Przez jakiś czas mogło się wydawać, że drewniane meble odejdą do lamusa. Kiedy katalogi wypełniły się designerskimi modelami z tworzyw sztucznych, drewno zostało nazwane materiałem przestarzałym i niepraktycznym. Ale przecież jego właściwości się nie zmieniły, więc dlaczego przedwcześnie ogłaszać koniec epoki mebli drewnianych?

Data dodania: 2021-01-07

Wyświetleń: 505

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obwieściłeś koniec drewnianych mebli - poczekaj!

Estetyka? Prawie wyłącznie drewno

Tworzywa sztuczne to wspaniały materiał… na meble do katalogów. Bez względu na to, jakby ich producenci nie zaklinali rzeczywistości, drewno będzie zawsze się pięknie starzało. To jeden z tych materiałów, obok stali nierdzewnej i aluminium, które z wiekiem mocno się zmieniają, ale to nie znaczy, że stają się brzydsze. Wręcz przeciwnie – wielu miłośników mebli drewnianych wręcz liczy na to, że po dziesięciu czy dwudziestu latach zmienią one delikatnie swój wygląd. Żadne tworzywo sztuczne nie jest w stanie dać podobnych wrażeń estetycznych. To, że kolory drewna można zmieniać, dobierając gatunki, impregnując je, malując lub bejcując, to już przy tym jedynie kropka nad i.

Funkcjonalność absolutna

Osobom niezorientowanym w temacie łatwo jest uwierzyć w ogólnikowe stwierdzenia, które mówią, że na przykład drewno jest wrażliwe na wilgoć. A tak nie jest, a przynajmniej nie musi być. Drewniane meble, w zależności od tego, z jakiego gatunku są wykonane, mogą wyróżniać się bardzo szczególnymi właściwościami. Są takie gatunki drewna, które są z natury bardzo odporne czy to na wodę, czy na promieniowanie UV. A te, które są jednak bardziej wrażliwe, można w dość prosty technologicznie sposób przed szkodliwymi czynnikami zabezpieczyć, niekoniecznie zmieniając przy tym znacząco ich wygląd. Drewno można też dowolnie kształtować i łączyć różne gatunki, całej konstrukcji zapewniając sztywność, sprężystość, odporność i – choć tylko do pewnego stopnia – lekkość.

Aranżacyjna wszechstronność

Jedną z największych zalet drewnianych mebli jest ich uniwersalność aranżacyjna. O ile nowoczesne, designerskie konstrukcje pasują do stylu boho, industrialnego i na siłę da się je wepchnąć w minimalizm, to drewniane łóżko czy szafa nie tylko może trafić do tych paru stylów, ale też do zdecydowanej większości wnętrz w innych aranżacjach i tam, gdzie nie ma żadnego dominującego stylu. Jednocześnie drewniane meble można w dowolnym momencie przemalować, zmieniając ich wygląd – nie jest to podyktowane chęcią maskowania wad, a jedynie zmiany wyglądu. Zwykle jednak nawet tego nie trzeba: meble drewniane mają w sobie pierwiastek wszechstronności, dzięki któremu zawsze wyglądają doskonale.

Indywidualizm jest w cenie

Meble drewniane są zawsze niepowtarzalne. Sam fakt, że powstają z naturalnych materiałów, jest tego najlepszą gwarancją. Można nadawać drewnu dowolny kształt, ale rysunki słojów i subtelne gradienty kolorystyczne zawsze pozostaną cechą indywidualną. Można oczywiście zakryć je odpowiednią farbą, ale wtedy i tak fakt, że meble drewniane produkowane są w krótszych seriach, sprawi, że będzie można uznać je za praktycznie niepowtarzalne. To ważna cecha dla wielu osób, którym zależy właśnie na takiej subtelnej formie wyróżnienia się z tłumu. Zresztą dobrze dowodzi tego fakt, że niekiedy drewniane meble i te wykonane z tańszych surowców powstają na kanwie tego samego projektu – o tym, że drewniane są w takich parach chętniej wybierane, jeśli tylko cena nie stanowi ograniczenia, nie trzeba chyba przypominać.

Ograniczenia? Głównie przy masowej produkcji

Przeciwnicy drewnianych mebli twierdzą, że przecież nie każdy projekt da się zrealizować. Otóż błąd. Z drewna dobry producent mebli drewnianych może wyprodukować dowolne meble. Ograniczenia mają charakter technologiczny – pewnych procesów nie da się łatwo zautomatyzować, więc wpłynie to na cenę, zawsze pozostanie ważna kwestia wyboru surowca odpowiedniej jakości, bo przecież drewna nie da się partiami wyprodukować, jak aluminium albo ABS-u. Nie są to jednak problemy niemożliwe do obejścia – producenci mebli drewnianych robią to na co dzień, tworząc meble, które jeszcze przez długie dekady będą synonimami piękna, prestiżu i funkcjonalnej elegancji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena