Meble z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Kochają je miłośnicy przytulnych wnętrz, natury i estetyki. Większość z nas kupując meble drewniane, nie zastanawia się nad ich pielęgnacją. Niektórym może wydawać się to zbyt trudne, innym z kolei niepotrzebne. Podpowiadamy, jak dbać o meble drewniane olejowane, aby cieszyły pięknym wyglądem przez długi czas.

Data dodania: 2022-01-24

Wyświetleń: 488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Meble z drewna olejowanego – jak je pielęgnować

Drewno olejowane – pielęgnacja i konserwacja mebli

Istnieją trzy metody zabezpieczania drewna. Od tego, jaką metodą zabezpieczone są nasze meble, zależy to, jak należy o nie dbać. Mamy zatem olejowanie, woskowanie oraz lakierowanie. Dziś przyjrzymy się meblom olejowanym i podpowiemy jak je pielęgnować.

Olejowanie należy do ekologicznego sposobu wykańczania powierzchni mebli. Wnika głęboko w strukturę mebli, dzięki czemu na ich powierzchni nie tworzy się wyczuwalna powłoka, jak w przypadku drewna lakierowanego. Dbanie o meble olejowane na co dzień jest bardzo proste. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć powierzchnię lekko wilgotną ściereczką. Na rynku dostępne są też nawilżane ściereczki do mebli drewnianych, które usuwają brud i kurz. Przed ich zakupem warto sprawdzić, do jakich mebli są one przeznaczone. Dostępne są bowiem ściereczki do drewna uniwersalne lub przeznaczone do wybranej powierzchni drewna, na przykład tylko lakierowanej.

Dodatkowo warto regularnie pielęgnować drewno olejowane, średnio co kilka miesięcy przeprowadzając olejowanie. Jeśli nasze meble nie są narażone na ekstremalne warunki, nie musimy sięgać po drogie specyfiki. Wystarczy, że użyjemy oleju roślinnego. Przed rozpoczęciem konserwacji, pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu powierzchni.

Jaki olej wybrać? Przy zakupie mebli olejowanych warto spytać sprzedawcę, czym zabezpieczono ich powierzchnię. W przyszłości możemy zabezpieczać je tym samym rodzajem oleju. Pamiętajmy, że przy odświeżaniu mebli olejem drewno może nieco ściemnieć.

Jak uniknąć plam na meblach drewnianych?

Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że drewno nie lubi wody. Pod jej wpływem drewno pęcznieje i zmienia barwę, tracąc pierwotny wygląd. To ważne zwłaszcza w przypadku drewna olejowanego. Jeśli niechcący rozlejemy płyn na naszych meblach, ważne, by osuszyć powierzchnię tak szybko, jak to możliwe. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać na meblach mokrych przedmiotów, na przykład kubka z mokrym spodem. Jeśli pozostawimy mokre przedmioty na drewnie zbyt długo, na powierzchni mebli powstanie plama.

Znamy już odpowiedź, czym czyścić meble drewniane. Do usunięcia brudu i kurzu wystarczy wilgotna, miękka ściereczka. Z kolei do odświeżenia będziemy potrzebować oleju. Pamiętajmy też, aby na meblach nie stawiać mokrych przedmiotów. Dbanie o nasze meble olejowane z pewnością sprawi, że ich piękno będzie w naszym wnętrzu na dłużej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena