Cała kolekcja sprzętów z sieciówki czy meble na zamówienie wykonane w pracowni stolarskiej? Przy wyborze mebli można kierować się różnymi kryteriami: ceną, dostępnością, jakością, potrzebami domowników, wymiarami pomieszczenia. Warto przy tym rozważyć wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań.

Data dodania: 2023-07-13

Wyświetleń: 110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Meble z sieciówki czy meble na zamówienie - co wybrać?

Meble z sieciówek - jakie wady warto wziąć pod uwagę?

Meble dostępne w sieciówkach produkowane są w ilościach hurtowych, więc siłą rzeczy niektórym klientom może trafić się egzemplarz z wadą fabryczną. Co więcej, przystępna cena takich mebli może wynikać z zastosowania kiepskiej jakości materiałów albo niestarannego wykonania. Oczywiście w sieciówkach można również znaleźć solidne meble, jednak kolejną wadą takich sprzętów jest powtarzalność. Im bardziej popularny mebel lub seria mebli, tym większa szansa na to, że podobny wystrój mieszkania ma sąsiadka, kolega z pracy, brat, kuzynka itp. Trzeba również liczyć się z tym, że nawet w dobrze zaopatrzonej sieciówce można nie znaleźć modelu, który będzie doskonale dopasowany do potrzeb czy wymiarów pomieszczenia.

Największe zalety mebli z sieciówek

Sprzęty z sieciówek często są dostępne od ręki, więc jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą czekać na meble na zamówienie. W przypadku popularnych marek meblowych klient zwykle może liczyć na bardzo duży wybór produktów. Niektóre z nich są ponadczasowe, inne zgodne z najnowszymi trendami. Co więcej, meble z sieciówek często dostępne są w całych kolekcjach. Dzięki temu klient może od razu umeblować całe pomieszczenie i nie musi zastanawiać się, czy poszczególne sprzęty do siebie pasują. Nie da się również ukryć, że meble z sieciówek często są tańsze niż meble na zamówienie, co ma duże znaczenie przy ograniczonym budżecie.

O czym pamiętać, zamawiając meble u stolarza?

Największą wadą mebli produkowanych na indywidualne zamówienie jest to, że trzeba na nie czekać. Jak długo? To zależy m.in. od wielkości i rodzaju mebla, liczby zleceń przyjętych przez stolarnię, liczby pracowników oraz dostępności materiałów. Poza tym takie sprzęty zwykle kosztują więcej niż te z sieciówek. Dlaczego? Otóż dobra pracownia stolarska bazuje na litym drewnie i wysokiej jakości materiałach drewnopochodnych, a ponadto poświęca długi czas na wyprodukowanie jednego modelu o indywidualnych parametrach. Niemniej meble na zamówienie nie muszą być znacznie droższe, ponieważ w przeciwieństwie do sieci meblowych, małe stolarnie nie ponoszą ogromnych kosztów związanych z zatrudnieniem, produkcją czy promocją.

Meble na zamówienie - najważniejsze zalety

Mimo zwykle wyższej ceny i dłuższego czasu oczekiwania meble wykonane na zamówienie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlaczego? Takie meble są projektowane w oparciu o potrzeby użytkowników i wymogi pomieszczenia, dzięki czemu są znacznie lepiej dopasowane niż meble z sieciówki. Klient może sam decydować o najważniejszych parametrach mebla, takich jak:

  • wymiary (długość, szerokość, głębokość);
  • kolorystyka;
  • metoda wykończenia (lakier, wosk, olej, surowe, okleina, fornir);
  • funkcjonalność (np. liczba szuflad w szafce, łóżko z pojemnikiem lub bez, stół rozkładany lub nierozkładany);
  • typ mebla (wolnostojący/w zabudowie, podwieszany/stojący).

Co więcej, meble na zamówienie z reguły są solidne i starannie wykonane, ponieważ małe pracownie stolarskie nie mogą sobie pozwolić na negatywne opinie klientów, a jednocześnie muszą czymś konkurować z dużymi sieciówkami (jeśli nie ceną, to jakością).

Co wybrać - meble z sieciówki czy na zamówienie?

Przy nierozstrzygniętym sporze można zdecydować się na salomonowe rozwiązanie. Otóż niektóre sprzęty można kupić w sieciówce, a inne zamówić u stolarza. Dzięki temu można umeblować mieszkanie szybciej, a jednocześnie nie trzeba rezygnować z unikalnego akcentu, np. w postaci stołu z litego drewna z dodatkiem żywicy epoksydowej. Poza tym meble na zamówienie pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniach wąskich i nieustawnych (np. w małej sypialni na poddaszu), z kolei gotowymi sprzętami można umeblować np. część wypoczynkową w dużym salonie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena