Gdzie zamówić szafę na wymiar albo unikatowy stół wykonany według indywidualnego projektu? Warto poszukać w okolicy dobrej pracowni stolarskiej, w której pracują rzemieślnicy z pasją i doświadczeniem. Po czym można poznać właściwego wykonawcę?

Data dodania: 2023-11-16

Wyświetleń: 74

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cechy dobrej pracowni stolarskiej

Wysokiej jakości materiały

Meble z płyt można kupić w każdym sklepie meblowym, natomiast te z litego drewna należą do rzadkości. Jednak to właśnie naturalne drewno jest bezkonkurencyjne pod względem solidności, trwałości i wyglądu. Dlatego dobra pracownia stolarska będzie miała w swojej ofercie również meble z litego drewna. Najpewniej nie będzie to jeden rodzaj drewna, ale kilka - np. bukowe, dębowe, jesionowe, z orzecha włoskiego czy drzew egzotycznych. Doświadczony stolarz wie również, że drewno warto połączyć z innymi materiałami (np. szkłem, stalą, miedzią, skórą, żywicą epoksydową) i tym samym stworzyć prawdziwie szlachetny i oryginalny mebel.

Nowoczesne narzędzia i urządzenia

Drewno jest materiałem wdzięcznym w obróbce, ale przestarzałe narzędzia mogą spowodować, że mebel będzie niestarannie wykończony. Dlatego profesjonalny rzemieślnik inwestuje nie tylko w wysokiej jakości surowce, ale również w maszyny i urządzenia stolarskie. Można tutaj wymienić:

  • maszyny do wstępnej obróbki materiału (np. różnego rodzaju piły);
  • sprzęt umożliwiający uzyskanie bardziej skomplikowanych kształtów (centra obróbcze CNC, strugarki, frezarki, wiertarki);
  • urządzenia zapewniające staranne wykończenie (np. szlifierki, okleiniarki, prasy do forniru).

Doświadczenie stolarza

Jakość materiału i nowoczesne urządzenia są ważne, jednak równie istotnym czynnikiem jest doświadczenie stolarza. Dobry rzemieślnik wie, jak postępować z drewnem, żeby meble zyskały szlachetny wygląd i jednocześnie były odporne na czynniki zewnętrzne (np. wilgoć w łazience, odparzenia po gorących naczyniach, uszkodzenia mechaniczne). Doświadczony stolarz wie również, co może polecić klientowi, a jakie rozwiązanie lepiej odradzić, np. ze względu na specyfikę danego rodzaju drewna. Poza tym każdy wykonany projekt sprawia, że stolarz doskonali swój kunszt i tym samym może zapewniać coraz wyższą jakość mebli.

Meble na zamówienie według indywidualnego projektu

Dobra pracownia stolarska nie bazuje wyłącznie na gotowych projektach. Klient może zlecić sporządzanie indywidualnego projektu na podstawie najważniejszych wytycznych (np. wymiarów, kolorystyki, funkcjonalności) albo samodzielnie wykonanego szkicu. Pracownia przystąpi do realizacji dopiero po konsultacjach i zatwierdzeniu ostatecznej wersji projektu. Dzięki temu gotowy mebel nie będzie (negatywnym) zaskoczeniem dla klienta i w 100% spełni pokładane w nim oczekiwania.

Wykonane meble najlepszą wizytówką firmy

Krzywe krawędzie, zacieki od lakieru, źle dopasowane drzwiczki, odspajające się fragmenty, źle wyszlifowana powierzchnia - meble z tymi wadami z pewnością nie będą najlepszą reklamą pracowni. Po znalezieniu stolarza warto zatem dokładnie obejrzeć wykonane przez niego realizacje. Obecnie jest to dość łatwe, ponieważ nawet niewielkie rodzinne firmy promują swoją działalność w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. Najlepszą wizytówką firmy będą zdjęcia wyprodukowanych już mebli. Czasami dostarczają je zadowoleni klienci, dzięki czemu można zobaczyć, jak dany mebel prezentuje się w pomieszczeniu i w towarzystwie innych sprzętów.

Ważne pierwsze wrażenie

W przypadku mebli na zamówienie często jest tak, że klient typuje kilku potencjalnych wykonawców, a następnie podejmuje decyzję o współpracy na podstawie tzw. „pierwszego wrażenia”. Niewątpliwie profesjonalna stolarnia powinna dbać o jakość obsługi klienta, dlatego bardzo ważnym aspektem jest sprawna komunikacja. Nie wszyscy klienci będą mogli przyjechać osobiście, dlatego ważne jest, żeby pracownik firmy sprawnie odpowiadał na maile, oddzwaniał czy reagował na zapytania w mediach społecznościowych. Poza tym pracownia jeszcze przed przyjęciem zlecenia powinna zapewniać klientowi transparentne warunki współpracy. Z pewnością takie informacje jak cena mebla, termin wykonania, forma i koszt dostawy pomogą klientowi w wyborze wykonawcy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena