokumentem. Tutaj prawo do przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej ma rzeczoznawca, który posiada dyplom wyższej uczelni technicznej ze specjalnością oraz uprawnieniem do wykonywania swojego zawodu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena