Kuchnia to serce domu, a więc kiedy przychodzi czas na remont – dokładamy wszelkich starań, aby efekt końcowy był zachwycający. Wydaje się, że urządzenie kuchni to nic trudnego. Niemniej podczas remontu trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji, które wpłyną na funkcjonalność, energooszczędność oraz komfort użytkowania. Poza umeblowaniem trzeba przecież wybrać odpowiedni sprzęt AGD. Jednym z jego najważniejszych elementów jest kuchenka. Płyta gazowa czy indukcyjna? Podpowiadamy w poniższym artykule

Data dodania: 2021-12-23

Wyświetleń: 562

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Remont kuchni – o czym warto pamiętać?

Remont kuchni a wybór płyty grzewczej

Do najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć w czasie remontu kuchni, należy z pewnością wybór odpowiedniej płyty grzewczej. Podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak wykonanie płyty grzewczej, sterowanie płyty grzewczej, zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. pobór energii przez nową kuchenkę, funkcjonalność, wygoda użytkowania, łatwość utrzymania w czystości, montaż do zabudowy czy kuchenka wolnostojąca itp. Ważny jest również układ palników na płycie grzewczej. Obecnie największą popularnością cieszą się płyty grzewcze do zabudowy, gdyż idealnie dopasowują się do całej aranżacji i są niezwykle estetyczne. Nasuwa się jednak pytanie: wybrać płytę gazową czy indukcyjną? Poniżej nieco szerzej opowiemy o każdej z nich.

Płyty gazowe

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o kuchenki, jest oczywiście znana wszystkim płyta gazowa. Jest to urządzenie, które kojarzy się z tradycyjnymi rozwiązaniami. Niemniej na rynku są dostępne nowoczesne modele płyt gazowych (nawet płyty gazowe bez płomieni). Płyta zasilana jest oczywiście gazem. Tradycyjne płyty gazowe zbudowane są z płyty podpalnikowej, palników i rusztu. Nowoczesne ceramiczne płyty gazowe (płyta gazowo-ceramiczna) umożliwiają natomiast gotowanie bez ognia – dzięki technologii gaz-pod-szkłem. Warto wspomnieć także o tym, że płyty gazowe do zabudowy nie wymagają zastosowania specjalnych garnków. Można używać dowolnych naczyń. Ruszt z powłoką żeliwną można myć w zmywarce, a więc cała kuchenka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Z kolei płyta gazowa bez płomieni została zaprojektowana w taki sposób, by zużywać o 50% mniej energii aniżeli jej tradycyjny odpowiednik.

Płyty indukcyjne

Płyta indukcyjna święci triumfy już od kilku dobrych lat. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zdecydowanie różni się od tradycyjnych metod gotowania. Na czym polega zamknięta pod płytą technologia? Otóż płyta indukcyjna wyposażona jest w cewki, które tworzą szybkozmienne pole magnetyczne. Wskutek indukcji prądów wirowych nagrzewa się dno ustawionego w polu grzejnym naczynia. Warto tutaj wspomnieć, że płyta indukcyjna – w odróżnieniu od płyty gazowej – wymaga zastosowanie specjalnie do niej przeznaczonych garnków. Największą zaletą płyt indukcyjnych jest efektywność i bezpieczeństwo użytkowania – pole grzejne nagrzewa tylko dno garnka. Przed oparzeniem chroni funkcja taka jak wskaźnik ciepła resztkowego. Zastosowanie w kuchni indukcji pozwala na zoptymalizowanie energii – garnki szybko się nagrzewają, a cały proces gotowanie jest krótszy i bardziej efektywny.

Płyta – płyta gazowa czy indukcyjna?

Wybór płyty grzewczej uzależniony jest od wielu czynników. Niemniej nowoczesne modele wyposażone są w przydatne funkcje i odpowiadają na potrzeby współczesnego użytkownika. Należy zatem przeanalizować własne potrzeby i wówczas podjąć decyzję co do źródła zasilania kuchenki. Krótko podsumowując powyższe zestawienie: płyta gazowa nadal jest chętnie wybierana przez klientów, niektórzy twierdzą wręcz, że smak ugotowanych na gazie potraw jest lepszy. Niemniej płyta gazowa jest nieco mniej ekonomiczna od indukcji. Część energii nieuchronnie się marnuje. W przypadku indukcji cała energii skupia się natomiast na dnie garnka, dzięki czemu szybko się on nagrzewa bez utraty energii. Ponadto oba rodzaje płyt – w zależności od konkretnego modelu – umożliwiają łączenie pól grzejnych, dzięki czemu można optymalnie wykorzystać powierzchnię płyty grzewczej. Wybór jest zatem kwestią osobistych preferencji i potrzeb – niektórzy nie chcą mieć gazu w domu, inni kierują się energooszczędnością, jeszcze inni wolą tradycyjne rozwiązania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena