Proces budowy nowego domu rozpoczyna się jeszcze na długo przed samym wylaniem fundamentów. Proces budowy jest najbardziej efektywny, jeśli najpierw zostanie opracowany dobry plan i znajdziemy uczciwego, kompetentnego wykonawcę. Obecnie na rynku jest mnóstwo fachowców, ale żeby uniknąć kosztownych błędów podczas procesu budowy warto zaplanować wcześniej kilka ważnych kroków.

Data dodania: 2022-01-18

Wyświetleń: 386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dobrze zaplanować budowę domów?

Przede wszystkim warto zacząć od rozważenia budżetu. Gdy tylko zaczniemy myśleć o budowie domu, opracujmy sobie plan, na ile możemy sobie pozwolić jeśli chodzi o wydatki i ile będzie nas faktycznie taka budowa domu kosztować. Pomocne może okazać się skorzystanie z kalkulatora budowy domu, który pomoże nam określić potrzebny wkład finansowy. Faza budżetowania tak naprawdę pomaga nam porównać swoje pragnienia z realistyczną oceną tego, na co możemy sobie pozwolić. Pozwoli ocenić nam czy pojawi się potrzeba wzięcia kredytu budowlanego czy hipotecznego czy poradzimy sobie bez dodatkowego dofinansowania. Ważne żeby określić na jak duży kredyt możemy sobie pozwolić w oparciu o swoje dochody i inne zobowiązania finansowe. Jednocześnie, ten wczesny etap obejmuje sprawdzenie, ile będą kosztować różne elementy nowego domu, w tym sama ziemia, architekt lub projektant, generalny wykonawca, który będzie zarządzał projektem, materiały budowlane oraz urządzenia i elementy wyposażenia wnętrz. Jest to skomplikowany, czasochłonny proces, który tak naprawdę powinien rozpocząć się na wiele miesięcy przed rozpoczęciem samej budowy. Nierzadko potrzeba aż dwóch lat, aby dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i możliwości, zanim podpiszemy umowę z inwestorem.

Co się wiąże z umową na budowę domu?

Najważniejszą sprawą jest, aby pamiętać o stworzeniu pisemnej, podpisanej przez każdą ze stron umowy z każdym zatrudnionym przy budowie domu specjalistą. Najważniejsze umowy to umowa z generalnym wykonawcą, a także z projektantem domu lub architektem, jeśli są oni częścią procesu powstawania naszego domu. Oczywiście im więcej osób zostanie zatrudnionych przy budowie domu tym koszty wzrosną, ale z drugiej strony z pewnością zyskamy gwarancję fachowego i szybkiego wykonania założonego planu. Co wchodzi w skład umowy budowlanej? Umowa na budowę nowego domu będzie szczegółowo opisywać projekt i zawierać listę wszystkich materiałów i urządzeń, które mają być wykorzystane w budowie domu. Jeśli nie uwzględnimy i nie zapiszemy szczegółowych specyfikacji, może okazać się, że dom zostanie zbudowany z materiałów niższej jakości. Warto również pamiętać, że jeśli któraś ze stron będzie chciała dokonać jakichkolwiek zmian w projekcie będzie należało również za każdym razem zmieniać umowę. Czas spędzony na planowaniu budowy nowego domu może być ekscytującym okresem, ale będzie to również czas na ocenę, czy był to właściwy wybór i czy zrobiliśmy wszystko najlepiej jak potrafiliśmy. Wiąże się to z dużą ilością ciężkiej pracy i choć może okazać się, że mniej stresujące jest kupowanie istniejącego już domu z rynku wtórnego czy nowo wybudowanego domu od developera to, że jednak warto było zadać sobie tyle trudu i poświęcić sporo czasu na zaplanowanie wymarzonego domu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena