Czy rodzaj prowadzonej działalności ma wpływ na wybór typu PP?

Data dodania: 2008-11-13

Wyświetleń: 3648

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właściciel PP przed rozpoczęciem działania własnego Programu staje między innymi przed wyborem kierunku, w którym podąży jego Program Partnerski, a także czym będą zajmowali się jego Partnerzy i do czego mają się oni przyczyniać. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj działalności, którą prowadzimy: czy jest to na przykład typowy sklep internetowy, czy może towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jakie możliwości wyboru ma zatem właściciel PP?

Kryterium, które należałoby tutaj wziąć pod uwagę to prowizja, a dokładniej - od czego ma być ona przyznawana Partnerom.

Jednym z wariantów do wyboru w tym kryterium jest Program Partnerski typu "Pay Per Click" (PPC), gdzie prowizję generuje przede wszystkim klikanie w bannery lub linki danego Partnera. W przypadku tego typu Programu Partnerskiego prowizje są zazwyczaj bardzo niskie, a dla promującego najważniejsza jest głównie ilość kliknięć, natomiast dla właściciela PP liczy się wysoka oglądalność strony, w czym pomaga sobie Programem Partnerskim, gdzie Partnerzy generują dodatkowy ruch.

Innym rodzajem jest "Pay Per Lead" (PPL), gdzie prowizja przyznawana jest za wykonanie jakiejś określonej czynności przez osobę, do której dotarł Partner. Przykładowo może to być wypełnienie formularza subskrypcji na danej stronie, czy też ankiety. W tym miejscu dla Partnera już nie liczy się tylko ilość kliknięć, ale ilość osób, które z jego polecenia zdecydowały się wykonać to, o co ich poproszono. Dla właściciela serwisu natomiast ważne jest zainteresowanie tematem od strony Klientów, poznawanie ich opinii, zbieranie adresów mailowych lub innych niezbędnych danych do wykorzystania w przyszłości. Często spotykamy się z tym typem Programów Partnerskich w przypadku serwisów działających w dziedzinie ubezpieczeń, doradztwa finansowego itp.

Zdecydowanie najczęściej spotykanym rodzajem Programów Partnerskich jest "Pay Per Sale" (PPS), czyli taki Program Partnerski, gdzie prowizja przyznawana jest osobie polecającej bezpośrednio od sprzedaży jakiegoś produktu, czy też usługi. Prowizje zazwyczaj są tutaj najwyższe (w porównaniu do PPL oraz PPC), a Partnerowi nie zależy tylko na tym, aby jak najwięcej osób przechodziło na daną stronę przez jego link, czy też banner, ale głównie na tym, aby z jego polecenia dokonywano zakupu. Tego typu Programy Partnerskie spotykane są w sklepach internetowych, czyli w serwisach ukierunkowanych na zakupy w Sieci, a właściciel PP za sprawą Partnerów stawia na zwiększenie sprzedaży, dodatkową reklamę, czy też lepszą oglądalność.

W świecie Programów Partnerskich można również dostrzec PP, które oferują swoim Partnerom mieszane typy prowizji. Kombinacje i możliwości zależą już tylko od pomysłu właścicieli i ich decyzji, czy chcą urozmaicić i uatrakcyjnić własny Program Partnerski, czy jednak skupić się na określonym typie Programu Partnerskiego i budować swój wizerunek w jedną stronę.

Jeżeli interesuje Cię, jakie konkretne polskie Programy Partnerskie oferują dany typ prowizji, możesz to sprawdzić w Porównywarce Programów Partnerskich Netigo.pl, wybierając jako kryterium porównawcze właśnie typ PP.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena