Meble lakierowane charakteryzują się gładką i śliską powierzchnią. W poprzednich tekstach opisywaliśmy pielęgnację mebli woskowanych i olejowanych. Dziś bierzemy pod lupę meble lakierowane. Czym się wyróżniają? Jak o nie dbać? Podpowiadamy w tekście niżej.

Data dodania: 2022-03-30

Wyświetleń: 300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Meble lakierowane – jak o nie dbać

Lakier a pielęgnacja mebli drewnianych

Sporą popularnością cieszą się nowoczesne meble do sypialni lakierowane. Dlaczego? Lakier i nowoczesny design idą bowiem w parze. Podkreślają styl gładkich mebli w jednolitym kolorze, na przykład białym lub czarnym. Powodzeniem cieszą się także lakierowane meble kuchenne. W obu przypadkach lakierowana powierzchnia nadaje wnętrzu elegancji. Ze względu na rodzaj zastosowanego lakieru wyróżniamy drewno lakierowane o różnym stopniu połysku. Możemy osiągnąć wykończenie matowe, z połyskiem, z wysokim połyskiem, półmatowe i satynowe.

Wygląd to jednak niejedyna zaleta lakierowanych mebli. Lakier zabezpiecza drewnianą powierzchnię mebli przed wpływem wilgoci i powstawaniem plam. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najmniejszej ingerencji w kolor mebla. 

Oprócz walorów estetycznych i właściwości zabezpieczających lakier ma jeszcze jedną zaletę. Chodzi o łatwość czyszczenia powierzchni lakierowanych. Wystarczy użycie delikatnej ściereczki. Nie musimy inwestować w kosztowne środki do czyszczenia. Meble lakierowane są zatem nie tylko piękne, ale i mało wymagające.


Rodzaje lakierów do drewna

Lakiery dzielimy na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Istnieje też podział wewnątrz tych dwóch grup. Wśród lakierów wodnych rozróżniamy lakiery akrylowe, wodne poliuretanowe i akrylowo-poliuretanowe. Z kolei wśród lakierów rozpuszczalnikowych mamy lakiery poliuretanowe, olejne i nitro.

Wodorozcieńczalne lakiery są mniej toksyczne od lakierów rozpuszczalnikowych. Nie wydzielają również nieprzyjemnego zapachu. Pozostałe właściwości zależą od wybranego rodzaju lakieru wodorozcieńczalnego. Czas schnięcia w zależności od rodzaju wynosi już od jednej do kilku godzin.

Lakiery rozpuszczalnikowe z kolei lepiej wytrzymują uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj lakieru, będziemy musieli zastosować wcześniej podkład. Chroniąca farba przygotowuje powierzchnię pod zastosowanie lakieru.

Lakierowane meble zachwycają pięknym wyglądem. Pasują zwłaszcza do wnętrz urządzonych w stylu glamour i nowoczesnym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena